Paskutinį birželio trečiadienį vykusiame tarybos posėdyje buvo apsvarstyti 33 klausimai, dar du – atidėti kitam posėdžiui. Vienam sprendimo projektui – dėl UAB „Deivik“ (restorano Vievyje, virš „Maximos“ parduotuvės) prekybos alkoholiniais gėrimais ribojimo nebuvo priimtas. Minėtoje kavinėje, kaip ir kitose Vievio kavinėse, alkoholiu prekiauti bus galima visą parą. Daugiausia ginčų kilo svarstant sprendimo projektus dėl mokesčių ir jau priimtų sprendimų keitimų.
Julija KIRKILIENĖ
Pinigų yra ir trūksta
Pirmiausiai taryba svarstė piniginius klausimus. Ilgai nediskutavę patvirtino praėjusių metų biudžeto vykdymo ataskaitas. Taupi buvusioji taryba naujajai paliko 3,8 mln. neišleistų pinigų, bet įvairiems pradėtiems projektams užbaigti vis tiek dar reikės ir skolintis, ir laikinai laisvas lėšas naudoti.
Administracijos direktorius Henrikas Petrauskas informavo tarybos narius, kad vykdant daug projektų neišvengiama sunkumų, atsirado būtinų darbų, kurių neaprėpia projektai. Pradėti projektai stringa dėl lėšų trūkumo, o jų trūksta todėl, kad vėluoja finansavimas. Vievio pradinės mokyklos remontui planuojamų lėšų iš valstybės investicijų nebuvo gauta dėl krepšinio čempionato, nes lėšos skiriamos arenų statybų užbaigimui. Be to, pasak H. Petrausko, rangovai per konkursą taip sumažino kainas, kad vykdant darbus į jas netelpa, todėl net dabar gąsdina pasitraukti neužbaigę darbų.
Taip pat Europos Sąjungos finansuojamuose energetiniuose projektuose neskiriama lėšų inžinerinių tinklų remontui, o Vievio meno mokykloje būtina prijungti šilumines trasas. Pinigų reikia ir Elektrėnų ligoninės telefoninės stotelės remontui. Taryba pritarė sprendimui imti 615 tūkst. litų komercinę paskolą bei užbaigti būtinus darbus, tad administracijos direktoriui leido laisvas biudžeto apyvartos lėšas panaudoti investiciniams projektams finansuoti, o gavus Europos Sąjungos paramą išleistus pinigus susigrąžinti.
Opozicija tokiam pinigų skirstymui nepritarė, replikuodama, kad Vievio pradinės mokyklos remonto kaina gali išaugti, kaip ir Valdovų rūmų.
Išleido, kiek gavo
Pinigai, gauti už privatizuotus objektus 2010 metais, jau išleisti iki cento. Pardavę medicinos punktą Lazdėnuose ir boilerinę Kietaviškėse bei dar pridėję 2009 metų likutį, devyniolika su puse tūkstančio išleido lietaus kanalizacijos eksploatavimo skolai padengti, turto vertintojų ir notarų paslaugoms, iš jų 14,5 tūkst. litų atidavė V. Undzėno individualiai įmonei už Vievio mieste, Pakalnės gatvėje, detaliųjų planų parengimą. Niekas daug neaiškino, ir neklausinėjo, kodėl tokia įmonė iš Panevėžio, o ne savivaldybės architektai darė tuos detaliuosius planus, ir kodėl savivaldybė mokėjo.
Svarstant savivaldybės tarybos veiklos reglamento pakeitimus, opozicija paprašė, kad jų lyderiui būtų mokama ne 2,5 bazinės socialinės išmokos, o dvigubai didesnė, t.y. virš 500 Lt. Niekas, žinoma, tokiems opozicijos norams nepritarė, bet tarybos nariai šiais metais dirbs už pinigus. Pernai už tarybos ir komitetų posėdžius tarybos nariai gavo visi vienodai – po 100 Lt, šiais metais – po 260 Lt, komitetų pirmininkai – beveik 300 Lt, o opozicijos lyderis – 325 Lt. Tiesa, kur tuos pinigus išleis, reikės pasiaiškinti. Galės tuos pinigus naudoti pokalbiams telefonu, laikraščių prenumeratai, gėlėms, knygoms, suvenyrams, pašto ir transporto išlaidoms padengti. Neilgai diskutavę tarybos nariai nusistatė savo konstituciją – reglamentą, pagal kurį dirbs ketverius metus.
