Interpeliacija. Ar tik ne jūs, mere, būsite kitas?

Interpeliacija. Ar tik ne jūs, mere, būsite kitas?

Gegužės 28 d. tarybos posėdyje virė aistros. Merui pristačius interpeliaciją, jo pavaduotojas Viktoras Valiušis atleistas iš pareigų. Vicemero kėdę užėmė naujai išrinktas mero pavaduotojas Vytautas Vėželis. Opozicija perspėja merą – ar tik ne jūs, mere, būsite kitas?

Gegužės 28 d. tarybos posėdyje virė aistros. Merui pristačius interpeliaciją, jo pavaduotojas Viktoras Valiušis atleistas iš pareigų. Vicemero kėdę užėmė naujai išrinktas mero pavaduotojas Vytautas Vėželis. Opozicija perspėja merą – ar tik ne jūs, mere, būsite kitas?

Motyvai neaiškūs

Teisės akto projektą, kuriuo siūloma iš pareigų atleisti mero pavaduotoją Tėvynės sąjungos – Lietuvos kriščionių demokratų partijos Elektrėnų skyriaus pirmininką V. Valiušį, pristatė meras Kęstutis Vaitukaitis. Jame nėra aiškinami motyvai, kodėl vicemerui pareikštas nepasitikėjimas. Rodos, tikrąsias priežastis žino tik patys socialdemokratai, inicijavę interpeliaciją. Tik po diskusijų pradėjo ryškėti šioks toks motyvas – esą V. Valiušis nemoka dirbti komandoje.

„Aš suprantu, kad valdančioji dauguma turi teisę tai (interpeliaciją – aut. past.) daryti ir kad tai numato įstatymai. Tačiau būtų įdomu išgirsti argumentus. Tai buvo pakankamai netikėtas sprendimas, argumentai turėtų būti žinomi ir tarybai, ir visuomenei“,- apie nepasitikėjimą vicemeru kalbėjo opozicijos lyderis A. Adomaitis, pats praėjusią kadenciją ėjęs vicemero pareigas ir nesėkmingai organizavęs interpeliaciją tuometiniam merui Arvydui Vyšniauskui.

Kaltino partijos lyderį

„Kadangi tie, kurie teikia nepasitikėjimą, į jūsų klausimą atsakyti negali, tai padaryti pabandysiu aš“, – sakė V. Valiušis prieš paskutinę vicemero kalbą. Jis sakė, kad taip ir neišgirdo priežasčių, dėl ko yra atstatydinamas ir kad jau anksčiau buvo iš administracijos direktoriaus Arvydo Vyšniausko gavęs pasiūlymą atsistatydinti. Bet V. Valiušis į jį nereagavo, nes tai, pasak jo, yra grubus tarybos veiklos reglamento ir dalinis etikos pažeidimas. „Pasirinkau šį teisėtą neatsistatydinimo kelią dar ir dėl to, kad pats noriu dalyvauti šioje egzekucijoje, kurioje visiems turi būti parodyta, ko sulaukiama, jei nepaklūsti Socialdemokratų partijai“, – sakė V. Valiušis.

Vicemero nuomone, jis buvo atstatydintas, nes valdančioji koalicija pasuko į politinę kairę. „Šios kadencijos pirmoji dauguma formavosi kaip dešiniųjų partijų koalicija, tačiau palaipsniui kryptis keitėsi: įsijungė socialdemokratai, valstiečiai, darbiečiai. Krikščionys, ignoruodami rinkėjų valią, persikrikštijo į socialdemokratus, o viską vainikavo katastrofos ištiktų liberalcentristų (nepateko nei į Seimą, nei į Europarlamentą, – aut. past.) perėjimas į kairę. Net Prezidento rinkimuose jie rėmė socialdemokratų kandidatą. Sutikit, kad su tokių partinių jėgų persidislokavimu prasidėjo savivaldybių rinkimų kampanija. Kairė susiformavo, reikia formuotis ir dešinei“, sakė V. Valiušis.

Jis negailėjo kritikos nei Socialdemokratų partijai, nei asmeniškai jos pirmininkui Arvydui Vyšniauskui. „Apgailestauti ir dūsauti galima be galo. Tačiau, kas toliau? Kas mūsų laukia? Nejaugi Elektrėnai taps gūdžia provincija, kur žmonės bijos pasakyti savo nuomonę, bijodami nukentėti slepia savo politines pažiūras? Negi nesuprantame, kad jauni žmonės čia nesijaus laisvi, negalės tinkamai savęs realizuoti teisinguose ir sąžininguose konkursuose pareigoms užimti, jei intelektas ir kompetencija bus matuojami nešiojamo pinigėlio raudonumo laipsniais? <…> Jauniems išsilavinusiems žmonėms tikrai bus neįdomi vietos valdžios piramidė su tokiu putinėliu viršuje“, – ironizavo vicemeras. Ne kartą kalboje paminėtas administracijos direktorius A. Vyšniauskas į V. Valiušio kalbą neatsakė niekaip.

Lygino su Spalio revoliucija

„Gaila. Iki šiol aš cituodavau Orvelo „Gyvulių ūkį“, dabar reikės cituoti kitą jo kūrinį, kuris vadinasi „1984“. Ten yra aprašoma valstybė, kurioje negalima jokia kita nuomonė. Prie to einame ir mes. Mes grįžtame trisdešimt metų atgal, kai buvo viena partija, viena teisybė. Grįžtame į 1917 metus, kai viena partija į valdžią ėjo pirmiausia užimdama geležinkelius, telegrafą, geležinkelio stotis. Šiuo metu partijai nėra svarbu telegrafas ar geležinkeliai, svarbu postai. Ta partija, matyt, taip įsivaizduoja save, savo darbą, Elektrėnuose užimdama, uzurpuodama kuo daugiau postų. Labai gaila, kad dauguma nesugeba pasipriešinti. Kyla klausimas, kas bus kitas? Ar ne jūs, mere, būsit kitas?“ – klausė Algimantas Adomaitis. Jis su visa frakcija „Dirbam Elektrėnams“ atsisakė dalyvauti balsavime dėl vicemero atleidimo iš pareigų.

„Reikia mokytis dirbti komandoje. Jeigu mes pasirašome susitarimą dirbti kartu, tai mes turime dirbti kartu ir esame visiems atviri. Jei iškyla klausimai, kuriuos verta spręsti ne tik taryboje, manau, juos spręsti reikėjo ir koalicijoje. Deja, šito nebuvo, aš manau, kad tai turi būti pamoka mums visiems. Jei nepasitiki komanda, yra teisė trauktis. Mes manome, kad mero pavaduotojas V. Valiušis pasielgė politiškai neteisingai ir todėl inicijavome konservatorių pasitraukimą iš frakcijos ir vicemero pasitraukimą iš pareigų. Esu įsitikinęs, kad pasielgėme teisingai“, – sakė socialdemokratas Jonas Grybauskas.

Balsavo slaptai

„Prabėgo septyneri su trupučiu metai. Tą patį girdėjau ir aš. Ir iš tų pačių. Galbūt tai supratau kitaip, bet aš tai priėmiau kaip demokratiją. Demokratija yra 50 procentų plius vienas balsas. Ir šitoje vietoje mes visada turime ginčytis, aiškinti savo nuomonę, įrodinėti. Geresnio būdo nuspręsti šiais laikais nėra. Jei balsuoja 50 proc. + 1, tai kiti turi įsiklausydami, bandydami pataisyti situaciją dirbti bendram tikslui, kad būtų pasiektas rezultatas“, – apie savo patirtį politikoje komentavo meras. Tarybos narys Stasys Lančinskas patikslino, kad V. Valiušį atstatydinti nori ne A. Vyšniauskas, o visi socialdemokratai, esantys taryboje.

Po tarybos narių pasisakymų buvo sudaryta balsų skaičiavimo komisija, vykdytas slaptas balsavimas, po kurio paaiškėjo, kad iš devyniolikos balsavusių tarybos narių už V. Valiušio atleidimą iš pareigų balsavo 16 tarybos narių, prieš – 3.

Vicemerai – bendraklasiai

Atstatydinus vieną vicemerą, iškart spręsta dėl kito paskyrimo. Teisės akto projekte buvo siūloma Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijos nario V. Vėželio kandidatūra. Slaptu balsavimu iš 19 tarybos narių už V. Vėželio skyrimą vicemeru balsavo 17 tarybos narių, prieš – 2. Taip šią kadenciją buvo išrinktas antras vicemeras. Šioje taryboje du kartus yra pasikeitęs administracijos direktoriaus pavaduotojas, kartą – ir pats administracijos direktorius.

Ir nušalintą, ir naujai išrinktą vicemerus pasveikino meras K. Vaitukaitis. „Trejus metus mes kartu ėjome į kalną, ir aš jaučiau jį kaip patikimą tarybos narį, su kuriuo mes galėjome dirbti. Tačiau esant tokiam tarybos sprendimui aš Viktorui noriu padėkoti už atliktą darbą, kadangi jis lieka taryboje, ir toliau dirbsime Elektrėnų savivaldybės žmonių labui. Ačiū“, – teikdamas gėles sakė K. Vaitukaitis. Gėlių gavo ir naujasis vicemeras. Jam meras palinkėjo gero darbo.

„Jaučiuosi nelabai jaukiai pakeisdamas tokį žymų politiką ir savo bendraklasį Viktorą Valiušį. Tikiuosi, kad jis neprapuls ir ant manęs labai nepyks. Politika yra politika“, – sakė V. Vėželis.

Gausesnė opozicija, pasikeitusios frakcijos

Po tokių pokyčių taryboje dviem nariais – konservatoriais Viktoru Valiušiu ir Ramūnu Karteniu – pasipildė opozicija. Iki šiol joje buvo penki nariai: Algimantas Adomaitis ir Pranas Sasnauskas iš partijos „Tvarka ir teisingumas“, Daurius Ašaka, Nikolaj Melnikov ir Marija Jurčenko. Savivaldybės internetinis puslapis skelbia, kad pastarieji trys tarybos nariai priklauso sąjungai TAIP, tačiau paklausus D. Ašakos, kuriai politinei partijai priklauso, jam reikėjo net pamąstyti. „Nepriklausome mes sąjungai TAIP, mes visai niekam nepriklausome“, – vėliau sakė tarybos narys.

Persitvarkė ir frakcijos: valdančiojoje daugumoje nuo Socialdemokratų bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos atsiskyrė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partija ir į bendrą frakciją susijungė su Lietuvos centro partija, kuriai taryboje atstovauja Laura Andrijauskaitė.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų bei Lietuvos centro partijų frakcijos seniūne tapo Laura Andrijauskaitė, Romualdas Nenartavičius tapo frakcijos seniūno pavaduotoju, o Vytautas Vėželis, matyt, nujausdamas, kad taps naujuoju vicemeru, liko paprastu frakcijos nariu.

Frakcija, kurią Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partija paliko, dabar vadinasi Lietuvos socialdemokratų frakcija. Jos seniūnas – Jonas Grybauskas, seniūno pavaduotoja – Laimutė Ablingienė. Kiti frakcijos nariai: Vilija Dobrovolskienė, Audrius Jurgelevičius, Stasys Lančinskas, Henrikas Petrauskas, Danguolė Švenčionytė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų