Aplodismentai ansambliui „Giesmių tarnai“ už senųjų giesmių suradimą ir atlikimą
Julija Kirkilienė ir
Deimantė Jančiūnaitė
Valstybės diena savivaldybės centre, Elektrėnuose, pradėta buvo šv. Mišiomis. Pirmajame savo pamoksle Elektrėnų parapijoje vikaras, diakonas Tautvydas Dikčius pažymėjo, kad Lietuva šiuo laikmečiu neturi nei karaliaus, nei karalystės, bet tikrai yra verta karaliaus karūnos, reiškiančios tautos vienybę.
Iškilmingoji dalis
Savivaldybės vadovams padėjus gėlių prie paminklo, 1944–1953 m. žuvusiems už Lietuvos laisvę, ir pasiklausius senosios muzikos vokalinio ansamblio „Giesmių tarnai“ senovinių giesmių, šventė perkelta buvo į Lietuvos Valstybės atkūrimo šimtmečio aikštę. Vėliavos pakėlimo ceremoniją pradėjusi kultūros centro renginių organizatorė, renginio vedėja Greta Garmašaitė-Balienė tęsė kunigo žodžius apie 1253 metų liepos 6 ąją – karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, kai net oras dvelkęs ramybe ir didingumu. „Kiekvieną kartą, kai Liepos 6-ąją iškeliame Lietuvos vėliavą, prisimename Mindaugo karūnavimą ir jo simboliką – tautos vienybę, stiprybę, nepalaužiamą dvasią“, – kalbėjo renginio vedėja ir sveikinimo žodžius tarti pakvietė savivaldybės merą Gediminą Ratkevičių ir Seimo narę Silvą Lengvinienę. Meras taip pat kalbėjo, kad Lietuva nuo tų 1253
metų pergyveno pakilimus ir nuopolius, klestėjimus ir okupacijas, bet dėl mokėjimo išsaugoti vienybę ir dėl meilės tėvynei išliko tokia, kokią mes turimę ir ją perduosime savo vaikams ir vaikaičiams. Po sveikinimo kalbų ir vedėjos priminimo, ką reiškia mūsų Trispalvės spalvos, kartu su „Mindauginių muzikantais“ giedant Valstybės himną, vėliavą iškėlė Elektrėnų Algirdo 101-osios Šaulių kuopos šaulys Marius Basevičius. Nuskambėjus Himnui, Krašto apsaugos savanorių pajėgų didžiosios kovos apygardos 8-osios rinktinės 804-oji pėstininkų kuopa atliko garbės salves už didįjį karalių Mindaugą, už Elektrėnų krašto žmones, Už mūsų vaikus ir ateities kartas. Liepos 6-oji elektrėniškiams dar svarbi tuo, kad tą dieną gimė nusipelnęs energetikas, Elektrėnų garbės pilietis Algirdas Viktoras Mekas. Veteraną meras pasveikino išradingai: aikštėje pastatytas buvo Elektrėnų įkūrėjo ir Garbės piliečio Prano Noreikos restauruotas automobilis „Volga“, kuriuo meras A.V. Meką ir dar tris energetikus-veteranus pavėžino po Elektrėnus. O aikštėje, negausiai į šventę susirinkę žmonės, skambant „Mindauginių muzikantų“ iš Vilniaus dainoms, turėjo galimybę apžiūrėti karinę ginkluotę, techniką ir ekipuotę, dalyvauti kaligrafijos dirbtuvėse, pasimokyti senovės vienuolių rašybos.
Smagioji dalis
Kaip ir kiekvienais metais, Liepos 6-osios vakarą elektrėniškiai ir miesto svečiai renginio organizatorių buvo kviečiami ne tik 21 valandą sugiedoti Tautišką giesmę, bet ir pasiklausyti muzikinių kūrinių, atliekamų garsiausių Lietuvos atlikėjų.
Šiais metais šis renginys turėjo ypač daug konkurentų – finalinis Dainų šventės koncertas, Europos futbolo čempionato rungtynės, Lietuvos bei Meksikos krepšinio rinktinių susitikimas, kovojant dėl olimpinio kelialapio.
Tačiau Elektrėnų miesto amfiteatras dar prieš prasidedant renginiui ūžė nuo žmonių. Atvykus gerokai anksčiau, jau buvo neįmanoma atsisėsti, todėl žmonės būriavosi visame „Vaikų pasaulyje“. Prie to, turbūt, prisidėjo ir oras, kuris tą dieną irgi buvo puikus.
Gausiai susirinkusius, pirmiausia, pasveikino vakaro vedėjas Mindaugas Rauktys. Jis renginio atidarymo kalboje teigė, kad ši šventė simbolizuoja mūsų valstybės pradžią, tautos vienybę, stiprybę. Vedėjas akcentavo, kad Mindaugo karūnavimo diena yra ne tik proga prisiminti mūsų istoriją, bet ir švęsti Lietuvos kultūrą, žmonių vienybę. Šioje kalboje taip pat pabrėžta, kad turime išlaikyti savąją kalbą, papročius, tradicijas, visą lietuvybei būtiną savastį, nes tik taip būsime įdomūs sau ir pasauliui.
Šventinį vakarą buvo galima išmokti kažką naujo. Edukacijas vedė įmonė „Viduramžiai LT“, kuri yra labiau žinoma savo ugnies, lazerių šou. Jų darbuotojos pasakoja, kad įvairios edukacijos yra vedamos nuo 2006 metų. Pasirodo, kad jos yra aktualios ne tik per valstybines šventes, žmonės jas užsisako ir asmeniniams renginiams. Šventės dalyviai čia galėjo išsikepti neraugintos duonos ar pabandyti nusipinti grandininius šarvus.
Moksleivės iš Vievio gimnazijos siūlė vaikams pasidaryti laikinas tatuiruotes ir džiaugėsi pasisekusiu verslu. Žinoma, miesto šventės vietoje šurmuliavo mugė, kurioje kiekvienas galėjo rasti, ko tik širdis geidžia: pavalgyti įvairių patiekalų, saldumynų, atsigerti kokteilių, giros ir t.t. Tačiau didžiausias žmonių dėmesys buvo skirtas vakaro atlikėjams – miestiečiai ir svečiai daugiausiai būriavosi prie scenos.
Žvaigždžių spindesys
Šventinį vakarą pradėjo grupė „FOLK TRIO“ – profesionalūs Lietuvos muzikantai (Ineta Meduneckytė, Nerijus Bakula, Jan Maksimovic), kurie subtiliai ir jautriai interpretuoja lietuvišką folklorą. Jie panardino elektrėniškius ir miesto svečius į senųjų lietuvių liaudies dainų pasaulį, apipindami jas savitomis interpretacijomis. Likus kelioms minutėms iki 21 valandos gausiai susirinkusius giedoti Tautiškos giesmės pasveikino tiesiai iš Dainų šventės į Elektrėnus grįžęs mero patarėjas Dovydas Bliujus. Jis visiems susirinkusiems linkėjo nepasiduoti kasdieninio gyvenimo negandoms, blogoms emocijoms, o skatino kaip tik atrasti tai, kuo būtų galima pasidžiaugti. Renginio vedėjas Mindaugas Rauktys likus kelioms sekundėms iki himno giedojimo pradžios, sakė tikintis, kad Tautiška giesmė Elektrėnuose taip pat suskambės oriai ir pakiliai, kaip ir visame pasaulyje, nes ją giedos kiekvienas lietuvis sava širdimi. Labdaros organizacijos „Ištiesk gerumo ranką“ savanoriai, rankose laikydami trispalvės pynę, taip pat kvietė visus kartu giedoti himną. Jo vedle, skatinančia prisidėti visus likusius, Elektrėnų amfiteatre tapo „FOLK TRIO“ vokalistė Ineta Meduneckytė. Po himno į sceną žengė dar viena grupė – „Queens of roses“ (Akvilė Kisielienė, Monika Mečiūtė), kurios atliko ne tik autorines, bet ir kitų atlikėjų žinomas dainas. Šokių aikštelę pamažu pildė žiūrovai, kurie noriai bendravo su atlikėjomis. Jau įpusėjus šventei apie 22 val. į Elektrėnų amfiteatro sceną užlipo Lietuvos karaliene tituluojama Džordana Butkutė, kuri nuo pat pirmos sekundės užkariavo žiūrovų, į Elektrėnus susirinkusius net iš aplinkinių rajonų, širdis. Koncerto metu buvo grojamos tik pačios žinomiausios atlikėjos dainos, todėl kaip sakė pati Džordana Butkutė, iš naujo dainų žodžių nereikėjo mokytis. Žinoma, po koncerto šios atlikėjos niekas nenorėjo išlydėti, todėl ji kartu su grupe sugrojo populiariausių savo dainų popuri. Atrodė, kad po tokio koncerto jau niekas negalėjo nustebinti, tačiau išsišokę ir išsidainavę žiūrovai skubėjo prie marių kranto, kur jų laukė fejerverkų ir dronų šou. Siekiant mažinti fejerverkų keliamą žalą ir palaipsniui jų atsisakyti, vis labiau populiarėja kitos alternatyvos. Dronų šou galima buvo išvysti ne tik valstybinius, bet ir mūsų miesto simbolius. Patį renginį vainikavo pirotechnikos reginys, skambant Aistės Smilgevičiūtės ir grupės „Skylė“ dainai „Sudainuokime Lietuvą“.