Naujos senų daiktų istorijos

Naujos senų daiktų istorijos

Trečią kartą Elektrėnų Literatūros ir meno muziejuje vyko piešinių konkurso „Senų daiktų istorijos“ finalinis renginys. Prieš šešerius metus Vievio meno mokyklos mokytojo Augenio Kaspučio galvoje kilusi mintis piešiniais įamžinti senų daiktų istorijas išsirutuliojo į respublikinį piešinių, kurių geriausius darbus LR Seimo narė Dangutė Mikutienė pažadėjo eksponuoti net Seime,  konkursą.

Julija KIRKILIENĖ

Piešė visa Lietuva

Augenio Kaspučio idėją plėtoti padėjo jo bendradarbė, bendražygė, renginio koordinatorė, projekto vadovė ir žmona Adelė Kasputienė, geranoriškai padedant Vievio meno mokyklos draugiškam kolektyvui  ir direktorei Albinai Dmukauskienei. Taip 2005 m. pirmąsyk Elektrėnų savivaldybės mokykloms organizuotas konkursas pernai apėmė ir kaimyninių savivaldybių mokyklas, o šiais metais konkursu susidomėjo visos Lietuvos mokyklos.

Viso šiais metais  konkurse dalyvavo 79 mokyklos, iš kurių į Vievį suplaukė 622 piešiniai, nupiešti 604 moksleivių.  Mokinius konkursui ruošė 101 mokytojas. Geografija nuo Elektrėnų išsiplėtė iki Skuodo, Palangos, Kretingos, Šilalės, Šiaulių, Zarasų, Vilniaus, Klaipėdos, Raseinių, Panevėžio, Mažeikių, Prienų, Platelių, Ukmergės, Šilutės, Tauragės, Utenos, Jonavos, Kėdainių, Kelmės, Druskininkų, Širvintų, Vilkaviškio, Trakų rajonų.

Daugelis  šių rajonų atstovų surado laiko ir lėšų įveikti beveik visą žemėlapį ir atvykti į baigiamąjį konkurso renginį ir parodos atidarymą. Tiesa, Literatūros ir meno muziejus neturėjo galimybės eksponuoti visų 622 piešinių, todėl eksponuojama tik dalis geriausių darbų.

Brangus senas daiktas

Kaip renginyje kalbėjo Seimo narė D. Mikutienė, senieji daiktai mums tokie brangūs, tikriausiai, todėl, kad jie buvo gaminami vienetais, o ne masiškai, kaip dabar perkame prekybos centruose. O jaunieji visos Lietuvos menininkai nuo 4 iki 19 amžiaus grupėse piešdami daiktų istorijas pakalbino ne vieną senelį, ne vienoje palėpėje tarsi nuo brangenybės šluostė dulkes ar lankė muziejus, kol jų kūrinys atitiko konkurso nuostatus ir reikalavimus, tikslus ir uždavinius.

O tikslai konkurso, pradėto organizuoti pagal Pilietinio ir tautinio ugdymo projektą,  tokie paprasti ir tokie nepaprasti: ugdyti pagarbą ir pastabumą supančiai aplinkai, plėsti mokinių istorines, etnokultūrines žinias, skatinti mokytojų ir mokinių bendradarbiavimą su muziejais, bibliotekomis, kitomis kultūros įstaigomis ir savo šeimos nariais. Ir taip toliau…

Ar negražu? Tik, deja, 2005 m. konkursą pagal Pilietinio ir tautinio ugdymo projektą finansavo Švietimo ministerija, o šiais metais jį finansavo patys organizatoriai. Jie siuntinėjo po rajonus nuostatus, registravo piešinius, peržiūrėjo, vertino, ieškojo nors kuklių dovanėlių, paruošė Padėkos raštus ne tik dalyviams, mokytojams, bet ir mokykloms, o Vievio paukštynui padedant paruošė renginio dalyviams pietus. Senas daiktas iš tiesų tapo brangus ir materialiai, ir idėjiškai.

