Sparnuotosios sūpynės domino ir vaikus, ir suaugusius
Julija Kirkilienė
Pirmąjį liepos sekmadienį minima Globėjų – žmonių, kurie išgirdo vienišus vaikus ir atvėrė jiems namų bei širdies duris, diena. Globėjai sąmoningai prisiima atsakomybę užauginti žmogų, suteikti jam laimę gyventi šeimoje, kol „užaugs sparnai“ – sueis pilnametystė ir jis pradės savarankišką gyvenimą. Nuo liepos 1 d. Lietuvos globos sistemoje pradėjo veikti Nuolatinio globotojo institutas, kuriuo siekiama, kad kuo daugiau vaikų, likusių be tėvų globos, augtų ne globos namuose, o šeimose. Birželio 25–29 dienomis visose Lietuvos savivaldybėse paminėta Vaikų globos savaitė, pavadinta „Pasimatuok sparnus“. Simbolis – sparnai – simbolizuoja ne tik galimybę skristi, bet ir augti žmogui kaip asmenybei. Savivaldybėje Vaikų globos savaitė vyko Elektrėnuose ir Vievyje. Birželio 25 d. Elektrėnų socialinių paslaugų centro Globos centras buvusiame „Vaikų pasaulyje“ organizavo akciją „Pasimatuok sparnus“. Birželio 26 d. vaikui sparnus spalvino vieviečiai.
Iškart po ilgojo Joninių savaitgalio Sporto ir pramogų erdvė, anksčiau vadinta ir dabar vadinama „Vaikų pasauliu“, nebuvo tuščia. Ant šviečiančių sūpynių įrengti sparnai praeivius kvietė pasidomėti, ką tai reiškia, o tie, kas pasiskaitė skelbimus ir panoro sužinoti apie vaikų globą savivaldybėje, atėjo čia specialiai. Globos centras lankytojus vaišino arbata, supažindino su Globos centro darbu, įtraukė lankytojus į žaidimus, o ant sparnuotųjų sūpynių tiek vaikams, tiek suaugusiems patiko suptis ir fotografuotis. Visą dieną renginyje budėjusios Globos centro specialistės Daiva Bartosevičiūtė ir Laima Jaruševičienė sakė mačiusios renginyje prasmės ir susidomėjimo globa. Renginys ir buvo informacinis, norint supažindinti gyventojus su globa ir galbūt surasti naujų globėjų, kurių trūksta ir Elektrėnų savivaldybėje, ir Lietuvoje. Pasak specialisčių, labiausiai trūksta globėjų, norinčių globoti vaikus, kuriems labiausiai reikia žmonių artumo – turinčių sveikatos raidos sutrikimų ir vyresnius nei 10 metų. Kartu su specialistėmis renginyje budėjęs gobėjas Ramūnas Ražanas dalijosi įdomaus darbo patirtimi. Budintis globėjas, kaip ugniagesys, laukdamas globotinio budi ištisas paras. Juk bet kuriuo paros metu, atsitikus nenumatytam įvykiui, globos prireikti gali tiek kūdikiui, tiek paaugliui. Ir laiminga būna ta para, kai globotinių neatsiranda. Ramūnas sako, kad norint tapti globėju, reikia praeiti specialius mokymus, bet didžiausia globėjo sėkmė – įgimtos charakterio savybės. Su kiekvienu iš kūdikystės išaugusiu globotiniu bendros veiklos metu svarbu kalbėti jam rūpimomis temomis, pasidalinti gerais pavyzdžiais, kaip vienas ar kitas žmogus elgiasi įvairiais gyvenimo atvejais, pasiūlyti paskaityti knygų, pacituoti gerų knygų ištraukas. Panašūs pokalbiai vyksta ir su globotinio tėvais. Kartais, sako Ramūnas, taip prisiriši prie vaiko, kad net sunku tėvams grąžinti, bet globėjas tarp tėvų ir vaikų yra tik tarpininkas, ir tik krizės laikotarpiu. Ramūnas su žmona Virginija nuosavame name po kambarį gali skirti trims globotiniams, bet jei į šeimą ateina kūdikis, su juo tenka savo miegamuoju dalintis. Globėjams, sako Ramūnas, labai svarbus bendravimas su vaikais ir jam sugrįžus į šeimą. Dažnai vaikai užsuka į svečius, o globėjams geriausia padėka, kai buvęs globotinis į svečius užeina su tėveliais.
