Virginija Jacinavičiūtė
Kai žmonės švenčia 30 metų sukaktis, tokiai progai dažnai pritaikomas žodis perlinis, pavyzdžiui perlinis jubiliejus ar perlinės metinės. Gamtinės kilmės organinis brangakmenis jau seniai laikomas ne tik laimės talismanu, bet ir derlingumo simboliu. Pastrėvio etnografinis ansamblis „Vuolasta“ šiemet mini 30 metų jubiliejų.
Kam teko klausytis šio ansamblio, žino, kad balsingų moterų repertuare gausu dainų, brangių kaip perlai. Dainos brangios, nes daug kur užmirštos ir nedainuojamos, tačiau išsaugotos „Vuolastos“ moterų įrašuose, ir jais galės pasinaudoti ateities kartos. „Vuolasta“ į savo jubiliejų pažįstamus, draugus ir valdžios atstovus pakvietė spalio 28-ąją. Šventinis renginys vyko sporto salėje, kurią jaukiai papuošė keramikė Rasa Rakauskienė ir Elektrėnų savivaldybės dailininkė Onutė Varanauskienė.
Renginio vedėjai – šeiminis duetas Virginijus ir Viktorija Juknevičiai – pakvietė „Vuolastos“ kolektyvą įsitaisyti svečių priešakyje. Tautiniais rūbais pasipuošusias moteris visa bendruomenė ir svečiai pasitiko plojimais. Ansamblis to nusipelnė – 30 metų veikla – tai įrodymas, kad tai, ką ansamblis daro, vyksta iš meilės.
L.Tidikienė į Pastrėvį dirbti agronome atvyko 1960-aisias. Buvusi bendruomenės pirmininkė, krašto šviesuolė, metraštininkė prisiminė, kad kaime buvo daug jaunimo, kuris dirbdamas kolūkio laukuose traukdavo dainas, bet vėliau tos dainos pritilo, o L. Tidikienė tarė, sau „negalima leisti dainoms nutilti“ ir ėmė burti kolektyvą. Bronės Cibulskienės siūlymu kolektyvui duotas „Vuolastos“ vardas pagal upelį, tekantį šalia Vindziulių – kaimo, iš kurio Bronė yra kilusi. Etnografinio ansamblio subūrimą iš dalies lėmė ir Žemės ūkio akademijos choro vadovo priesakas „Išsiskirstysite po Lietuvą, bet neužmirškite lietuviškos dainos“. Tardama šventinį žodį ansamblio vadovė prisiminė tas kolektyvo nares, kurios atgulė amžinojo poilsio – Marytę Bliujienę, Janiną Jarašienę, Onutę Čižienę ir Bronę Stančikienę – ir pakvietė jas pagerbti tylos minute.
Jubiliejuje skambėjo liaudiškos, patriotinės dainos ir romansai, kurių daugiausiai surinkusios kolektyvo narės – Marijona Stančikienė, Zofija Pinelienė ir Pranutė Taurienė – moterys, kurias L. Tidikienė švelniai vadina „dainų skrynelėmis“.
Pasveikinti „Vuolastos“ ansamblio moterų susirinko visa Pastrėvio bendruomenė – savivaldybės administracijos, seniūnijos, pašto, bibliotekos, medicinos punkto, mokyklos atstovai. Visi negailėjo nuoširdžių žodžių, atsiliepimų ir palinkėjimų. „O kaip gi kitaip? Juk mes nedidelis kaimas, visi vieni kitus pažįstame, palaikome ir bendradarbiaujame“, – paaiškino renginio vedėja ir Pastrėvio bendruomenės pirmininkė V. Juknevičienė.
Savo šokiais ir dainomis šventę kurti padėjo gabūs Pastrėvio mokyklos mokiniai, kuriuos paruošė mokytoja Janina Bajorinienė, kaimo kapela „Varnalėša“, kuri jau metus buvo nutraukusi veiklą, tačiau nutarė ją atgaivinti, o „Vuolastos“ jubiliejus buvo pirmasis debiutas po pertraukos. „Varnalėša“ kaip kaimo kapela Pastrėviui atstovavo 10 metų, tačiau kolektyvas subiro, o „Vuolasta“ gyvuoja jau tris dešimtmečius, todėl, pasak „Varnalėšos“ vadovės Aldonos Kazakevičienės, jiems yra ko pasimokyti iš taip ilgai gyvuojančio kolektyvo.
„Vuolastoje“ daugiausiai dainuoja garbaus amžiaus moterys. Pati L. Tidikienė sausį švęs 80-metį, „Dainų skrynelės“ Zofija Pinelienė ir Marijona Stančikienė jau pergyvenusios vadovę. Jauniausia kolektyve – Jadvyga Strasevičienė, tačiau jos patirtis ansamblyje jau 20 metų. Paskutinioji prie kolektyvo prisijungė Angelė Gliaudelienė, kai ją draugėn pavadino ansamblio vadovė. Angelė sako, kad kaime darbų pilna, tačiau dainavimui laiko visada randa. Moteriai patinka tas bendrystės jausmas, o dainavimas padeda pamiršti visas negandas.
V. Juknevičienė sako, kad bendruomenė, seniūnija, mokykla ir biblioteka „Vuolastos“ sukaktis organizuoja kas penkerius metus, tačiau šių metų šventė pranoko visus kolektyvo narių lūkesčius. „Savų jubiliejų taip nešvenčiam“, – juokavo ansamblio humoristė P. Taurienė.
Šie gražūs jubiliejiniai metai „Vuolastos“ narėms įsimins ir dėl filmavimosi laidoje „Ryto suktinis“. Kad ansamblis vertas reportažo, buvo įsitikinusi V. Juknevičienė ir nusiuntė pasiūlymą į LRT televiziją. „Vuolasta“ sužavėjo etnomuzikologę, televizijos, radijo laidų ir renginių vedėją Zitą Kelmickaitę, kuri Pastrėvyje lankėsi ir kolektyvą kalbino gegužės mėnesį.
Tai štai koks tas perlinis jubiliejus, kuriame užkoduoti žodžiai laimė ir derlingumas. Laimė būti drauge, dalintis sukauptomis žiniomis, švęsti kartu ir džiaugtis, patirti bendrystės jausmą. O derlius – tai dainos, kurias kaip perlus surinko „Vuolastos“ moterys per 30 metų ir išsaugojo ateities kartoms.