Julija KIRKILIENĖ
Verslo dienos proga (lapkričio 7 d.) į Abromiškių reabilitacijos ligoninės konferencijų salę sukviesti Elektrėnų savivaldybės verslininkai turėjo gražios progos pabendrauti tarpusavyje ir su valdžios atstovais. O valdžia į susitikimą su verslininkais ne tik Elektrėnų meno mokyklos atlikėjus koncertuoti pakvietė, ne tik atnešė informacijos apie investicijų galimybes ir planus, dovanų nusipelniusiems verslininkams, bet ir rinkiminių šūkių. Verslininkus sveikino ir apie Lietuvos pramonės viziją kalbėjo Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas dr. Gediminas Rainys.
Elektrėnai ir Vievis – tikslinės teritorijos
57 verslininkai iš 80 kviestųjų („Verslo žinių“ duomenimis, Elektrėnų savivaldybėje veikia 901 įmonė) apžiūrinėdami Abromiškių reabilitacijos ligoninės gražiai sutvarkytą aplinką ir naujai įrengtą druskos kambarį, į salę rinkosi vėluodami. Meras Kęstutis Vaitukaitis verslininkams pateikė jau kitą 2014-2020 m. investicijų planą, šiek tiek pesimistiškesnį, nei buvo pristatytas gyventojas. Verslininkai sužinojo, kad Elektrėnų ir Vievio miestai, prasidėjus 2014-2020 metų Europos Sąjungos (ES) finansavimui, priskirti tikslinėms teritorijoms, todėl papildomai planuojama gauti apie 19 mln. litų ES lėšų. Bet nuo Vieviui žadėtų 7 milijonų nubraukta beveik 4 milijonai litų. Meras pasidalino su verslininkais planais, kur tuos gautus milijonus išleis: nugriaus neveikiantį „Vaikų pasaulį“ ir vietoj jo kažką pastatys naujo, bet ką – dar nežino. Dalį lėšų skirs stadiono prie Sporto mokyklos ir pačios mokyklos renovacijai, investuos į Vievio infrastruktūrą, bet apie Vievio kultūros centrą konkrečiai nekalbėjo. Kalbos pabaigoje meras nepamiršo verslininkams pristatyti savo naujojo rinkiminio šūkio: „Elektrėnai – elektrėniečiams, Vievis – vieviečiams, o savivaldybė – geros valios žmonėms“. Vėliau verslininkai tarpusavyje šnabždėjosi, ką toks šūkis galėtų reikšti, ir kokie, pagal merą, yra žmonės priskiriami prie geros valios žmonių, gyvenančių tikslinėje teritorijoje. Nusipelniusius savivaldybei verslininkus meras ir administracijos direktorius apdovanojo specialiais suvenyrais.
Verslo plėtros galimybės
Administracijos direktorius Arvydas Vyšniauskas verslininkams pateikė informaciją, kurią naudinga žinoti kiekvienam „geros valios žmogui“. Šiais metais į Elektrėnus gyventi atvyko 100 žmonių mažiau nei išvyko, o 2012 metais išvyko 227 gyventojais daugiau nei atvyko. Elektrėnų savivaldybėje yra mažiausias nedarbo lygis Lietuvoje. Savivaldybėje gyvena 24236 žmonės, iš jų dirbančių – 7872 žmonės, tarp jų 5358 dirba savivaldybėje veikiančiose įmonėse, likusieji – biudžetinėse, viešosiose įstaigose ir kt. Vidutinis darbo užmokestis savivaldybėje siekia 2270,1 Lt, o Kaišiadorių savivaldybėje – tik 1964,1 Lt. Socialines pašalpas 2013 metais gavo apie 1140 gyventojų. Tiesioginių užsienio investicijų 2012 m. vienam savivaldybės gyventojui teko 1890 Lt. Daugiausia įmonių registruota Elektrėnų ir Vievio seniūnijose, tik viena – Kazokiškių seniūnijoje. Verslui plėsti savivaldybėje vietos dar yra. Savivaldybėje parduodami 4 pastatų kompleksai, 3 pastatai, keletas žemės sklypų. Labiausiai savivaldybėje trūksta apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų. Savo kalbą A. Vyšniauskas baigė eilėmis: „Privačios galimybės plačios“.