Verslininkai Elektrėnams ar atvirkščiai?
Kaip baigėsi pirmasis teismo posėdis, kuriame buvo svarstomi VšĮ „Jaunimo kranto“ ir savivaldybės santykiai, informacija pateikta nebuvo. Bet beveik vieningai visi pritarė, kad kuo skubiau administracija ruoštų dokumentus teismui dėl VšĮ „Jaunimo kranto“ bankroto paskelbimo. Tokį tarybos skubotumą ramiai stebėjo ne tik „Jaunimo kranto“ direktorė, bet ir UAB „Europos statybos grupė“, kuriai priklauso apgriuvęs senasis „Perkūnkiemis“, atstovas. Tikėtina, kad šalia už Europos Sąjungos lėšas sutvarkyto Elektrėnų paplūdimio netrukus užvirs privataus verslo statybos, o mums liks stebėti, ar jie investuos į Elektrėnus, ar savivaldybė – į jų verslą.
Verslui palankių sprendimų šiame posėdyje buvo priimta ir daugiau. UAB „Deivik“ įmonei neuždrausta visą parą prekiauti alkoholiu, UAB „Inarvida“ sumažintas nekilnojamo turto mokestis, o UAB „Halkis“, kuri Elektrėnų sporto, turizmo ir pramogų centre už 75,5 tūkst. litų įrengė treniruoklių salę, pusę šios sumos įskaitė už patalpų nuomą.
Smulkus verslas šiame posėdyje, pasak Algimanto Adomaičio, tapo šventa karve, kurią reikia saugoti. Kitas tarybos narys Ramūnas Kartenis vis priminė tarybos nariams, kad eidami į rinkimus, visi programose buvo pasižadėję tą smulkųjį verslą remti. Smulkiam verslui remti savivaldybėje yra įkurtas ir specialus fondas, iš kurio smulkieji verslininkai gali per dvejus metus gauti 5 tūkst. litų paramą. Anksčiau paramos dydis buvo 10 tūkst. litų.
Komisijoms darbo netrūksta
Šiame tarybos posėdyje buvo pakeistas ne vienas anksčiau priimtas sprendimas. Be reglamento pakeitimo, pakoreguoti buvo administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigybės nuostatai, pratęstas buvo savivaldybės kontrolieriaus Juozo Zavecko tarnybos laikas, nors jam jau 65 metai sukako, sudaryta buvo komisija neįgaliųjų reikalams spręsti.
Vyriausioji etikos komisija vėl darbo davė anksčiau sudarytai komisijai Gedimino Kriščiūno etikai tirti. Šį kartą komisija tirs, ar Vaikų globos namų direktorė Vida Rakauskienė nesumaišė viešųjų ir privačių interesų valstybės tarnyboje į savo vadovaujamą įmonę įdarbinusi gimines ir jiems, pasak anoniminio skundo, suteikusi geresnes darbo sąlygas nei kitiems darbuotojams.
Komisijų taryboje reikėtų ir daugiau. Edvardas Rimantas Sabutis siūlė sudaryti komisiją tirti, ar paukštynai, netvarkingu transportu veždami mėšlą ir smardindami Alesninkų gyvenvietę, nepažeidžia sveikatos priežiūros normų, o A. Adomaitis siūlė sudaryti komisiją, kad išaiškintų, ar Virgilijus Pruskas neviršijo įgaliojimų, leisdamas Semeliškėse tręšti laukus Vilniaus vandenų dumblu.