Ramūnas sako, kad vaikų, kuriems reikalinga globa, nedaugėja, bet yra kiek yra. Visuomenės reikalas suprasti, kuriam vaikui reikalinga pagalba ir kaip geriausiai ją galima suteikti. Renginyje apsilankiusi elektrėniškė Ineta svarstė, kad praėjo laikai, kai vaikus augino ir auklėjo visas kaimas. O ir močiutės dėl ilginamo darbingo amžiaus vis rečiau turi galimybių krizės atvejais priglausti anūkus.
Globėjo dienos išvakarėse socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė pranešime spaudai pažymėjo, kad vaikų globa Lietuvoje žengia labai didelius žingsnius, reformuojasi, kinta. Dauguma tėvų globos netekusių vaikų globojama šeimose ar šeimynose. Gegužės pabaigoje daugiau nei 5000 vaikų, netekusių tėvų globos, augo šeimos aplinkoje, t.y. daugiau nei 3700 globėjų (rūpintojų) ir budinčių globotojų šeimose, šeimynose. Tiesa, vis dar 1181 gyveno globos institucijose. Skaičiuojama, kad kasdien Lietuvoje 6 vaikams reikalingi budintys globotojai ar globėjai. Šiuo metu Elektrėnų socialinių paslaugų centro Globos centras teikia paslaugas 41 vaikui. Iš viso Elektrėnų savivaldybėje yra dvi budinčių globotojų šeimos. Iš viso savivaldybėje dirba 40 globėjų, t.y. 33 šeimos. Globėju tapti galima ir negyvenant šeimoje.
Globos centrus vienijančio tinklo „Vaikai yra vaikai“ vadovė Rugilė Ladauskienė pranešime spaudai pabrėžė, kad nuo liepos 1 d. Lietuvos globos sistemoje pradėjęs veikti Nuolatinio globotojo institutas siekia, kad kuo daugiau vaikų, likusių be tėvų globos, augtų šeimose. „Tai nauja globos forma, kai globėjas gaus atlygį ir galės globoti ypatingus vaikus – tuos, kurie susiduria su didžiausiais iššūkiais ir dažnai lieka gyventi bendruomeniniuose vaikų globos namuose. Į šią grupę pateks vaikai, kuriems reikia daugiau dėmesio, laiko, pagalbos – vaikai, turintys nesėkmingą globos ar įvaikinimo patirtį, sunkiai išgydomų ar nepagydomų raidos ar psichikos sutrikimų, turintys daugiau nei tris brolius ar seseris, vaikai vyresni nei 10 metų, nepilnamečiai su gimusiais kūdikiais. Vaikas užaugs pas nuolatinį globotoją iki kol jam „užaugs sparnai“, sueis pilnametystė ir jis pradės savarankišką gyvenimą“, – rašo R. Ladauskienė. Elektrėnų savivaldybės taryba birželio mėnesio posėdyje taip pat patvirtino biudžeto pakeitimus, kuriuose nuolatinių globėjų atlyginimams įtrauktos papildomos lėšos. Apie globą ir įvaikinimą norintys surasti daugiau informacijos, jos ieškoti turėtų e. portale www.globoscentrai.lt, arba paskambinę į nemokamą Vaiko teisių liniją 8 800 10 800. Informacijos gauti galima ir Socialinių paslaugų centro Globos centre, užėjus arba paskambimus tel. Nr. +370 683 01092, +370 528 39427.