Sveikata – verslo sritis
Renginio šeimininkas – Abromiškių reabilitacijos ligoninės direktorius Vitalijus Glamba – verslininkus supažindino su netradiciniu – sveikatos – verslu. Ligoninė dalyvauja sveikatos turizmo klasterio (asociacijos) veikloje ir sėkmingai į Abromiškes vilioja pacientus iš Rytų šalių. Ligoninėje, pasinaudojus ES parama, suremontuoti pastatai. Dabar ligoninėje yra 300 vietų, iš jų – 66 pagerintos. Užsieniečiai šiais metais ligoninėje jau paliko apie 400 tūkst. litų. V. Glamba kvietė verslininkus apžiūrėti ligoninės procedūrų kabinetus, bet norinčių neatsirado. Šeimininkas garbingus svečius pavaišino sveikuolišku maistu ir pakvietė ligoninės teikiamomis paslaugomis pasinaudoti patiems bei parekomenduoti savo darbuotojams.
Kokios norime Lietuvos?
Elektrėnų profesinio mokymo centro direktorė verslininkams pravedė paskaitą ne tik apie darbuotojų rinką savivaldybėje, bet ir apie Lietuvos pažangos strategiją. Mokslo daktarės laipsnio siekianti pedagogė verslininkus švietė, kad šalies ateitį mato gebančio prisitaikyti, nebijančio pokyčių, atviro, kūrybingo, atsakingo žmogaus rankose. Kol kas Lietuva pagal kūrybingumo rodiklį Europoje užima tik 17 vietą, nors šalyje beveik 90 proc. žmonių moka bent vieną užsienio kalbą, pagal aukštąjį išsilavinimą turinčių gyventojų skaičių esame pirmaujanti šalis Europoje. Prie sėkmingos Lietuvos vystymosi strategijos aktyviai prisideda ir Elektrėnų profesinio mokymo centras. Atsižvelgiant į darbdavių poreikius, mokykloje vykdoma net 16 profesinio mokymo programų. Visų profesijų mokiniams mokykloje sudarytos galimybės mokytis realiose darbo vietose: padavėjai ir barmenai aptarnauja lankytojus prie baro ir virtuvėje, statybininkai remontuoja mokyklos patalpas, elektrikai tose patalpose veda elektros instaliaciją, interjero apipavidalintojai dekoruoja kambarius ir kt. Mokykla yra pasirašiusi 36 bendradarbiavimo sutartis su darbdaviais, kurių vienas iš sutartinių objektų yra praktinio mokymo organizavimas. Šiuo metu 4 statybininkai ir 4 elektrikai stažuojasi Maltoje, lapkritį 2 logisto ekspeditoriaus specialybės besimokantys mokiniai stažuosis Turkijoje, vasarį 4 statybininkai ir 4 elektrikai stažuosis Vokietijoje, balandį 6 virėjai stažuosis Italijoje. O neformaliojo ugdymo veiklos pagal „Robotika“ mokymų programą mokiniai konstruoja, projektuoja ir programuoja robotus. Žodžiu, Elektrėnų profesinio mokymo centras jaunimą ruošia gyventi ir kurti pažangioje Lietuvoje. Tik direktorei niekaip nesiseka laiku užbaigti projekto „VšĮ Elektrėnų profesinio mokymo centro plėtra kuriant energetikos sektorinį praktinio mokymo centrą“. Priežastis direktorė įvardijo skaitydama naujausią lietuvių liaudies pasaką apie 2014 metų odisėją, kai pasaulį geriau už Dievą naikina valdininkai.