Ineta BRICAITĖ
Elektrėnų savivaldybės gyventojų atstovaujamoji savivaldos institucija – tarybos nariai. Kaip įvertinti, ar išrinktas atstovas gerai atlieka savo pareigas? Kiekvienų naujų metų pradžioje savivaldybės meras pristato praėjusių metų tarybos veiklos ataskaitą. Joje atsispindi, kiek per metus plušėjo kiekvienas gyventojų išrinktas atstovas. Pasirodo, kai kurie tarybos nariai metus prasėdėjo posėdžiuose it vandens į burną prisisėmę – neprabilo nė karto, o kai kurie labai daugiau kalbėjo ir pasiūlymų teikė. Ataskaita visuomenei pristatyta bus Kovo 11 dieną, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo šventę. O kol kas trumpai skaitytojus supažindiname su ataskaitos duomenimis.
Ineta BRICAITĖ
Elektrėnų savivaldybės gyventojų atstovaujamoji savivaldos institucija – tarybos nariai. Kaip įvertinti, ar išrinktas atstovas gerai atlieka savo pareigas? Kiekvienų naujų metų pradžioje savivaldybės meras pristato praėjusių metų tarybos veiklos ataskaitą. Joje atsispindi, kiek per metus plušėjo kiekvienas gyventojų išrinktas atstovas. Pasirodo, kai kurie tarybos nariai metus prasėdėjo posėdžiuose it vandens į burną prisisėmę – neprabilo nė karto, o kai kurie labai daugiau kalbėjo ir pasiūlymų teikė. Ataskaita visuomenei pristatyta bus Kovo 11 dieną, Lietruvos Nepriklausomybės atkūrimo šventę. O kol kas trumpai skaitytojus supažindiname su ataskaitos duomenimis.
Klausimai įvairūs
Iš viso per paskutiniuosius metus vyko 9 tarybos posėdžiai, kurių metu buvo analizuoti 322 pasiūlymų projektai. Taryba pritarė 302 projektams, 20 jų liko nepriimti. Tai sudaro viso labo 6 procentus.
Dažniausiai svarstyti organizaciniai ir teisiniai, ūkio plėtros, finansų ir biudžeto, švietimo, sporto ir kultūros klausimai. Kadangi sprendimo projektai buvo labai įvairūs, daugelis jų nepriskirti nė prie vienos iš temų. Tokių klausimų iš viso buvo apie pusę šimto.
Dalyvauja dažnai
Posėdžių lankomumas buvo geras. Penkiolika iš dvidešimt penkių tarybos narių nepraleido nė vieno posėdžio. Po vieną posėdį praleido Daurius Ašaka, Dimitrij Burkoj, Henrikas Petrauskas, Marija Jurčenko, Jonas Grybauskas, Stasys Lančinskas, Rimantas Edvardas Sabutis, Danguolė Švenčionytė ir Vilija Dobrovolskienė. Po du posėdžius praleido Pranas Sasnauskas ir Audrius Jurgelevičius.
Komitetų posėdžius tarybos nariai lankė jau ne taip pavyzdingai. Pavyzdžiui, iš 9 Kontrolės komiteto posėdžių Romualdas Nenartavičius dalyvavo tik viename. Virgilijus Pruskas ir Rimantas Edvardas Sabutis – trijuose. Socialinių reikalų komiteto posėdžiuose Pranas Sasnauskas pasirodė 4 kartus. Tačiau dažniausiai tarybos nariai priklauso ne vienam komitetui, o juose svarstomi klausimai neišvengiamai kartojasi, todėl nedalyvavimas kuriame nors komiteto posėdyje dar nereiškia, kad politikas nepasiruošė tarybos posėdžiui.
Yra nepratarusių žodžio
Aktyviausiai per posėdžius reiškėsi opozicijos lyderis Algimantas Adomaitis. Per metus jis raštu pateikė 14 prašymų ir paklausimų, per posėdžius pateikė 3 pasiūlymus, 68 klausimus ir 34 komentarus. Antras pagal aktyvumą – Viktoras Valiušis. Nors jis raštu klausimų nepateikė, tačiau aktyviai komentavo – net 39 kartus. V. Valiušis uždavė 19 klausimų ir pateikė 4 pasiūlymus. Aktyviai reiškėsi ir Kęstutis Vaitukaitis, Ramūnas Kartenis, Nikolaj Melnikov.
Pasyviausi tarybos nariai, nepateikę nei klausimų, nei pasiūlymų, nei komentarų: Vilija Dobrovolskienė, nuo liepos mėnesio tarybos nariu tapęs Vytautas Dalinkevičius ir Gediminas Zagorskis. Kartą per metus posėdžiuose prabilo Danguolė Švenčionytė, Pranas Sasnauskas ir Marija Jurčenko. Tarybos narių veiklos išlaidoms per 2013 m. skirta 250,2 tūkst. litų. Komitetų pirmininkai per mėnesį šioms išlaidoms gauna daugiau nei 500 litų, o kiti tarybos nariai – apie 400 litų.
Dirba komisijose
Politikai dalyvavo ne tik posėdžiuose, bet ir komisijų darbe. Per pastaruosius metus jų sudaryta 16. Administracinė komisija posėdžiavo 23 kartus, Visuomeninė administracinių ginčų komisija – 4 kartus, Etikos komisija – 5 kartus, Veiklos reglamento rengimo komisija – 1 kartą, Smulkaus ir vidutinio verslo rėmimo komisija – 2 kartus, Socialinės paramos teikimo komisija – 14 kartų, Strateginio planavimo komisija – 4 kartus, Turto privatizavimo komisija – 6 kartus, Nusikaltimų prevencijos ir kontrolės komisija – 1 kartą, Žemės ūkio rėmimo fondo komisija – 2 kartus, Gamtos ir nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo komisija – 1 kartą, Elektrėnų savivaldybės kontrolieriaus, Kontrolės ir audito tarnybos valstybės tarnautojų, Centralizuoto vidaus audito skyriaus vadovo, vidaus auditorių ir valstybės tarnautojų vertinimo komisijos narių vertinimo komisija – 1 kartą, Mokytojų ir pagalbos mokiniui specialistų atestacijos apeliacinė komisija – 1 kartą.
Kontroliuoja Vyriausybė
Savivaldybės tarybos darbą akylai prižiūri Vyriausybės atstovas Audrius Skaistys. Jis per pirmąjį 2013 m. pusmetį nustatė du tarybos priimtus teisės aktus, kurie prieštaravo įstatymams. Vyriausybės atstovas surašė teikimus, o taryba teisės aktus pakeitė taip, kad jie įstatymų nepažeistų.
Taip pat Vyriausybės atstovas nustatė keturis atvejus, kai nebuvo įgyvendinami įstatymai ar Vyriausybės sprendimai. Per pirmąjį pusmetį Vyriausybės atstovas patikrino daugiau nei 200 teisės aktų projektų, pateikė 21 pastabą – į jas visas buvo atsižvelgta.