Diplomantai

Konkurso nuostatuose išvardintas įdomias temas, kaip antai „Sensta žmonės, sensta ir daiktai“, „Žilas žmogus gali padėti rasti įdomų seną daiktą“, „Daikto paviršius – praeities įvykių atspindys“, „Seni daiktai po storu dulkių sluoksniu slepia neužrašytą savo istoriją“, įdomiai  interpretavo jaunieji dailininkai ir už tai  laureatų diplomais apdovanoti 7-10 m. amžiaus grupėje buvo:   Matas Šepikas iš Šilalės raj., Upynos Stasio Girėno vidurinės mokyklos, Andrius Bertašius iš Tauragės raj., Adakavo pagrindinės mokyklos, Austėja Ruskonytė iš Utenos, „Žiburio“ pradinės mokyklos, ir Deimantė Jakonytė iš Vievio meno mokyklos.

11-14 amžiaus grupėje laureatų diplomai atiteko Brigitai Stankutei iš Tauragės raj., Skaudvilės gimnazijos, Gintarui Gutauskui iš Skuodo meno mokyklos, Simonai Markevičiūtei iš Vievio meno mokyklos, Erikai Stankevičiūtei iš Kaišiadorių kultūros ir meno centro, Aistei Motiejūnaitei iš Utenos dailės mokyklos.

15-19 m amžiaus grupėje laureatų diplomais apdovanoti buvo: Tatjana Seredocha iš Senųjų Trakų Kęstučio pagrindinės mokyklos, Dovydas Stankus iš Tairagės raj., Skaudvilės specialiosios mokyklos, ir Marija Stankevičiūtė iš Kaišiadorių raj., Mūro Strėvininkų pagrindinės mokyklos. Kiti geriausi kūrėjai buvo apdovanoti diplomais, Seimo narės D. Mikutienės, Elektrėnų savivaldybės mero Kęstučio Vaitukaičio, Švietimo paslaugų centro direktorės Vidos Mikalajūnienės,  Literatūros ir meno muziejaus direktorės Jurgitos Chmieliauskienės,  Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Deimanto Tarulio padėkos raštais.

O jauniausioji  iš apdovanotųjų buvo keturmetė Justina Stankutė iš Tauragės dailės studijos „Paletė“.

Komisijos įvertinti patys genialiausi darbai – Mato Šepiko „Vaikas ant medinio arkliuko“ ir Simonos Markevičiūtės „Mergaitė per langą apsikabinusi  ąsotį“ – buvo panaudoti diplomų apipavidalinimui ir autoriams papildomai buvo įteikti simpatijų prizai.

Nugalėtojus pagerbė

Gražiai nugalėtojai birželio 7 d. popietę buvo pagerbti Literatūros ir meno muziejuje. Šventės metu Lietuvos moksleiviai sužinojo apie muziejų, apie čia saugomus unikalius eksponatus, pasiklausė Vievio meno mokyklos mokytojų Armio Mangirdo ir Renatos Buzėnaitės muzikinio dueto. Į šventę gražiai įsiliejo ir Vievio meno mokyklos organizuoto rašinių konkurso „Lietuviškų švenčių ratai“ nugalėtojos Gintarės Surplytės paskaityta rašinio ištrauka.

Laikydamasis principo „Geriau vėliau negu niekad“  į renginį iš posėdžio Vilniuje atskubėjo ir savivaldybės meras Kęstutis Vaitukaitis bei seniūnas Antanas Šalkauskas, kurie žavėjosi jaunųjų kūrėjų genialumu.

Gražių ir prasmingų žodžių mokytojams, vedantiems vaikus per meno pasaulį, konkurso organizatoriams ir dalyviams negailėjo Seimo narė D. Mikutienė, kiti prizų steigėjai. Pasak jos, gražių žodžių ir padėkų žmogui per daug niekada nebūna, kaip nedažnai tenka sutikti ir tokių altruistų kaip Adelė ir Augenis Kaspučiai, savo lėšomis ir intelektualiniu indėliu buriančių visos Lietuvos vaikus ir jų mokytojus kultūros paveldo pažinimui, tautiniam ugdymui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų