Liaudies išmintis byloja, kad geriau vieną kartą pačiam pamatyti, nei dešimt kartų išgirsti. Šia išmintimi pasiremdama Seimo narė Laimutė Matkevičienė vizitui į savo rinkimų apygardą – Elektrėnus ir Kaišiadoris – pasikvietė sveikatos apsaugos ministrą prof. Aurelijų Verygą, kad jis pamatytų ir įvertintų, kas gera ar taisytina regioninėse sveikatos įstaigose.
Svajonė – telemedicina
Liepos 10-osios vidurdienį ministrą ligoninės priimamojo prieigose pasitiko Elektrėnų ligoninės direktorius Edmundas Niparavičius, buvusi ilgametė ligoninės vadovė, dabar Seimo narė L. Matkevičienė ir meras Kęstutis Vaitukaitis. Vizitą svečias pradėjo nuo Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus, kuris buvo pastatytas 2011 metais, panaudojus Europos Sąjungos ir Elektrėnų savivaldybės biudžeto lėšas. Anuomet savivaldybė savo prisidėjimui ėmė paskolą. Dabar Priėmimo skyrius per metus pasitarnauja tūkstančiams pacientų. Pernai Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje gydytojai pagalbą suteikė beveik 16 tūkstančių kartų.
Apie kardiologijos ligas ir ateities viziją ministras kalbėjosi su Anestezijos-reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus l.e. pareigas vedėja Rūta Stasiulione. Gydytoja pasidžiaugė, kad pastaruoju metu mirtingumas nuo širdies ligų sumažėjo. O E. Niparavičius pabrėžė besidžiaugiantis praktika, kai ligoniai, sergantys širdies ligomis, atvežti į Elektrėnų ligoninę skubiai gauna vaistų, tirpdančių trombus, tuomet iš Santariškių universitetinės ligoninės iškviečiamas reanimobilis, kuriame dar pakeliui į Vilnių suteikiama reikiama pagalba. Vėliau ligoniai parvežami į Elektrėnus ir čia jiems taikomas tolesnis gydymas.Su ministru gydytojai kalbėjo apie svajonę įdiegti telemediciną, kuri leistų Elektrėnų ligoninei elektroninėmis priemonėmis kon-sultuotis su didelių medicinos centrų specialistais dėl sudėtingesnių pacientų atvejų. Telemedicina – plačiai pasaulyje taikoma praktika, kuri padeda suteikti kokybiškesnes medicinines paslaugas.
Galėtų būti naudingi kaimynams
Elektrėnų psichikos sveikatos centro direktorius Alfredas Arlauskas šiuo metu atostogauja, todėl svečius pasitiko gydytoja psichiatrė Gitana Tamėnienė, psichologė Eglė Masalskienė, socialinė darbuotoja Vaida Gri-gaitytė. Darbuotojos aprodė antrus metus veikiančio centro patalpas. Tuo metu centre kaip tik vyko užsiėmimai, kuriuose aplink stalą susėdusios moterys darė rankdarbius. Ši veikla, pasak specialisčių, padeda centro pacientams susikaupti, padeda valdyti emocijas, kurios dažniausiai pacientus ir atveda į centrą. G. Tamėnienė atviravo ministrui, kad psichikos sveikatos centro neturi nei Kaišiadorys, nei Trakai ir kalbėjo apie galimybę suteikti centro paslaugas kaimyninių miestų pacientams. Ministras A. Veryga domėjosi, ar centre gydomi asmenys, turintys priklausomybių, ir sužinojo, kad tokių pacientų pasitaiko, tačiau nedaug.
Po pokalbio su Elektrėnų psichikos sveikatos centro darbuotojais A. Veryga buvo pa-kviestas apsilankyti Elektrėnų pirminės sveikatos priežiūros centre, kuriam vadovauja Edita Paberalienė. Čia ilgai delegacija neužsibuvo, nes Savivaldybės tarybos salėje su klausimais ministro laukė medicinos įstaigų vadovai.
Tikslas – ne ligoninių skaičius
Susitikimas posėdžių salėje prasidėjo padėkomis. Ministras padėką už atsakingą darbą, profesionalumą, svarų indėlį į Lietuvos sveikatos sistemos plėtrą įteikė Edmundui Niparavičiui, o analogišką padėką Alfredui Arlauskui įteikti įpareigojo sa-vivaldybės vadovus. Pradėdamas pokalbį ministras trumpai pristatė, kaip vyksta ketvirtasis ligoninių restruktūrizacijos etapas. Pasak ministro, šio proceso tikslas – ne mažesnis ligoninių skaičius, o siekis, kad pacientai laiku gautų kokybiškas paslaugas. Į susitikimą atvykę įstaigų vadovai daug klausimų ministrui neturėjo, todėl daugiau kalbėta apie ateities planus. Ministras kalbėjo apie ketinimą centralizuoti Greitosios medicinos pagalbos dispečerines. Iš pradžių planuojama esamas 8 dispečerines sumažinti iki 4–5, vėliau palikti tik dvi. Taip pat planuojama palaipsniui panaikinti greitosios pagalbos numerį 03. Šis numeris nebus staiga panaikintas, manoma, kad žmonės šio numerio nebenaudos, jei jis nebus reklamuojamas. Palaipsniui greitąją pagalbą žmonės galės iškviesti tik numeriu 112. Susitikime kalbėta apie tuos ligonius, kurie patekę į ligoninę, neturi su kuo grįžti namo. A. Veryga sakė, kad Lietuvoje reikėtų pritaikyti Skandinavijoje taikomą praktiką, kai žmonės į namus parvežami taksi, nes tai yra pigiau, nei laikyti pacientą ligoninėje. Meras replikavo, kad Elektrėnų mieste nėra taksi, tačiau ministro manymu, kai atsiras paklausa, bus ir pasiūla.
Kol kas iš Elektrėnuose ligoniai namo ligoninės transportu parvežami tik kritiniais atvejais.
Problemos
Nors didelių problemų Elek-trėnų medikai neturėjo, grei-čiausiai visai kitaip su ministru kalbėtų žmonės, kurie keiksnoja eiles poliklinikose, vaistų kainas ir kitus trūkumus sveikatos apsaugoje. Su tuo susidūrė ministras, lankydamasis Elektrėnų pirminės sveikatos priežiūros centre, kur elektrėniškė Oksana nepraleido progos išsakyti apmaudo, jog eilėje reikia laukti dvi valandas, nors jos atlydėta pacientė rytą turėjusi aukštą temperatūrą. Piktinasi elektrėniškiai, kad norėdami patekti pas antro lygio specialistus kartais turi laukti kelis mėnesius. Tokia klastinga liga kaip vėžys per šį laiką gali išplisti, o pažengusią ligą žymiai sunkiau gydyti. Vieša paslaptis, kad visoje Lietuvoje vis dar gaji kyšininkavimo sistema, kai gydytojai net konsultuoti atsisako, jei pacientas nepasiūlo tam tikros sumos. E. Niparavičius sako, kad Elektrėnuose pacientai į ligoninę guldomi ir gydomi atsižvelgiant į žmogaus ligą, o ne į pinigus, ir pasijuto įžeistas mero patarėjui Aleksandrui Klumbiui paklausus apie mokamas paslaugas. Lietuviai valdžią keiksnoja ir dėl to, kad vaistai yra daug brangesni nei aplinkinėse šalyse. Būtent todėl nereceptinius vaistus žmonės perka Baltarusijoje ar Lenkijoje.
Seimo narė Laimutė Matkevičienė ministrą A. Verygą į Elektrėnus pakvietė, norėdama parodyti, kaip veikia medicinos sistema regionuose. Seimo narė užsibrėžė tikslą į Elektrėnus pasikviesti visus ministrus, kad jie susipažintų su regionų realijomis ir tinkamai vykdytų regioninę politiką, apie kurią taip daug kalba dabartinė valdančioji dauguma Seime. Ir pats ministras A. Veryga, kalbėdamas posėdžių salėje, sakė, kad gyvai pabendravus, vaizdas piešiasi kitoks, nei kuriant jį iš popierių.