Amoniako kuriozai: norma tai viršyta, tai ne

Amoniako kuriozai: norma tai viršyta, tai ne
Gražina Radzvilavičiūtė

Vilniaus visuomenės sveikatos centras paskelbė birželį ir liepą atliktų tyrimų rezultatus.

Pasak centro specialistų, tyrimai įrodo, jog dėl triskart viršytos amoniako koncentracijos normos gyvenamosiose patalpose aplink Kazokiškes kaltas ne kas kitas, o Vilniaus apskrities komunalinių atliekų sąvartynas.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro atlikto tyrimo duomenys rodo, jog tomis dienomis, kai vėjas pūtė nuo sąvartyno, amoniako koncentracijos norma gyvenamosiose patalpose viršyta iki trijų kartų. O dienomis, kai vėjas pasisukdavo priešinga kryptimi, norma neviršyta. Tai esą įrodo, kad oro teršėjas yra  sąvartynas.
Tačiau Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) vadovai su tokiais rezultatais nesutinka, mat kitas tyrimas, kurį panašiu metu atliko Aplinkos apsaugos agentūra, amoniako normos viršijimo neparodė.
Taigi, lakus tas amoniakas: vieni jį fiksuoja, kiti – ne. O didžiausias kuriozas yra tai, jog tiek Vilniaus visuomenės sveikatos centro, tiek Aplinkos apsaugos agentūros paimtus mėginius tyrė ta pati laboratorija – Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija.
Nei visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Razmienė, nei VAATC direktoriaus pavaduotojas Jurijus Valiūnas komentuoti, kodėl taip skiriasi tyrimų rezultatai, nesiryžo. Aplinkos apsaugos agentūra savo tyrimą pateikė centrui, ir, kaip skelbiama, dėl tolesnių tyrimų įstaigos tarsis ir bendradarbiaus.
O kol specialistai tarsis dėl tyrimų atlikimo metodikos, aplink sąvartyną gyvenantys žmonės nežinos, kokiu oru  kvėpuoja. Skelbiama, kad amoniakas gali apsunkinti kvėpavimą, sukelti dirglumą, lėtinės ligos gali paūmėti, tačiau nesukelia vėžio ar paveldimų ligų.
J. Valiūnas informavo „Elektrėnų kroniką“, kad šią savaitę sąvartyne bus pradėti naudoti probiotikai, naikinantys amoniaką ir sieros vandenilį gaminančias bakterijas. Tačiau ir vėl bėda – kas tikrins, ar probiotikai efektyvūs, ir kuriais tyrimais galima pasitikėti?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų