Šimtui dešimčiai Lietuvos elektrinės remonto baro darbuotojų nuo Joninių iki Mindauginių paskirtas laikas apsispręsti – eiti dirbti į UAB „Kauno energetikos remontas“ ar imti išeitinę kompensaciją ir eiti į laisvą rinką. Apie tai darbuotojams aiškiai buvo pasakyta birželio 23 d. vykusiame darbuotojų, vadovų ir profsąjungų susitikime. Susitikime taip pat dalyvavo Socialdemokratų partijos pirmininkas, Seimo opozicijos lyderis Algirdas Butkevičius, UAB „Kauno energijos remontas“ (KER) generalinė direktorė Olga Grigienė.
Julija KIRKILIENĖ
Pirmas žingsnis pagarbos link
Prieš pradedant svarstyti svarbius klausimus, įvyko dar vienas konfliktas tarp darbuotojų ir AB „Lietuvos energija“ vadovų: žmonės nesutiko posėdžiauti mažoje remonto baro salėje, esančioje elektrinės teritorijoje. Gausiai susirinkę darbuotojai vieningai pakilo ir nuėjo į aktų salę, esančią elektrinės administraciniame pastate, kur įeiti galima be leidimų. Vadovams beliko susirinkti savo aparatūrą, projektorius, ekranus ir eiti paskui darbuotojus.
Profsąjungiečiai džiaugėsi elektrinės vyrais, parodžiusiais, kad žmogus, nežiūrint kokį darbą bedirbtų, turi būti gerbiamas. Patys energetikai diskutavo apie Lietuvos energijos vadovų pastangas susirinkimą surengti už uždarų durų, nes, matyt, bijojo žiniasklaidos dėmesio. Energetikai tik nesuprato, ko vadovai bijo, jei energetikos pertvarka vykdoma skaidriai.
Nepasitiki naujuoju darbdaviu
„Lietuvos energijos“ direktorius Dalius Misiūnas už tokį nesusipratimą atsiprašė ir pasitarimą pradėjo informacija apie remonto baro darbuotojų naują darbo etapą.
Pasak „Lietuvos energijos“ direktoriaus, visiems remonto baro darbuotojams liks tas pats darbas, ta pati darbo vieta, atlyginimas, socialinės garantijos ir net įrankių kortelė, tik darbdavys bus kitas – UAB „KER“, kurios 100 proc. akcijų priklauso Lietuvos energijai. Bet darbininkams palikta laisvė apsispręsti – dirbti ten, ar ne. Kas nesutinka būti perkeltas pas kitą darbdavį, gali imti išeitinę kompensaciją ir eiti į laisvą rinką, t.y. darbo biržą.
Direktorius tik perspėjo, kad tie, kurie paims išeitinę kompensaciją, dirbti į „KER“ nebus priimti. Vykdant energetikos reorganizaciją, kalbėjo direktorius, kaip ir visame pasaulyje, reikia atskirti veiklas. Samdant Lietuvos energijai priklausančią uždarąją akcinę bendrovę (KER), kuri laimėjo konkursus keleto elektrinių remonto darbams, lengviau būsią išnaudoti remontininkų darbo valandas ir nustatyti atliktų darbų kainas.
Iki šių metų pabaigos sutartyje tarp įmonių numatyti darbai ir atlyginimai, o vėliau atlyginimai priklausys nuo naujojo darbdavio – UAB „Kauno energetikos remontas“. Šią informaciją darbuotojai palydėjo plojimais ir juoku.
Gerais specialistais save laikantys energetikai nepasitiki naujuoju darbdaviu, bijo darbų komandiruotėse ir į susirinkimą pakviesto Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ vyr. teisininko Petro Grėbliausko prašė pakomentuoti, ar numatomoje kolektyvinėje sutartyje nėra pažeidžiami įstatymai ir darbuotojų teisės. Susirinkime UAB „KER“ generalinės direktorės Olgos Grigienės kalboje išsprūdusi frazė, kad įmonėje žmonės dirba iš patriotizmo, energetikams sukėlė dar daugiau nerimo dėl galimybės uždirbti.
Nesupranta, kodėl
Energetikai „Lietuvos energijos“ direktoriaus klausė, kodėl reikalinga tokia reorganizacija, jei už elektrinės išlaikymą rezerve kiekvienas vartotojas moka po 4 ct nuo kilovatvalandės kainos. Jie norėjo žinoti, ar po reorganizacijos vartotojams bus sumažinta kaina už elektrą, jei ne, kam bus panaudoti vartotojų pinigai.
Darbininkai tiek „Lietuvos energijos“, tiek KER vadovams turėjo begalę dar ir kitų klausimų: apie kolektyvines sutartis, apie socialines garantijas, darbo užmokestį ir kt. D. Misiūnas kalbėjo apie reorganizaciją ginant žmonių interesus, o KER direktorė įtikinėjo, kad jų įmonei reikia profesionalių darbuotojų.
Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ vyr. teisininkas P. Grėbliauskas turėjo konkrečių pastabų, kad keičiant darbdavius dokumentuose pridaryta daug klaidų, nenaudingų darbuotojams. Viena iš jų yra ta, kad darbuotojus perkeliant iš vienos darbovietės į kitą, pagal Darbo kodeksą, neturi būti nutraukta darbo sutartis, kaip planuojama dabar. Jaunasis „Lietuvos energijos“ vadovas priėmė teisininko pastabą ir pažadėjo su juristais išsiaiškinti galimai paliktas klaidas. Į A. Butkevičiaus raginimą pertvarką porai mėnesių atidėti, kol bus juridiškai patikrintos kolektyvinės sutarties galimos klaidos, „Lietuvos energijos“ vadovas, atrodo, nesureagavo.
Žada rinktis protestą
Pirmadienį po ilgojo savaitgalio energetikai vėl būriavosi prie elektrinės, svarstydami, kaip teisingiau pasielgti. Remontininkų neramina tai, kad Lietuvos energijos pažadai dėl darbo sąlygų skiriasi nuo dabar galiojančios KER kolektyvinės sutarties. KER vadovai nesutinka kolektyvinę sutartį keisti, nepradėjus ten dirbti elektrinės darbuotojams. Kiekvienam darbuotojui dabar yra paskirtas specialus laikas, kuriuo metu vyksta pokalbiai su buvusių ir esamų darbdavių personalo vadovais, bet energetikai darbo sutarčių pasirašyti neskuba.
Dauguma mano, kad naudingiau būtų pareikšti savotišką protestą – niekam nepereiti dirbti į naująją įmonę, o paimti išeitinę pašalpą ir stebėti, kaip rinkoje bus ieškoma specialistų. Pasak elektrinės profsąjungos „Solidarumas“ pirmininko Rimtauto Ramanausko, toje naujųjų „Lietuvos energijos“ vadovų šlovinamoje rinkoje specialistų nėra daug. Kruonio HAE buvo paskelbusi tokių specialistų paiešką rinkoje, bet negavo nė vieno gyvenimo aprašymo.
Elektrinės remontininkai savo tyliu protestu bando išsikovoti ne tik pakenčiamas darbo sąlygas ir atlyginimą, bet ir įrodyti, kad su specialistais elgtis privaloma padoriai. Kokybiškai atlikti tuos milijoninius užsakymus Lietuvos elektrinėse, apie kuriuos kalbėjo KER direktorė, ir užtikrinti jų saugumą gali ne brangiai apmokami vadybininkai, o specialistai.
Vyresnius žmones gundo išeitinės pašalpos – jei nežinai kiek uždirbsi pas naująjį darbdavį, tai išeitinės kompensacijos yra garantas, kad daugiau nei pusmetį gali nedirbdamas atlyginimą gauti. Vėliau paaiškės, kaip sekasi kolegoms pas naująjį darbdavį, ir, jei ten tikrai trūks specialistų, įsidarbins. Jaunesnių specialistų remonto bare daug nėra, nes elektrinėje darbuotojai retai keisdavosi.
Iki liepos 18-osios turėtų išsispręsti, ar siekiant energetikos nepriklausomybės, elektrinėje dirbantys žmonės taip pat liks laisvi, papildys bedarbių gretas, ar vis dėlto specialistai bus reikalingi, jie bus pakviesti į darbą ir jiems bus sudarytos normalios darbo sąlygos ir mokamas jų darbo vertas atlyginimas. Energetikai apie nesiskaitymą su žmonėmis dar mėgina piketais informuoti Prezidentę ir Energetikos ministeriją.
Šiomis dienomis Lietuvos energija išplatino pranešimą spaudai, kad pertvarka valdomose elektrinėse vyksta skaidriai ir teisėtai.