Įstatymas gyvenimą palengvino smurtautojams

Įstatymas gyvenimą palengvino smurtautojams

Trenkei į akį – eik reabilituotis. Taip turėtų skambėti gruodį patvirtinto Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo sutrumpinimas. Įstatymas turėjo palengvinti dalią ne tik šeimoms, kuriose rankos pakėlimas buvo kasdienybė, bet ir jų kaimynams, kurie turėjo apsimesti riksmų už sienos negirdintys ir mėlynių po akimis nematantys. Nauju įstatymu vadovaujamės jau mėnesį ir, pasirodo, kad įstatymas gyvenimą palengvino ne tik šeimos nariams, bet ir patiems smurtautojams.

Ineta BRICAITĖ

Rūpėjo visada

Visoje Lietuvoje įstatymo pažeidimai pasipylė kaip iš gausybės rago – užčiuopta gili visuomenės piktžaizdė, tačiau Elektrėnuose policija nevažinėja į iškvietimus dvigubai ar trigubai dažniau. Pas smurtautojus prieš šeimos narius policija per mėnesį iškviesta buvo aštuoniasdešimt kartų. Skaičius padidėjo, bet nežymiai. Elektrėnų policijos komisariato viršininkas Andžej Grudinskij sako, kad ir iki įstatymo patvirtinimo policija taip pat reaguodavo į smurtą šeimoje, tiesiog traktavo tai kaip buitinius konfliktus. Po įstatymo patvirtinimo pasikeitė ne tiek situacijų dažnumas, kiek vertinimas – kaip reikia elgtis su agresyviai nusiteikusiais žmonėmis pagal naują įstatymą.

Tad kaip pasikeitė policijos pareigūnų elgsena? Ką dabar jie gali daryti, ko anksčiau negalėjo? A. Grudinskij pasakoja, kad žmogus, prieš kurį smurtauja, gali tikėtis, kad agresorius bus iškeldintas iš namų ir jam nebus leidžiama bendrauti su nuskriaustuoju.

Nebegali keršyti

Pagal naują tvarką, jei šeimos narys smurtauja, jis privalo būti iškeldinamas ir negali artintis prie savo aukų. Dažna priežastis, kodėl nukentėjusieji nesikreipdavo į policiją – baimė, nes agresyvus žmogus kitą dieną vėl mosuodavo kumščiu. Pagal naująjį įstatymą turi būti užtikrinta, kad galimybės keršyti nebūtų.

Komisaras pripažįsta, kad įstatymas sudarė galimybę efektyviau ginti nukentėjusiuosius: policija nusikaltėlį laikinai sulaiko – išveža į areštinę ir, kol jis būna ten uždarytas, teismas nusprendžia tolimesnį jo likimą. Dvidešimt penkiais atvejais iš aštuoniasdešimties tas sprendimas buvo iškeldinimas iš namų. Ir nesvarbu, kam tie namai priklauso – smurtautojui ar jo aukai.

Įstatymą palankiai vertina ne tik pareigūnai. „Elektrėnų kronikos“ internetinėje svetainėje vykdoma apklausa, kaip žmonės vertina smurtautojo iškeldinimą iš namų. Daugiau nei septyniasdešimt procentų žmonių tam pritaria, septyniolika procentų laikosi priešingos nuomonės ir dvylika procentų teigia, kad tokiuose namuose apskritai negyventų.

Maistas – iš kavinės

Po incidento smurtautojai tarsi išleidžiami atostogų: iki dviejų parų praleidžia areštinėje, kur tris kartus per dieną yra maitinami. Šiltą maistą  smurtautojams pareigūnai pristato  iš vienos Elektrėnų kavinės. Toje kavinėje patiems pareigūnams maitintis  per brangu, bet ji laimėjo konkursą, pasiūliusi pigiausiai maitinti areštantus. Smurtautojams tas dienas nereikia mokėti už šildymą, jie gauna lovą, švarią patalynę, gali nusimaudyti po dušu ir naudojasi tualetu, kuris, toli gražu, nėra vėjo perpučiamas lauko tualetas, kokiu yra dažnai pratę naudotis iš kaimų atvežti smurtautojai. Po laiko, praleisto areštinėje, jiems būna pasiūlyta reabilituotis – apsigyventi Elektrėnų socialinės reabilitacijos centro patalpose, esančiose Pakalniškių kaime.

Tačiau, pasak centro direktorės Editos Kizlienės, iki šiol į centrą nesikreipė nė vienas smurtautojas. Po jo stogu buvo priglausta tik auka – moteris, prieš kurią smurtavęs vyras pabėgo. Tačiau, jei visgi koks smurtautojas neturės, kur prisiglausti, renovuoto centro šilta lova mėnesiui bus išnuomota už šešiasdešimt litų – du litus per parą. Tiesa, maistu čia jau pasirūpinti teks pačiam.

Ne viskas kaip per sviestą

Smurtauja ne tik vyrai. Savivaldybėje sulaikyta buvo ir viena moteris, sužalojusi vyrą peiliu. Jai teismas taip pat liepė išsikelti iš namų. Dažniausiai į iškvietimus dėl smurto šeimoje reikia važiuoti į didžiausias gyvenvietes – Elektrėnus ir Vievį, tačiau tuo pačiu adresu du kartus važiuoti dar nereikėjo – pasikartojusių incidentų iki šiol nebuvo.

Policijai jau teko susidurti ir su kuriozinėmis situacijomis, kai moteris apsigalvojo ir priėmė atgal iškeldintą vyrą. Atvykus policijai, slėpė jį namuose ir sakė, kad jei vyras išeis iš namų, ji sukapos visus jo drabužius. Tačiau pagal įstatymą pareigūnai turi užtikrinti, kad smurtautojo namuose nebūtų, ir informuoti prokurorą, o šis jau turi spręsti, ar tai yra pažeidimas, ar ne. Komisaras pastebi, kad po naujo įstatymo įvedimo padidėjo kuro sąnaudos ir darbo krūvis pareigūnams. Jis sako, kad be savivaldybės paramos šiais metais neapsieis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos Pulsas

Keliai aukštumų link