Aminorūgštys ir jų svarba sportui

Aminorūgštys ir jų svarba sportui

Aminorūgštys yra organinis junginys. Jos yra esminės gyvybiškai svarbių baltymų, fermentų, hormonų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų sudedamosios dalys. Jos yra baltymų sudedamosios dalys ir pasižymi nauda kiekvienam žmogui, ypač sportuojančiam. Prieš išsiaiškindami to priežastis ir kas tai yra, detalizuokime šių medžiagų skirstymą pagal organizmo gebėjimą pasigaminti.

Aminorūgštys skirstomos į tokias rūšis:

1. Esminės (EAA). Organizme jos nėra sintetinamos, tad turi būti gaunamos su maistu.

Pavyzdžiui: leucinas, izoleucinas, valinas, treoninas, metioninas, fenilalaninas, triptofanas, lizinas, histidinas.

2. Neesminės. Organizmas pats sintetina šias aminorūgštis, todėl jos gali būti gaunamos su maistu, bet nėra būtinos.

Pavyzdžiui, alaninas, cisteinas, asparaginas, aspartatas, glutaminas, gliukozė, serinas, glicinas, prolinas.

3. Iš dalies esminės. Jos kai kuriais atvejais gali tapti esminėmis, ypač kai organizmo sintezės mechanizmai yra sutrikę arba buvo patirta trauma.

Pavyzdžiui: argininas, tirozinas, ornitinas.

Sportui aminorūgštys yra svarbios dėl intensyvaus fizinio aktyvumo ir raumenų darbo, nes po šios veiklos reikalinga atstatyti organizmą ir paruošti jį kitai treniruotei.

Aminorūgštys gali būti reikalingos sportui kaip papildas dėl šių priežasčių:

1. Raumenų atsistatymas po fizinio krūvio. Fizinis aktyvumas, ypač intensyvios jėgos treniruotės, gali sukelti raumeninio audinio pažeidimus. Amino rūgštys yra esminės baltymų sintezėje ir atstatyme, todėl sportininkai gali greičiau atsistatyti raumenyną po treniruočių. Tereikia išgerti 1 porciją aminorūgščių papildo (nesvarbu kokia produkto forma: milteliai, skystos ar tabletės) iškart po treniruotės.

2. Mažesnis nuovargis. Kai kurios aminorūgštys, pvz. BCAA (leucinas, izoleucinas, valinas), gali padėti sumažinti fizinio nuovargio jausmą ir sportą padaryti efektyvesnį. Jos gali būti naudingos sportininkams, kurie treniruoja ištvermę ir susiduria su dažnu ir intensyviu fizinio krūvio sukeliamu nuovargiu. Tokiu atveju išgerkite BCAA papildų porciją pagal dozavimą, nurodytą ant preparato pakuotės, likus apie 30 minučių iki treniruotės pradžios. Milteliai ar skystas BCAA gali būti su skoniu, tarp kurių populiariausi yra braškių, obuolių, apelsinų ir kt.

3. Raumenų masės palaikymas ar auginimas. Kai kurioms sporto šakoms, ypač jėgos sportui, būtina palaikyti ar net didinti raumenų masę. Aminorūgštys, o konkrečiau – BCAA, gali padėti optimizuoti raumenų masės auginimą ar išlaikymą.

Tačiau svarbu paminėti, kad daugumai sveikų sportininkų, įskaitant šiek tiek intensyvų aktyvumą turinčius žmones, reikiamų aminorūgščių galima gauti iš įvairių maisto šaltinių, pavyzdžiui, iš mėsos, žuvies, pieno produktų, pupelių, lęšių ir kt.

Prieš pradedant vartoti bet kokius sporto papildus, būtina pasikonsultuoti su mitybos specialistu ar gydytoju arba užeiti į internetinę maisto papildų parduotuvę – Sportuojantys.lt.

 

Remiama

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų