Julija KIRKILIENĖ
Vievio meno mokykla lapkričio 14 dieną švenčia savo 55 metų jubiliejų. Mokyklos direktorės Albinos Dmukauskienės gyvenimas beveik visus tuos metus vienaip ar kitaip buvo susietas su mokykla. Todėl ji geriausiai prisimena, kaip mokykla atrodė ir kuo gyveno nuo 1960 metų, visą istorinę medžiagą kantriai sega į segtuvus, pavadintus metraščiais.
Prieš 55 metus
Vievio meno mokykla buvo įkurta 1959 metais namelyje prie Vievio pradinės mokyklos (pamokos vyko ir keliose vidurinės mokyklos klasėse) bei pavadinta Vievio vaikų muzikos mokykla. 1960 metais į Vievio vidurinę mokyklą iš Pastrėvio septynmetės mokyklos mokytis atvažiavo trylikametė Albina Gaubaitė. Apgyvendinta ji buvo bendrabutyje. Kadangi gabiai mergaitei prie namų darbų ilgai sėdėti nereikėdavo, ji sugalvojo lankyti ir muzikos mokyklą. Albina norėjo išmokti groti akordeonu, bet nė negalvojo, kad visas jos likęs gyvenimas bus susietas su muzika. Dabartinė mokyklos direktorė gerai prisimena visus savo mokytojus, kurių tada buvo 6: direktorius Henrikas Bagdzevičius, akordeono mokytojai Julius Jurgaitis, Živilė Preibytė ir mokytojai Rima Stirnaitė, Leokadija Biliūnaitė ir Juozas Gečas. Direktorė prisimindama, kaip tada muzikos mokykloje buvo mokomi, dabar negali nė suprasti, kaip I klasėje vaikai jau grodavo sudėtingus kūrinius, tokius, kaip „Turkų maršas“. Dabar šį kūrinį groja tik meno mokyklos aukštesnių klasių mokiniai. Natų mokykloje nebuvo, muzikos knygų lietuviškų nebuvo, nebuvo ir mokymo metodikos. Direktorė prisimena, kaip mokiniai ranka persirašinėdavo iš kur nors gautas natas, nes kopijavimo aparatų nebuvo. Bet per tuos ketverius metus Albina akordeonu groti išmoko, o kartu su muzikos mokykla baigusi vidurinę mokyklą įstojo į Vilniaus pedagoginį institutą, Muzikos fakultetą.
Kai visas Vievis dainavo
Baigusi institutą, A. Gaubaitė paskyrimą gavo į Trakų rajoną, kur Švietimo skyriaus vedėjas ją paskyrė dirbti muzikos mokytoja Rusakalnio, Vievio rusų ir Vievio vidurinėje mokyklose. Tais pačiais metais laisva vieta liko ir Vaikų muzikos mokykloje, kur jaunajai mokytojai taip pat buvo skirta pamokų. Direktorė kaip relikviją nuo 1968 metų išsaugojo savo užrašus. Užrašuose surašyta kokią dieną, kurią valandą, kokioje mokykloje vedė pamokas, surašytos vaikų pavardės, sužymėtas jų lankomumas. Tarp tų pavardžių daug žinomų: Vladislovas Molis, Evaldas Petkevičius, Dainius Pulauskas, Algirdas Jurevičius ir kt. Valandos surašytos visos savaitės nuo 9 ryto iki 9 valandos vakaro. Dienomis – pamokos, vakarais – chorų repeticijos kultūros namuose. Tada Vievio vaikų muzikos mokyklos direktore dirbo garsioji Vievio chorvedė Aldona Pulauskienė, visas Vievis dainavo choruose. O trečiadieniais jaunoji mokytoja iš Vievio kartais su dviračiu (kol pavogė kažkas), dažniausiai pėsčiomis 6 km eidavo į Rusakalnio mokyklą. Prisimena, kaip suprakaitavusi ateidavo į šaltą mokyklą – kiek bekūrendavo plytinį pastatą – vis tiek šalta. Ir taip 6 metus, kol Rusakalnio mokykla buvo uždaryta. Užrašuose surašytas ir jos atlyginimas. Dirbdama 5 vietose iš kiekvienos darbovietės gaudavo po 25 rublius.
Meno mokykla auga ir klesti
Meno mokykla augo kartu su Vieviu. Vievyje statėsi daugiabučiai, daugėjo gyventojų ir vaikų. Vievio muzikos mokykla perkelta į kultūros namus. Vėliau rusų mokyklos klases perkėlus į naujai pastatytą vidurinę mokyklą, meno mokyklai atiduoti du mediniai pastatai. 1986 metais Vievio vaikų muzikos mokykloje buvo atidarytas Dailės skyrius ir mokykla pavadinta Vievio meno mokykla. Mediniuose pastatuose be patogumų iki 2010 metų kiekvienais metais mokėsi per 200 moksleivių. Prieš ketverius metus mediniai mokyklos pastatai pakeisti neatpažįstamai. Elektrėnų savivaldybės administracija tikslingai panaudojo Europos Sąjungos lėšas, kad Meno mokyklos mokiniai ir darbuotojai dirbtų ir mokytųsi geromis sąlygomis. Mokyklos direktorė Albina Dmukauskienė sako negalinti nė lyginti tų darbo sąlygų, prie kurių teko prisitaikyti jaunai pedagogei, ir dabartinių, kai buvusi Vievio meno mokyklos mokinė ir mokytoja kruopščiai eina direktorės pareigas ir šalia pagrindinio darbo nepamiršta kiekvieną įvykį įtraukti į mokyklos metraštį.
Metraštis
Albina Dmukauskienė mokyklos direktore paskirta 1998 metais, kaip dabar prisimena, laikinai pabūti. Tas laikinai jau 17 metų tęsiasi. Direktorė subūrė gerą pedagogų kolektyvą, kai kurie net iš Vilniaus į Vievį gyventi atsikėlė. Mokykloje dirba net 8 šią mokyklą baigę ir po aukštųjų mokslų studijų, kaip ir pati direktorė, sugrįžę į savo namus. Viso dabar Vievio meno mokykloje dirba 23 pedagogai, mokosi 223 moksleiviai. Pati direktorė per 46 pedagoginio darbo metus išleido 57 mokinius, kurie pasklido po visą Lietuvą. Vieni pasirinko muzikines profesijas, kiti – dėl savęs pagroja, bet visi pažįsta muzikos paslaptis. Vievio meno mokykla išleido ne vieną talentą, tarp kurių ryškiausi Dainius Pulauskas ir Gintaras Rinkevičius. Bet Vievyje talentai vis dar auga. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje dabar studijuoja vieviečiai Rasa Matuliūkštytė, Brigita Jakonytė, M. K. Čiurlionio menų mokykloje mokosi Paulina Jankovskytė, Ula Jankauskaitė, Monika Balnytė, Kristina Sinkevič, Edvinas Špetas. Vilniaus dailės akademijoje iš Vievio meno mokyklos Dailės skyriaus mokytis išvyko Augenio Kaspučio mokiniai Agnė Matuliūkštytė, Viktorija Zubavičiūtė, Martynas Margevičius, Auksė Bliujūtė. Meno mokykloje 8 specialybių besimokantys vaikai aktyviai dalyvauja įvairiuose tarptautiniuose, respublikiniuose konkursuose, iš kurių niekada negrįžta be diplomų. Vieviečiai galėtų koncertuoti ir pasaulio scenose, tačiau išvykoms dažniausiai trūksta lėšų. Bet metraštyje istorijai palikti diplomai iš konkursų Paryžiuje, Lenkijoje, Latvijoje. Tie metraščiai liks mokyklos ir Vievio istorijoje, o švenčiant mokyklos kitas sukaktis, žurnalistai ir istorikai turės informacijos, kaip kūrėsi ir augo Vievio meno mokykla.