Elektrėnai be Lietuvos elektrinės

Elektrėnai be Lietuvos elektrinės
Julija Kirkilienė

Lietuvos elektrinės Elektrėnuose nebebus. Ne, ne todėl, kad ji sprogs, nors tokios galimybės elektrinės remonto baro darbuotojai neatmeta, bet todėl, kad sujungus ją su Kruonio HAE ir Kauno hidroelektrine, bus pakeistas pavadinimas.

Atsivėręs skaudulys
Sausio 28 d. Lietuvos elektrinėje vykęs energetikų profesinės sąjungos „Solidarumas“ ataskaitinis-rinkiminis susirinkimas parodė, kad įtampa vykdant energetikos reformą pritvinko tarsi pūlinys, kuris per tą susirinkimą sprogo. Energetikai, nebijodami naujosios valdžios, rėžė karčią tiesą į akis, deja, jos neišgirdo AB „Lietuvos energija“ direktorius Aloyzas Koryzna, vietoje savęs į susirinkimus vis siunčiantis  Finansų ir administravimo departamento direktorių Vytenį Kudinską. Bet energetikus išgirdo du Seimo nariai – Kazimieras Uoka ir Juozas Olekas – vienas dirbantis valdančiojoje daugumoje, kitas – opozicijoje. Energetikų skundus ir nerimą išklausė savivaldybės meras Arvydas Vyšniauskas, laikinai einantis AB „Lietuvos elektrinė“ direktoriaus pareigas Vidas Jocys, Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Aldona Jašinskienė.
Laikinai ėjęs pareigas ir naujai išrinktas Lietuvos elektrinės profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas Rimtautas Ramanauskas, išsakęs pastabas apie naujosios valdžios nesiskaitymą su darbuotojais, apie ateities planus kalbėjo: profesinių sąjungų tikslas – išlaikyti vieningą kolektyvą, kad nebūtų mažinami atlyginimai ir atleidžiami darbuotojai, kad sumažėtų įtampa darbe, kad elektrinėje būtų išlaikyta ramybė ir stabilumas. Pirmininkas kvietė darbininkus atsikratyti baimės, visada išsakyti nuomonę ir geranoriškai bendradarbiauti.
Lietuvos elektrinės nebebus
Gausiai į profsąjungų sueigą susirinkę elektrinės darbininkai atidžiai išklausė Vytenio Kudinsko kalbą ir išgirdo naujieną. Po mėnesio tokios Lietuvos elektrinės nebebus. Sujungus 3 elektrines  į vieną reikės sugalvoti kitokį pavadinimą. V. Kudinskas ilgai kalbėjo, kokios naudos atneš reorganizacija, bet elektrinės darbininkai, atrodo, juo nepatikėjo.
Pirmiausia, darbininkas G. Gudelis paklausė kalbėtojo, ar jie išanalizavo tokio tipo elektrinėse Rusijoje įvykusių avarijų priežastis. Kalbėtojas sakė nepasidomėjęs avarijomis Rusijoje. Tada vienas po kito iš vietos kilo į susirinkimą atėję darbininkai ir kalbėjo apie absurdišką betvarkę elektrinės viduje. Remonto baras pertvarkomas į du barus. Iš 240 remontininkų, dirbančių akcinėje bendrovėje „Lietuvos elektrinė“, 120 norima pervesti į UAB „Kauno energijos remontas“. Energetikai nesupranta, kodėl iš valstybinės įmonės darbininkai pervedami į ant bankroto ribos egzistuojančią privačią įmonę.
Atsakingai dirbti įpratę elektrinės darbininkai netikėjo V. Kudinsko kalbomis, kad  atleisdami kokios įmonės generalinį direktorių ar kelis šimtus elektrinės darbuotojų iš darbo, sutaupys ir pigiau pagamins elektros kilovatvalandę. Atvirkščiai, jie mato, kad vietoj atleistų elektrėniečių energetikų iš Vilniaus atvežti žmonės dirba visai neprofesionaliai, ima didelius atlyginimus ir galbūt specialiai nori sužlugdyti Lietuvos elektrinę.
Remonto bare, pasak kalbėjusiųjų, dabar yra visiška betvarkė. Pats remonto baras yra elektrinės viduje, o įvykus gedimui baruose, esančiuose ne elektrinės teritorijoje, pavyzdžiui, mazuto ūkyje, per praėjimą neleidžiama išsinešti  įrankių. Darbininkai apie puskilometrį kelis kartus per pamainą vaikšto iš elektrinės  į objektą pasiimti įrankio ir kiekvieną įrankį užregistruoja praėjime pas apsaugininkus. Taigi jų darbas yra neefektyvus. Be to, sumažinus atlyginimus, pasak kalbėjusiųjų, žmonės nebeišgali valgyti brangioje valgykloje, kuri taip pat atsirado kartu su Lietuvos energija, todėl pietus nešasi iš namų.  Sargai atidžiai patikrina net maisto turinį, taip žemindami žmones.
Energetikos ministrui Seimas – ne viršininkas
Susirinkime kalbėję Seimo nariai Kazimieras Uoka ir Juozas Olekas sakė, kad Energetikos ministras Arvydas Sekmokas Seimą ignoruoja, klausimus derina tik su Prezidente, kuri informacijos apie padėtį Lietuvos elektrinėje gal nė nežino. K. Uoka stebėjosi, kad vykdant energetikos pertvarką iš Lietuvos elektrinės pirmiausia buvo atleisti savivaldybės tarybos nariai Edmundas Vėželis ir Viktoras Valiušis, turėję būti elektrinės ir gyventojų tarpininkais, kad pertvarka vyktų kuo neskausmingiau.
A. Sekmokas žadėjęs K. Uokai, kaip valdančiosios partijos (Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų) nariui, atstovaujančiam Elektrėnų gyventojams, informuoti jį apie pertvarką, bet pažado neištesėjo. K. Uoka sakė esąs vienas iš valdančiosios daugumos Seime, pasirašysiąs už Energetikos ministro interpeliaciją.
Socialdemokratų partijos narys J. Olekas nustebo išgirdęs, kad naujieji Lietuvos energijos vadovai nesidomi dėl ko įvyko avarijos Rusijos elektrinėse. Jo nuomone, prie tokios betvarkės, apie kurią vienas po kito kalbėjo vieno iš pagrindinių elektrinės – remonto – baro darbininkai, neatmetama galimybė, kad Elektrėnų (dabar jau ne Lietuvos) elektrinėje avarijos taip pat galimos.
Ieškos bendro sutarimo
Energetikų problemas išklausęs meras Arvydas Vyšniauskas informavo susirinkimo dalyvius, kad į neeilinį tarybos posėdį dėl elektrinės pasikvies Energetikos ministerijos atstovus, Lietuvos energijos ir elektrinės vadovus bei elektrinės profsąjungos „Solidarumas“ valdybą, galbūt ir Prezidentės patarėją, ir kartu bandys išspręsti susidariusią padėtį.
Konferencijoje Lietuvos elektrinės profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininku išrinktas Rimtautas Ramanauskas, o tarybos nariais: Ričardas Dabrišius, Šarūnas Grinevičius, Vladas Sinkevičius, Gintautas Ratkevičius, Gintautas Gudelis, Artūras Minkevičius, Milvidas Leščiauskas, Vidmantas Vėželis, Aldona Bosienė. Susirinkime buvo priimta rezoliucija:
Lietuvos vyriausybei aktyviai vykdant energetikos sektoriaus reformą, atkreipiame į tai ypatingą dėmesį ir reikalaujame, kad:
1. Pertvarkant padalinių struktūrą nebūtų skaidomas ir išformuojamas techninis personalas, pervedant darbuotojus į visokias uždaras akcines bendroves.                           
2. Ateityje nebūtų mažinamas darbo užmokestis, nes mažinimas atsiliepia darbo kokybei ir lojalumui įmonei.
3. Metinis vidutinis elektrinės darbuotojų atlyginimas būtų skelbiamas atskirai nuo administracijos. Nes bendrai sudėjus visų darbuotojų darbo užmokestį, skaičiai neatitinka tikrosios padėties.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų