Dvi neformaliojo švietimo pusės

Dvi neformaliojo švietimo pusės

Virginija Jacinavičiūtė

Šie mokslo metai į mokyklas atnešė naujieną – valstybės finansuojamus neformaliojo ugdymo būrelius. Tris mėnesius vyksianti programa jau įpusėjo, tad pats laikas vertinti, ar neprisvilo pirmasis blynas.

Ilgas būrelių sąrašas

Skubotai, vasaros pabaigoje, patvirtintas sprendimas sukėlė sumaišties savivaldybių Švietimo skyriuose. Jie turėjo suorganizuoti neformaliojo vaikų švietimo programą atitinkančių būrelių steigimą, kad jau nuo spalio mėnesio mokiniai galėtų juos lankyti. Švietimo skyriaus nuogąstavimai, kad norinčiųjų organizuoti būrelius gali neatsirasti, laimė, nepasitvirtino. Rugsėjo mėnesį buvo paskelbtas sąrašas, kuriame išsirikiavo net 18 įvairių būrelių. Sąraše daugiausiai rikiavosi sporto bei meno krypčių užsiėmimai. Iš visų užsiėmimų labiausiai išsiskyrė Jūrų skautijos „Divytis“ programa „Jūrų skautavimas“, organizuojama Beižionių vaikų globos namuose. Elektrėnų moksleiviams tris programas buvo pasiūliusi VšĮ „American English School“, organizuojanti anglų kalbos mokymus, o Sostinės krepšinio mokykla – programą „Krepšinis“, tačiau vėliau Vilniuje registruotos įstaigos siūlymus atsiėmė ir žadėjo, jei tvarka nepasikeis, būrelius organizuoti kitais metais.

Švietimo programą atitinkančių būrelių įsteigta Elektrėnuose, Vievyje bei Semeliškėse. Pastarajame miestelyje būrelį „Tradicinių amatų puoselėjimas Semeliškių miestelyje“ organizuoja VšĮ „Semeliškių bendruomenės iniciatyvos“, kurių vadovas yra Remigijus Žymantas.

Ar tikrai nemokamos?

Semeliškiečių vaikus tradicinių amatų moko projekto vadovė Daina Žymantienė ir užsiėmimų vadovė Vitalija Mangirdienė. Savo feisbuko paskyroje aktyvi semeliškietė D. Žymantienė skelbia, kad nemokami užsiėmimai vyksta 4 kartus per mėnesį. Projekto programa skirta visiems mokyklinio amžiaus vaikams. Užsiėmimuose mokoma tautinės ir etninės kultūros pagrindų, pasitelkiant savo krašto kulinarinį paveldą, papročius, tradicijas, savitumą. Programos turinį sudaro teoriniai ir praktiniai užsiėmimai. Užsiėmimų metu ugdytiniai turi galimybių patenkinti pažinimo, saviraiškos, kūrybinius poreikius, yra ugdomos kompetencijos, teikiančios vaikams galimybių tapti brandžia tautinės savimonės asmenybe. Ši programa naudinga vaikų praktinių gyvenimo įgūdžių formavimuisi.

Panašu, kad būrelis išties naudingas ir vaikams patinka, nes jį pasirinko daugiausiai, net 75 mokiniai. 19 vaikų į užsiėmimus atvyksta iš Koncepto kaimo. D. Žymantienė telefonu atskleidė, kad tėvams patinka nemokami užsiėmimai, tačiau iš dalies toks teiginys yra klaidingas. Neformaliojo švietimo būrelis vaikams nekainuoja todėl, kad yra finansuojamas iš savivaldybės arba valstybės biudžeto. Švietimo skyriaus vedėja Ramunė Veronika Sadauskienė sako, kad semeliškiečiams nepatogu keliauti į būrelius Elektrėnuose, nes iki savivaldybės centro netrumpas kelias. Tačiau teisę pasirinkti gali tik patys tėvai, paisydami savo galimybių ar vaikų norų. Nors kelias iki Elektrėnų ir netrumpas, tačiau tėveliai turi žinoti, kad valstybė paremia tik vieną būrelį, o rinktis galima iš keliolikos esančių sąraše. Vedėja patvirtino, kad skubotai priimtame nutarime yra įvairių trūkumų, kurie, įvertinus šių metų tvarką, kitais metais bus pakeisti. Tad galbūt kitais metais organizuojant užsiėmimus vaikams, reikės pabrėžti, kad būrelis remiamas iš valstybės biudžeto.

Iš krepšelio – nauja apranga ir inventorius

Po populiariausio D. Žymantienės būrelio, toliau rikiuojasi sportiniai būreliai. 66 vaikai lanko programą „Judėk“ sporto klube „Halkis“, 48 – sporto klubo „Centauras“ programą „Mes – komanda“, 42 – Elektrėnų kultūros centro programą „Judėk smagiau“, 41 – Kęstučio Vitkausko programą „Sporto šakos – dziudo populiarinimas“. Mama, kurios vaikas ir anksčiau lankė „Centauras“ klubą, sako, kartą sulaukusi geros žinios. Sūnus parnešė namo lapą, kuriame buvo klausiama, ar ši sutinka, kad jos sūnus lankytų krepšinio būrelį. Moteris tame popieriuje pasirašė ir apsidžiaugė, kad tris mėnesius nereikės mokėti už užsiėmimą. Tačiau atėjus laikui, gavo tokio paties dydžio sąskaitą kaip ir anksčiau. Klubo „Centauras“ treneris Vidmantas Pupininkas paaiškino, kad tėveliams nėra ko nerimauti. Už pinigėlius, kurie gaunami iš mokinio krepšelio, užsakyta nauja apranga mokiniams, kamuoliai, kitas sportui reikalingas inventorius. Pasak V. Pupininko, jei neformaliojo švietimo programa bus vykdoma ir kitais metais, vaikų tėveliams tikrai sumažės sąskaitos už būrelį. Tačiau jei sąskaita ir nesumažėtų, tėveliams nusiminti nereikėtų. Organizuojant varžybas kituose miestuose visada susidaro nemažai išlaidų, reikia samdyti autobusą, mokėti startinį mokestį, o ir salę, kurioje vyksta būrelio užsiėmimai, reikia nuomotis. Treneris V. Pupininkas sako, kad tėveliai, kuriems kyla neaiškumų ar klausimų, visada gali paskambinti ir išsklaidyti bet kokias abejones.

Aistros Lietuvoje

Dėl neformaliojo švietimo krepšelio aistros užvirė visoje Lietuvoje. Dauguma tėvelių tikėjosi, kad neformaliojo švietimo krepšelio lėšomis bus galima padengti jau lankomų būrelių mokestį, tačiau ne visi organizatoriai tokį kelią pasirinko. Dalis būrelių vadovų, kaip ir V. Pupininkas, pasirinko krepšelio lėšas panaudoti ne mokesčio sumažinimui, o ten, kur jų labiausiai reikia. „Tas ant to išeina“ ,- apie tokias situacijas sakoma liaudyje. Nenuostabu, kad įvairių klausimų kyla tėveliams, kai įvairių netobulumų įžvelgia ir Elektrėnų savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja R. V. Sadauskienė. Įgyvendinant nutarimą, veikti reikėjo taip greitai, kad ne viską spėta apgalvoti. Tačiau panaši situacija ne tik Elektrėnuose, bet ir visoje Lietuvoje. Kol kas nepatvirtinta, bet jau kalbama, kad kitąmet neformaliojo ugdymo krepšelius mokiniai gaus devynis mėnesius. Tad 2016 metais švietimo skyriai vadovausis ir naujais aprašais, kurie numatys ir naują tvarką. Šiemet neformaliojo vaikų švietimo programų sąrašas buvo paskelbtas Elektrėnų savivaldybės internetinėje svetainėje ir savivaldybės spaudoje. Tačiau jei žmonės internetu nesinaudoja ir laikraščių neskaito, tai ir nežino, kad tų pasirinkimo variantų yra kur kas daugiau. R. V. Sadauskienė sako, kad kitąmet pagalvos apie didesnę informacijos sklaidą, kad tėvams nebūtų jokių neaiškumų ir nesusipratimų. Gal būtų galima neformaliojo ugdymo sąrašus skelbti mokyklose, kad tėvai skelbimų lentose galėtų perskaityti apie pasirinkimo galimybes. Šiais metais toks sprendimas nebuvo priimtas. Pradinės mokyklos direktorė Virginija Stanislovaitienė telefonu sakė, kad apie neformaliojo ugdymo būrelius nieko nežino, o pati mokykla tokių neorganizuoja. Tačiau švietimas yra bendras Švietimo skyriaus ir mokyklų reikalas, todėl turbūt nieko blogo nenutiktų, jei apie juos būtų užsiminta per tėvų susirinkimus ar nors skelbimų lentoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų