Ar Daugėlos projektas virs perversmu Elektrėnuose?

Ar Daugėlos projektas virs perversmu Elektrėnuose?
Julija Kirkilienė

Per ramu Elektrėnų savivaldybėje, per ramu. Beveik tris metus dirba Socialdemokratų ir Konservatorių–krikščionių demokratų partijos, pritariant smulkiesiems kolegoms – partijai Tvarka ir teisingumas (3 nariai), Darbo partijai (2 nariai) ir Valstiečiams liaudininkams (2 nariai). Nei perversmų, nei kėdžių pasidalinimo, nei pinigų švaistymo išeitinėms pašalpoms. Tiesa, sprendimų projektai ne visi, kurie teikiami tarybai svarstyti, priimami, ne visiems į raštus atsakoma, bet tai tik smulkmena. Pasak mero Arvydo Vyšniausko, jo  principas: geriau dirbti tyliai, negu kalbėti garsiai. Rinkėjai jų darbus įvertins. Per tuos trejus valdymo metus redakcijos apklausti gyventojai mano,  kad meras ir administracijos direktorius visada ramiai išklauso besiskundžiančius, visada yra mandagūs, dažnai padeda išspręsti problemas ir dirba pakenčiamai, žmonės net gerų pokyčių pastebėjo.  Bet tai, ko gero, buvo tyla prieš audrą. Nuvilnijo kalbos per Elektrėnus, kad savivaldybėje perversmas gresia, o tai esą tokio garsaus šoumeno, prodiuserio ir „Jaunimo kranto“ dalininko  Gyčio Daugėlos projektas (video galite žiūrėti čia) .  Na, panašiai, kaip Seime Žiemelio projektas su Valinsku.


Naujoji frakcija sukurta ne perversmui
Rugpjūčio 26 d. Elektrėnų savivaldybės tarybos posėdyje partijos Tvarka ir teisingumas narys Edmundas Vėželis perskaitė pareiškimą, kad tos trys smulkiosios partijos sudarančios naują frakciją, kurios seniūnu ir išrinktas pareiškėjas.  Po posėdžio E. Vėželis sakė, kad frakcija  sukurta todėl, kad dažnai sprendimų projektai nepriimami, nes tarybos nariai balsuoja išreikšdami savo nuomonę. Dabar  naujieji frakcijos nariai pasitars ir balsuos vienodai. Tai, ko gero, ir bus ta vieta, kaip žmonės sako, „kur šuo pakastas“. Kadangi koalicija susitarė  posėdžiuose balsuoti ne reiškiant savo nuomonę, o kaip frakcijos dauguma nutars, greitai atsirado projektas vykdyti perversmą. Praėjus porai savaičių po posėdžio, E. Vėželis jau subtiliai išsakė nepasitenkinimą naująja frakcija: kai rašėmės sutartį, apie jokį perversmą nebuvo kalbama. Mero pavaduotojas Algimantas Adomaitis, kuris yra svarbiausias dirigentas naujojoje koalicijoje, taip pat sakė perversmo neorganizuojantis, bet kalbas apie tai girdėjęs.  Valstiečių liaudininkų partijos pirmininkas Timofejus Rusakovas ir jo partijos narys Vytautas Vėželis apie naujosios koalicijos planus  buvo informuoti, tik sakė dar nesą apsisprendę.  T. Rusakovas šmaikštavo, kad šurmulys apie perversmą pasklinda kiekvieną rudenį ir pavasarį, bet valdžia sėkmingai persirito į antrąją kadencijos pusę.  Kitas šios partijos narys V. Vėželis sakė nepasirašęs sutartyje, kaip reikia balsuoti ir mano, kad pakeitus valdančiąją koaliciją, savivaldybei gali būti blogiau. Atviresni buvo jaunieji politikai. Darbo partijos pirmininkas ir naujosios koalicijos narys Vaidas Ratkevičius sakė, kad perversmas tikrai planuojamas, bet jų partijos 2 balsų nelabai naujajai koalicijai reikia. Prie opozicijoje dirbančių 8 liberalcentristų ir socialliberalo Andriaus Paberalio bei Editos Paberalienės prisijungus 5 naujosios frakcijos nariams, mero nušalinimui balsų užtektų. Jie esą tik atsarginis variantas. Kitas darbietis Vaidas Kaluževičius neslėpė už naujosios koalicijos palaikymą tikintis posto savivaldybėje. Dabar jis nuolatinio darbo neturįs.  Darbo partijos nariai po rinkimų buvo sudarę bendradarbiavimo sutartį su socialdemokratais, bet dabar jau pasirašė sutartį su naująja koalicija.
Šešėlinė valdžia ir balandis danguje
Prieš trejetą metų vykusiuose savivaldybės rinkimuose daugiausia balsų atiteko Liberalų ir centro partijai. Bet su 6 liberalcentristais ir A. Paberaliu bei E. Paberaliene dirbti nesutiko nė vienos kitos iš 6 partijų nariai. Porą metų savivaldybėje sklandė gandai apie buvusiųjų sugrįžimą, bet naujoji valdančioji dauguma sėkmingai, nors ne be klaidų, dirbo. Retkarčiais nuvilnydavo gandų šurmuliukas apie interpeliaciją merui, bet taip ir likdavo gandais. Šį kartą, redakcijos žiniomis, jau yra sudaryta šešėlinė savivaldybės valdžia. Meru būsiąs Algimantas Adomaitis (partija Tvarka ir teisingumas), mero pavaduotoju – Gediminas Kriščiūnas (Liberalų ir centro partija), administracijos direktoriumi – Virgaudas Šimkūnas (Socialliberalai, Naujoji sąjunga). Pasak tarybos nario, davusio redakcijai informaciją, buvęs meras Kęstutis Vaitukaitis ir buvęs mero pavaduotojas Andrejus Paberalis postų atsisakantys, bet naujai valdančiajai tarybai  vis tiek šokti tektų „pagal jų dūdelę“.  Gavusi tokią informaciją, skubėjau pakalbinti šešėlinės valdžios narius, deja… Naujieną, pasirodo, aš jiems pranešusi pirmoji. Šiuo metu bedarbis Gediminas Kriščiūnas dėkojo už gerą žinią, bet jam vicemero posto dar niekas nesiūlęs. Sakė esąs pasiruošęs pasiūlymą priimti, jei elektrėniečiai juo pasitikėtų.  K. Vaitukaitis naujieną apie perversmą irgi iš manęs išgirdęs.  Mero posto jam niekas nesiūlęs, todėl ir atsisakyti negalėjęs. Naująją valdančiąją daugumą jis įvardijo balandžiu danguje. V. Šimkūnas sakė džiaugiasi, kad dirba tokio atsakingo – Ūkio plėtros skyriaus – vedėju ir nesąs politikas.  Apie perversmą taip pat  išgirdęs tik pirmą kartą.
Daugėlos projektas
Pasak seno politikos vilko, konservatoriaus Broniaus Pargaliausko, kalbos apie perversmą yra VšĮ „Jaunimo krantas“ dalininko Gyčio Daugėlos projektas. G. Daugėla yra vienas iš „Jaunimo kranto“  įkūrėjų, turėjo  25 proc. dalį, priklausančią jo vadovaujamai VšĮ „Tikra produkcija“. Dabar be tarybos pritarimo jas įsigijo asmeniškai  iš savo vadovaujamos įstaigos. Dar 25 proc. dalį  UAB „Vesteksa“, turinti grožio saloną ir užsiimanti  nekilnojamojo turto verslu,  pirko iš Rimanto Varanausko.  Pastarojo idėja buvo tą „Jaunimo krantą“ įkurti, už ką jo intelektualinis indėlis buvo įvertintas 150 tūkst. litų.  50 proc. „Jaunimo kranto“ dalies turi savivaldybė, nepritarianti, kad įstaigai būtų perleistas apleistas „Poseidono“ pastatas. Kadangi „Jaunimo krantas“ įkurtas buvusios valdančiosios daugumos, kai meru buvo K. Vaitukaitis, tai jam sugrįžus, būtų pritarta tų dviejų dalininkų idėjoms ir darbas Elektrėnų marių pakrantėse pajudėtų iš mirties taško. Elektrėnų savivaldybės valdančioji dauguma delsia pritarti „Jaunimo kranto“ dalininkams vietoj „Poseidono“ statyti modernų viešbutį, dėl to rugpjūčio 26 d. Tarybos posėdyje G. Daugėlos buvo apkaltinta kenkimu Elektrėnų žmonėms.
Administracijos direktorius Henrikas Petrauskas sako, kad tų dviejų dalininkų pasiūlymai kertasi su teisės aktais. Mero Arvydo Vyšniausko nuomonę apie „Jaunimo krantą“ galite išgirsti svetainėje www.kronika.lt (video) įraše, o skaitytojams ją pateiksime kitame numeryje, nes šiam straipsniui interviu duoti meras neturėjo laiko.
Kiek kainuotų perversmas
Lietuvos respublikos įstatymai valstybės tarnautojams ir politikams, savo noru ar prievarta pasitraukusiems iš postų, numato išeitines kompensacijas. Pasak savivaldybės Teisės ir personalo administravimo skyriaus vedėjo Gedimino Ratkevičiaus, merui ir jo pavaduotojui priklausytų 3 mėn. vidutinio uždarbio  išeitinės kompensacijos, administracijos direktoriui ir jo pavaduotojui – dviejų, išmokant ją dalimis. Jeigu per tuos 2 ir 3 mėnesius jie įsidarbintų valstybinėse tarnybose, kompensacijų mokėjimas būtų nutrauktas. Dviejų mėnesių išeitinės kompensacijos priklausytų ir visiems kitiems politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojams, t.y. administracijos direktoriaus pavaduotojui, mero patarėjui. Savivaldybės el. puslapyje www.elektrenai.lt skelbiama, kad mero atlyginimas 2009 m. I ketvirtį neatskaičius mokesčių buvo 5130 Lt, II ketvirtį – 4999 Lt.  Administracijos direktoriaus I ketvirtį – 4726 Lt, II – 4521 Lt. Administracijos direktoriaus pavaduotojo I ketvirtį – 3765 Lt, II – 3375 Lt, mero patarėjo I ketvirtį – 3375 Lt, II ketvirtį – 3325 Lt. Pasikeitus valdantiesiems, paprastai į komandą atsivedami ir kiti valstybės tarnautojai. Pasak G. Ratkevičiaus, juos pakeisti yra sudėtingiau. Galima tarybos sprendimu naikinti tarnybą ar skyrių, tada išeinantiems tektų mokėti 6 mėn. išeitines pašalpas. Kadangi naujai numatomojoje valdančiojoje daugumoje yra keletas tarybos narių, neturinčių darbo, jiems už pritarimą perversmui tektų, žinoma, atsilyginti postais, todėl ir taip varganas savivaldybės biudžetas netektų mažiausiai kokio 100 tūkst. litų.  O ar iš smulkių partijų sudaryta naujoji valdžia dirbtų geriau už buvusiąją niekas negali atsakyti. Juolab, kad jaunieji tarybos nariai, pretenduojantys į postus už pritarimą perversmui, neturi nei patirties, nei išsilavinimo. Tokių politikų darbą šiuo metu akivaizdžiai matome Seime, kai Tautos prisikėlimo partijos dvi grupuotės viena kitą kaltina tai Daktarų, tai Žiemelio projekto aukomis. Todėl Elektrėnų savivaldybėje reikėtų paklausti rinkėjų, ar jiems reikalingas koks Daugėlos ar dar kieno kito projektas, siekiant nuversti esamą daugumą, iki kadencijos pabaigos likus apie pusantrų metų. Kita vertus, grasinimas perversmu yra geras spyris valdantiesiems už kai kurių savivaldybės problemų sprendimų vilkinimą.
P. S. Ketvirtadienį ryte A. Adomaitis informavo redakciją apie merui perduotą sprendimo projektą dėl nepasitikėjimo meru. Projektas bus svarstomas rugsėjo 30 d. tarybos posėdyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aktualijos


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aktualijos


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aplinkos apsauga


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Archyvas


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Darbo partija


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnai


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnų krašto šviesuoliai


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Europietiška savivaldybė


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Keliai aukštumų link


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Keliai link aukštumų


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69