Rodos, jau seniai praėjo žiema, ir visi spėjome pamiršti dideles sąskaitas už šildymą, karštą vandenį ir elektrą, o kur dar sąskaitos už namo priežiūrą (eksploatavimą). Lietuvių senoliai sako: „Roges ruošk vasarą“, todėl ir šis straipsnis bus apie tai, kaip geriau pasiruošti artėjančiai žiemai, kad kiekvieną mėnesį nereikėtų taip plačiai atverti piniginės.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė jau pateikė Seimui Šilumos ūkio ir Konkurencijos įstatymų bei Civilinio ir Administracinių teisės pažeidimų kodeksų pataisas, kuriomis siūloma suskaidyti monopolinę šilumos ūkio rinką, supaprastinti piktnaudžiavimų dominuojančia padėtimi tyrimus bei numatyti administracinę atsakomybę už neūkišką daugiabučių namų šildymo sistemų priežiūrą. Teigiama, kad teikiamas įstatymų pataisų paketas užtikrins skaidresnį ir konkurencingesnį komunalinių paslaugų teikimą, o tai leis daugiabučių gyventojams sumažinti išlaidas už šilumą, vandenį, elektrą, šiukšlių išvežimą ir kitas komunalines paslaugas. Šiuo metu susiklosčiusi tokia situacija, kad su komunalines paslaugas teikiančiomis įmonėmis susiję namo administratoriai rūpinasi ne namo gyventojų interesais, ekonomiškesniu šildymu ar vandens tiekimu, o atvirkščiai – yra suinteresuoti kuo didesniu, neretai netgi realių gyventojų poreikių neatitinkančiu vartojimu ir kuo brangesne namo priežiūra. Tokia praktika, pasak prezidentės, turi baigtis.
UAB „Elektrėnų komunalinis ūkis“ šiuo metu yra vienintelė (monopolinė) įmonė, teikianti komunalines, administravimo ir šilumos tinklų bei pastatų priežiūros (eksploatavimo) paslaugas Elektrėnų ir aplinkinių miestelių daugiabučių namų gyventojams. Kaip žinome, monopolinės įmonės nėra suinteresuotos teikti pigias paslaugas.
Vadovaujantis šiuo metu galiojančiu Civiliniu kodeksu, UAB „Elektrėnų komunalinis ūkis“ monopolis baigtųsi, jei kiekvienas namas įsteigtų bendriją ir paskirtų savo administruojančią įmonę, kuri vykdytų namo techninę priežiūrą (eksploataciją) ir inžinerinių tinklų (šilumos mazgų, vandentiekio elektros prietaisų) priežiūrą. Geros ir kokybiškos priežiūros rezultatas – iki 30 proc. mažesnės sąskaitos už bendrojo naudojimo patalpų priežiūrą ir administravimą. Taigi, vien tik pakeitus namo administratorių Elektrėnuose per metus 20-ies butų namas sutaupytų iki 3200 Lt, o vienas 60 kv. m buto savininkas savo išlaidas sumažintų iki 160 Lt. Dar vienas daugiabučių namų bendrijos įsteigimo privalumas – tai 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio pervedimas į bendrijos sąskaitą. Per metus sutaupytus pinigus gyventojai gali išleisti bendrojo namo naudojimo objektų remontui.
Elektrėnų miesto ir kitų šalia esančių daugiabučių namų savininkai nusipelnė mokėti mažiau. Nepraleiskite progos įsteigti gyvenamojo namo savininkų bendrijos, kurios pagalba galite ženkliai sumažinti išlaidas ir taip sutaupyti sunkiai uždirbamus pinigus.
Rolandas JASINSKIS