Virginija Jacinavičiūtė
Velykų laukimas – puiki galimybė nuolatiniame skubėjime surasti valandėlę ramybės, patirti bendrystės jausmą. Šeimas ypač suartina kiaušinių marginimas, kai susėdus bendrai veiklai netrūksta nei smagių pašnekesių, nei nuoširdaus juoko. O kaip paskui gera pasidžiaugti rezultatais, išrinkti gražiausią šeimos margutį, kurio, šiukštu, negalima sudaužyti. Kaip šeimoje pasijuto ir vieviškės, atvykusios į Vievio kultūros centro organizuotą kiaušinių marginimo edukaciją, kurią vedė iš Žebertonių kilusi tautodailininkė Virginija Kanapkaitė Kudaševičienė. Dalis moterų pirmą kartą išbandė marginimą vašku. Ir nors rezultatas nebuvo tobulas, kiekviena džiaugėsi nauja patirtimi, įgytais dažymo pagrindais.
Virginija Kudaševičienė gyvena Palomenėje, vadovauja Palomenės kultūros centrui, tačiau kilusi iš Elektrėnų savivaldybės – gimė Žebertonyse, mokėsi Vievio vidurinėje mokykloje. Palomenėje V. Kudaševičienė garsėja savo pinamais krepšiais bei kiaušinių marginimu vašku. Tautodailininkė pasakoja, kad pati kiaušinius vašku margina nuo trejų metų, kai tik išmoko laikyti pagaliuką, kurio gale senelis įkaldavo vinuką. „Margindavo močiutė, mama. Aš vyriausia iš vaikų, tai pirma pradėjau marginti. Dabar margina dukra, anūkai“, – pasakojo viešnia, pridurdama, kad visa protėvių dinastija buvę bitininkai. Namuose visada būdavę vaško, matyt, tai ir buvo priežastis, kad kiaušiniai vašku marginti iš kartos į kartą. Nuo mažų dienų pradėjusi vašku marginti kiaušinius, šiandien V. Kudaševičienė yra išmarginusi šimtus kiaušinių ir išmokiusi šio senovinio amato daugybę žmonių. Originaliai, kruopščiai, įvairių etnografinių regionų ornamentais išmarginti kiaušiniai nepalieka abejingų.

Marginant kiaušinius svarbu ne tik vaškiniai raštai, bet ir dažai, kurie suteikia spalvą. Paprasčiausia ir greičiausia, pasak tautodailininkės, dažyti medvilnei skirtais dažais, bet yra ir laiko patikrintų natūralių dažymo būdų. V. Kudaševičienė pasakoja, kad mama mėgdavusi kiaušinius merkti į maistinius dažus, bet naudotasi ir gamtos duotais dažais.
„Mama prašydavo prirauti pataisų. Nuo jų būdavo žalia spalva. Iš alksnio žirginėlių – ruda. Juos surinkti buvo vaikų darbas“, – pasakojo V. Kudaševičienė.
Ir dabar tautodailininkė naudoja natūralius dažus, kuriems išgauti kartais prireikia kūrybiškumo. Kad išgautų rudą spalvą, tautodailininkė inde pamerkia surūdijusias geležis, dar prideda Nemuno paupiuose surinktų išdžiovintų žolynų. Tokiame mirkale palaikyti kiaušiniai pasidengia sodriai ruda spalva.
O Vievio kultūros centro darbuotoja Justina Bendinskytė pateikė ir savo išbandytą bei mėgstamą dažymo būdą – geltonai kiaušiniai nusidažo išvirus juos vandenyje su ciberžole.
Kol V. Kudaševičienė prisistatė, šaukštuose sušilo žvake kaitinamas natūralus bičių vaškas, Vievio bendruomenės namus užpildė malonus vaško aromatas. Susirinkusios moterys nekantraudamos išsirinko po specialų rašiklį ir įdarbino vaizduotę. Vaško rašiklį paprasta pasigaminti į tiesią šakelę įbedus smeigtuką. Norint taškuoti tinka mažas vinukas. Vašką nuo kiaušinio galima nuvalyti arba palikti su vašku. Vašką patogu nuvalyti medvilnine skiaute jį pašildžius žvakės liepsnoje. Norint, kad kiaušinis margesnis būtų, vašką nuspalvinti galima įmaišius vaškinių spalvotų kreidelių.
Įgudę margintojai padaro kelių spalvų raštus. Tai išgaunama merkiant virtą kiaušinį į skirtingų spalvų dažus. Bet pradėti reikia nuo šviesiausios. Ta dalis, kuri vašku padengta pirmiausiai, bus kiaušinio spalvos. Tada kiaušinis merkiamas į šviesiausią spalvą. Ištraukus kiaušinį jis vėl padengiamas vaško raštais. Ši dalis liks geltona. Ir taip, vis tamsinant spalvas, galima padaryti įvairių spalvų margutį.
V. Kudaševičienė sako, kad pradedančiajam lengviausia pradėti marginti nuo kiaušinio galo. Svarbu, kad vaškas būtų gerai įkaitęs, piešimo judesiai turi būti gana greiti, nes vaškas greitai vėsta.
Kiaušinio marginimas vašku iš pažiūros nelengvas amatas. Bet pabandžius, netrunki suprasti, kad viskas lengviau, nei atrodo. Linkime atrasti motyvacijos išbandyti šį senovinį marginimo būdą bei tikimės, kad edukaciniame užsiėmime išgirsti ir jums perduoti patarimai bus naudingi. Linksmų šv. Velykų!