Kruonio HAE – ir vėjams suvaldyti

Kruonio HAE – ir vėjams suvaldyti
Julija Kirkilienė

Rugsėjo paskutinį trečiadienį (9-29) visuomenės informavimo priemonėms buvo pristatytas  Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės (HAE) naujo, penktojo hidroagregato bloko projektas.

Kaip projekto pristatyme kalbėjo Kruonio HAE technikos direktorius Gintaras Mekas,  uždarius Ignalinos atominę elektrinę Kruonio HAE darbo padaugėjo – Lietuva iš kitų šalių perka pigią naktį gaminamą energiją ir ją „sandėliuoja“ Kruonyje.  Kruonio HAE dabar yra tarsi baterija, akumuliuojanti pigesnę elektros energiją, o dieną paleidžianti į Lietuvos energijos sistemą. Naujai statomos atominės elektrinės taip pat aktyviai ieško šaltinių, galinčių rezervuoti elektros energiją, todėl Kruonio elektrinei darbo ateityje daugės. Bet penktasis blokas statomas siekiant padėti alternatyviems energetikos šaltiniams (vėjo, saulės jėgainėms ) prisijungti prie energetikos tinklo. Nacionalinėje energetikos strategijoje planuojama, kad iki 2020 metų alternatyvūs šaltiniai gamins apie 23 proc. Lietuvoje sunaudojamos elektros energijos. Kaip kalbėjo Lietuvos energijos, kuri atsakinga už penktojo hidroagregato statybą, generalinis direktorius Aloyzas Koryzna, vėjas pučia, kada jam patinka, o elektros energija vartotojams reikalinga vienodos įtampos, todėl naujasis, asinchroninis agregatas, darbą pradėsiantis 2014 metais, leis operatyviai ir patikimai reguliuoti vėjo jėgainių balanso netolygumus, kylančius dėl kintančio jų gamybos režimo. Be to, kaip rašoma Lietuvos energijos komunikacijos skyriaus pranešime, laisvoje rinkoje būtina užtikrinti galimybę lanksčiai keisti ne tik generacijos, bet ir vartojimo režimą. Naujasis agregatas turės galimybę ypač lanksčiai keisti vartojimo režimą.
Prieš 20 metų projektuojant Kruonio HAE buvo numatyta pastatyti 8 hidroagregatus, bet iki Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, kaip sakė G. Mekas, dėl politinių ir ekonominių batalijų, pastatyti buvo tik 4. Kitiems keturiems hidroagregatams įrengti atlikta ir užkonservuota yra apie 70 proc. darbų. Direktorius mano, kad šiuo metu įrengti hidroagregatus labai naudinga – ekonomiškam naujos technologijos hidroagregatui pastatyti ir laiko, ir lėšų bereikia vos 30 proc.
Naujojo agregato įrengimui Lietuvos energija planuoja investuoti apie 300 mln. litų. Pasak A. Koryznos, finansavimo šaltinių jie šiuo metu ieško ir planuoja gauti iš Europos Sąjungos, o jei negautų, investuotų savo lėšas. Investicijas susigrąžinti Lietuvos energija planuoja iš elektros pardavimo.
Pasaulyje pastatyta apie 250 hidroakumuliacinių elektrinių. Galingiausios HAE statomos Vokietijoje ir Šveicarijoje,  pastaroji siekia tapti Europos baterija. Kruonio HAE gali tapti baterija Baltijos šalims.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų