Savaitgalį Abromiškės pritraukė didžiausius Lietuvos patriotus, įvairias pramogas mėgstančius žmones, Abromiškių ir kitas savivaldybės bendruomenes. Čia vyko triguba šventė: Oršos mūšio 500 metinės, Abromiškių 443 gimtadienis ir žygis „Žalio Velnio takais”.
Foto galeriją pamayti galite adresu: https://www.facebook.com/elektrenukronika.savaitrastis/media_set?set=a.821602151206440.1073741830.100000699895606&type=1
Šventę jau galima vadinti tarptautiniu festivaliu, nes kai kurie jos dalyviai, atvažiavę penktadienį, iš čia pajudėjo tik sekmadienį. Iš penktadienio į šeštadienį svirne nakvojo apie pusšimtis žmonių. Susirinko Abromiškėse marga minia: ne tik savivaldybės ir Lietuvos gyventojai – buvo atvykėlių netgi iš Estijos, NATO karių. O žygio dalyviai trasoje galėjo sutikti netgi patį krašto apsaugos ministrą Juozą Oleką. Jis dviračiu po savivaldybę mynė 32 kilometrus.
292 žmonės paskui Žalią Velnią
Patriotiniame žygyje viskas turėjo prasmę: nuo būrio, į kurį pakliuvai pavadinimo, iki punkto, kuriame turėjai gauti antspaudą. Todėl norintieji gauti daugiau teorinių žinių į Abromiškių svirną rinkosi dar penktadienio vakarą. Čia vyko istoriko Dariaus Juodžio paskaitos „MGB ir „Žaliojo Velnio“ dvikova” ir „Legenda apie „Žaibą“.
Šeštadienio rytą pirmieji partizano Žalio Velnio taku pasuko 32 kilometrus pėsčiomis ėję patriotai, per pietus išvyko dviratininkai, numynę 63 kilometrus – iki Trakų pilies salos ir atgal. Jau po pietų rinkosi 32 kilometrus minti dviračiu pasiryžę ir 15 kilometrų pėsčiomis eiti panorę keliautojai.
Pagrindinis žygio organizatorius – abromiškietis, Lietuvos kariuomenės mokymo ir doktrinų valdybos karininkas, kapitonas Vytas Šareika sakė, kad žygį kasmet organizuoja vis kitu maršrutu, kad dalyviams nenusibostų. Šįkart parinktas vaizdingas maršrutas iki Trakų pilies. Nenuskriausti buvo ir trumpesnį maršrutą pasirinkę žygeiviai – jie užsuko į golfo aikštyną, kur galėjo ir kamuoliuką pamušinėti.
Iš viso žygyje dalyvavo 292 žmonės, kurie buvo suskirstyti į būrius, pavadintus partizanų vardais: Žalgirio, Lizdeikos, Garnio, Lokio, Šermukšnio, Kovo, Alksnio, Dragūno, Genelio, Paparčio, Rūtos, Liūto, Stumbro, Kirvelio, Špoko ir pan.
Taip pat žygeiviai sutiko įvairių istorinių personažų: nuo baltų iki afganų, nuo sovietų iki fašistų. Tik su jų leidimu galima buvo tęsti žygį.
Kasmet kartu žygiuoja ir kariškiai, o iki starto vietos nuveža jų transportas. Šįkart tai buvo JAV kariai, šiuo metu dislokuojami Lietuvoje. Vakaro renginio metu salvėmis šaudė Garbės sargybos kuopos būrys, grojo Lietuvos kariuomenės orkestras.
Kartu su kariškiais nepabūgo žygiuoti ir maži, ir dideli. Jauniausias 15 km žygio dalyvis keliavo vežimėlyje – Martynui tik 7 mėnesiai. Netoliese trasą įveikinėjo ir šeima su 11 mėnesių dukra.
Kiekvienas žygeivis, įveikęs Žalio Velnio taką, gavo tai liudijantį pažymėjimą.
Visą laiką budėjo techninė dviračių pagalba ir medicinos pagalba. Nors diena buvo itin karšta, medikams darbuotis teko tik keletą kartų dėl perkaitimo ir smulkių traumų.
Vakare skambėjo dainos, vyko apdovanojimai
Atvykę į Abromiškių svirną, žygeiviai galėjo atsipūsti, pavalgyti ir papramogauti. Čia galima buvo pasimokyti austi, pinti, apžiūrėti ginklus, partizanų įrankius, pačiam pašaudyti interaktyviame tire, o kas dar turėjo jėgų – ir krepšinį ar futbolą pažaisti.
Iškilmingą vakaro ceremoniją pradėjo Lietuvos kariuomenės orkestras ir garbingas vėliavos pakėlimas. Vėliavą prieš renginį visa žygio trasa apvežė baikeriai, o Abromiškių svirno kieme atidavė į Garbės sargybos kuopos karių rankas. Jie, lydimi Elektrėnų „Versmės” gimnazijos tautinių šokių kolektyvo merginų, vėliavą nunešė iki stiebo ir iškilmingai ją iškėlė. Tuo metu Lietuvos himną giedojo Gabrielė Matonytė.
„Ne žodžiais, o darbais mes tėvynę mylime. Ir šiandien mes tai dar kartą įrodėme. Būkime šventėje iki pabaigos, linksminkimės ir būkime smagūs”, – sveikinimo žodį sakė Abromiškių bendruomenės pirmininkė Audrutė Jančiauskienė. O šventės dalyviai apie skirstymąsi nė negalvojo, ypač kai čia vyko dar tiek smagių dalykų: Elektrėnų savivaldybės meras su dabar Abromiškių dvarą restauruojančios įmonės „Galvės investicija” vadovu Antanu Kurpiu žaidė didžiausiomis Lietuvoje šaškėmis ir varžėsi, kas kitais metais finansuos renginį, koncertavo įvairūs atlikėjai ir grupės, šoko liaudies kolektyvas, skambėjo salvės.
A. Kurpis sakė, kad gavo Europos Sąjungos paramą dvaro restauracijai vykdyti ir kad jau po poros metų tikisi šventės dalyvius pasikviesti ir į dvarą.
Renginio metu pirmą kartą susirinkusieji pakviesti bendrai Abromiškių dainai – himnui. Organizatoriai išdalino visiems lapus su tekstu ir kvietė dainuoti kartu.
Šventės metu vyko sporto varžybos. Jas organizavo Visvaldas Ašmena. Jis ir apdovanojo geriausiai pasirodžiusiuosius: krepšinyje 3 vietą užėmė „Abromika KAF”, 2 – „Paprasti”, 1 – „Lengvučiai”. Futbole komanda „Abromiškės” užėmė 3 vietą, „Elektrėnų versmė” iškovojo 2 vietą, o geriausi buvo „Elektrėnų krašto” žaidėjai.
Renginio metu taip pat apdovanoti gražiausių sodybų savininkai: Marytė Vanagienė ir Algis Sinkevičius. Jį bendruomenės pirmininkė gyrė ir kaip gerą šeimininką, ir kaip kuklų geradarį – A. Sinkevičius nepraleidžia progos paremti bendruomenę ir dažnai jai apie tai nė nepraneša – pirmininkė banko sąskaitoje tiesiog pamato malonią staigmeną.
Pasveikinti Abromiškių atvyko ir keli kitų bendruomenių atstovai. Iš Semeliškių su puokšte gėlių atvažiavo miestelio bendruomenės „Strėva” pirmininkas Antanas Bielskis, su tortu pasveikino ir „Elektrėnų krašto” pirmininkas Vladimiras Fedotovas su bendruomenės nariais.
Nuotaiką giedrino Elektrėnų „Versmės” gimnazijos tautinių šokių šokėjai, pop choro „Saulės spinduliai” atlikėjai, Jonas Čepulis, modernaus folkloro grupė „Aisva”, Aleksandras Makejevas, Romas Dambrauskas ir folk roko/metalo grupė „Ūkanose”. Garsūs atlikėjai, sužinoję, kad renginys patriotinis, pasirodė už simbolinius atlygius. Linksmą ir kūrybingą šventę baigė šventiniai fejerverkai.
Renginio rėmėjai, kuriuos su dideliu dėkingumu vardijo A. Jančiauskienė: Elektrėnų savivaldybės meras Kęstutis Vaitukaitis, administracijos direktorius Arvydas Vyšniauskas, Elektrėnų seniūnija ir seniūnas Antanas Šalkauskas, Elektrėnų kultūros centras, UAB „Galvės investicija”, renovuojanti Abromiškių dvarą, UAB „Dentalita”, UAB „Antikora”, UAB „Raspa”, Greito maisto restoranas „Sushi City”, UAB „Giris”, Audrius Radzvilavičius, viešbutis „MinHotel”, Gedimino štabo batalionas, Šarvuočių poligonas „tanks.lt”, UAB „Malsena Plius”, UAB „Ava Group” ir informaciniai rėmėjai. Bendruomenės pirmininkė sakė, kad jei nebūtų bendruomenės tarybos narių Vyto, Jūratės, Linos ir Vaido ir jų šeimų narių, ir gausus būrys rėmėjų neužtikrintų tokios geros šventės.