Julija Kirkilienė
„Angelas sargas ta Edita ir visos moterys, kurios lanko mano namus“,- šypsosi po insulto sveikstanti 97 metų vieviškė Elena Dereškevičienė. O penkerius metus nevaikščiojanti Marijona Kaluževičienė sako, kad vienintelis jos džiaugsmas, kad žmonės apsilanko jos namuose. To džiaugsmo moterys turėtų daug mažiau, jei Elektrėnų socialinių paslaugų centras nevykdytų projekto „Integrali pagalba namuose“, finansuojamo Europos socialinio fondo lėšomis.
Marijonos likimas
Marijonos Kaluževičienės gyvenimas taip susiklostė, kad savo vaikų neturėjo, vyrą jau palaidojo, o sveikatą prarado dar dirbdama Vievio malūne. Dabar jai pripažintos visos galimos kaulų ligos, todėl „kojos nevaikšto ir viskas“. Kol nebuvo projektinių lėšų integraliai pagalbai, namuose ją aplankydavo tik socialinės darbuotojos ir jų padėjėjos. Dabar jau trečius metus jos namuose lankosi visa mobili grupė: socialinė darbuotoja, lankomosios priežiūros darbuotoja, bendrosios praktikos slaugytoja, slaugytojos padėjėja, masažuotoja. Darbuotojos ne tik maistą ligonei pagamina, namus sutvarko, asmens higieną prižiūri, bet ir vaistus, jei reikia, suleidžia, geriamus vaistus išdalina, pamasažuoja, o svarbiausia, su moterimi pabendrauja, knygas, laikraščius paskaito, žinias aptaria, naujienomis pasidalina. „Jei ne tos mano moterys, tai man tik senelių namai būtų likę, o savo namuose vis tiek geriau“,- žvaliai kalba Marijona, ką tik baigusi žiūrėti savo mėgstamą serialą „Mano likimo diena“. Namuose moteriai įvairių nuotykių atsitinka. Prie jos lovos padėtas laidinis telefonas, tai retkarčiais ji sulaukia nepažįstamų žmonių skambučių, dažniausiai norinčių ją apgauti ir išvilioti pinigus. Bet moteris gudresnė už sukčius. Apie skambučius ji tuoj praneša savo slaugytojoms ir visos kartu jos tada smagiai pasijuokia. Tiesa, sukčiai atėję į namus nieko negautų, nes darbuotojos išeidamos duris užrakina, o pati Marijona neturi jėgų nei iki durų nueiti, nei jas atidaryti. Moterį iš artimųjų lanko sesers vaikai, kurie labai dėkoja mobiliajai komandai, kad jų geroji teta, nors ir guli lovoje, bet nėra vieniša.
Ilgaamžės atrakcijos
Ilgaamžė Elena Dereškevičienė, prieš keletą mėnesių nelauktai ligai prikausčius ją prie lovos, paprašė lovą atsukti į langą – mato rudenėjančią gamtą, žmones. Bet vos tik atėjus mobiliajai komandai, ji jau žvaliai šaukia kiekvieną vardu: pažįsta iš balso. Slaugytojų laukia ir motiną pagal grafiką prižiūrinčios dukros Giedrė ir Audronė. Tada moterys eina dirbti svarbiausių darbų: skinti obuolių, kasti bulvių, ar į parduotuvę būtiniausių prekių nusipirkti. Dukrų didžiausias mobiliosios komandos įvertinimas – užsigydė pragulas. Mobilioji komanda namiškius išmokė ligonę vartyti, kad nepakenktų nei sau, nei slaugomajai. Didžiausia atrakcija ligonei būna maudynės. Ją pakelia, slankiąja lenta nuleidžia ant kėdės, tada su kėde ligonę įkelią į praustuvę, kuria moteris naudojosi, kol neturėjo patogumų, tada slaugytojos kartu su namiškiais močiutę prausia. Visoms smagu, prisiminimų daug ir juoko. „O jeigu paguldytų į slaugos ligoninę, kas taip su manimi žaistų“,- supranta ilgaamžė. Tiesa, po insulto jai teko pagulėti tokioje ligoninėje, ten ir gavo tas pragulų žaizdas. Kartu pas Eleną lankėsi slaugytojos padėjėja Edita Kneitienė, socialinė darbuotoja Daiva Šareikienė, pagalbos namuose tarnybos vadovė Jurgita Rosokackienė. Kiek joms su močiute buvo kalbų, kiek juoko! Apkalbėjo rinkimus, kad ji, vyriausia rinkėja, pirmą kartą balsavo namuose, aptarė paskutinę perskaitytą knygą, nes Elena dirbo bibliotekininke, pakalbėjo apie sapnus, maistą ir ilgaamžiškumą. „Reikia daug dirbti ir savo maistą valgyti“,- atskleidė ilgaamžiškumo paslaptį senolė ir pasiskundė, kad šiandien jai dar nedavė lašinukų. Po tokio smagaus pokalbio su miela draugija, senolė sakė, kad ir miegos geriau.
Ne tarnaitė
Pagal projektą „Integrali pagalba asmens namuose Elektrėnų savivaldybės gyventojams“ Elektrėnų paslaugų centras lanko 40 žmonių. Darbuotojus mobilioms grupėms tarnyba parinkti stengiasi, kad gyventų arčiau ligonio. „Taip patogiau atvykti pas slaugomą žmogų, mažiau laiko sugaištama kelionei “,- sako Elektrėnų socialinių paslaugų centro direktorė Dalytė Kutyrevienė. Kiekvieno žmogaus istorija skirtinga, paaiškina direktorė, bet vieni iš kitų sužinoję apie projektą ir paslaugas namuose, dažnai kreipiasi ir tie, kam tokia paslauga nepriklauso. „Specialistai vertina poreikį, nusprendžia, kokių žmogui reikia paslaugų, bet mobilios komandos tikrai negali būti tarnaitės žmogui, galinčiam save apsitarnauti,- kalba D. Kutyrevienė. Integralią pagalbą teikia specialiai tam suburtos mobiliosios specialistų komandos, į socialinės pagalbos procesą įtraukiami ir sveikatos priežiūros specialistai. Integralios pagalbos į namus teikimas šiuo metu yra finansuojamas iš kelių šaltinių: slaugos paslaugos – Europos socialinio fondo lėšomis, socialinės paslaugos – savivaldybių, valstybės tikslinių dotacijų, skiriamų asmenų su sunkia negalia socialinei globai teikti, ir kitomis lėšomis Socialinių paslaugų įstatymo nustatyta tvarka.
Priemonės pateisino tikslą
2013 metais pradėta įgyvendinti Integralios plėtros pagalbos programa, 21 savivaldybėje įgyvendinti bandomieji projektai. Nuo Integralios pagalbos plėtros programos įgyvendinimo pradžios, kai savivaldybėse pradėti įgyvendinti bandomieji projektai (2013-2015), buvo įsteigtos 74 mobilios komandos, kurioms nupirktos 77 transporto priemonės. Mobiliose komandose įdarbinti 635 slaugos ir reabilitacijos specialistai, apmokyti 819 mobilių komandų darbuotojai ir savanoriai. „Itin džiugina rezultatai pasiekti dirbant su tiesioginiais paslaugų klientais/pacientais – integrali pagalba suteikta net 1539 asmenims, t.y. net 79 proc. daugiau nei buvo numatyta pradedant Integralios pagalbos projektus. Konsultacijas gavo 1397 asmenys, kurie patys slaugo arba prižiūri neįgalius ar senyvo amžiaus artimuosius, t.y. konsultacijas gavo 62 proc. daugiau asmenų nei planuota“ ,- sako Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinių paslaugų skyriaus vyriausioji specialistė Guoda Vaičekauskaitė.
Kaip ir anksčiau, įgyvendinant integralios pagalbos projektus naujuoju finansavimo laikotarpiu nuo 2016 m. mobilią komandą sudarantys specialistai turės mobilią maudymosi vonią su nuotekų rezervuaru, kurioje galima nuprausti gulintį žmogų, keltuvus, neįgaliojo vežimėlius, nešiojamus ranktūrius, vartymo paklodę, slankiąją lentą, atsikėlimo stovą prie lovos, pakėlimo diržus, kraujospūdžio matavimo aparatus, bioptronines lempas, dušo kėdę su ratukais, oro valymo sistemą, slaugos lovas, mobilius čiužinius ir kt. Komandoje esantys specialistai gali sulašinti lašines, suleisti vaistus ir kt. Masažo ir ergoterapeuto paslaugos teikiamos gydytojui paskyrus.
Pagalbą namuose gaunantys savivaldybės žmonės ir jų artimieji redakcijai kalbėjo, kad pradėjus gauti integralią pagalbą jų gyvenimo kokybė pagerėjo – išsaugotas jų savarankiškumas gyvenamojoje aplinkoje, atsirado galimybė derinti šeimos ir darbo įsipareigojimus, pagerėjo šeimos narių specialūs gebėjimai ir kt.