Spalvotos vasaros džiaugsmas: iš Centro tiesiai į dvarą

Spalvotos vasaros džiaugsmas: iš Centro tiesiai į dvarą

Julija KIRKILIENĖ

Kas gali būti nuoširdesnio už neįgaliojo vaikišką džiaugsmą? Nieko. Tai žino Elektrėnų reabilitacijos centro darbuotojai, dvi neįgalias gyventojas ir jų mamą palydėję į Šatijų dvare organizuotą nemokamą stovyklą vaikams su negalia ir jų šeimos nariams. Tas vaikiško džiaugsmo patyrimas, atsisveikinant su Centro darbuotojais ir gyventojais, bei dar didesnis – įsikuriant tikrame dvare, kur visą savaitę jos tik trise gyvens tikruose apartamentuose, susipažins su naujais žmonėmis, mokysis, gydysis, žais, pramogaus, neatlyginamas jokiais pinigais nei darbuotojams, nei projekto vykdytojams. Tą nuoširdžiausią vaikišką džiaugsmą neįgaliesiems ir šalia jų esantiems galimybę patirti padeda Švietimo mainų paramos fondo įgyvendinamas ir Europos Sąjungos iš 2007-2013 metų Sanglaudos fondo finansuojamas projektas TAPK (Tobulėk, auk, pažink, kurk) „Neformaliojo švietimo paslaugų rėmimo sistemos sukūrimas savivaldybėse“.

 

Statistika

Seimo Vaiko gerovės parlamentinė grupė, įgyvendindama Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencijos nuostatas, pateikė statistiką, kad šalyje, 2013 m. sausio 1 d. duomenimis, Lietuvoje gyveno 15 970 neįgalių vaikų, jie sudarė 6 proc. visų neįgaliųjų. 35 proc. jų diagnozuoti psichikos ir elgesio sutrikimai, 11 proc. – judėjimo sutrikimai, 7 proc. – kraujotakos sutrikimai, 47 proc. – kiti sveikatos sutrikimai. 2609 vaikams nustatytas sunkus neįgalumo lygis, iš jų – 1052 vaikams reikalinga slauga. Pagal gyvenamąją vietą: 59 proc. neįgaliųjų vaikų gyvena mieste, 41 proc. kaime. 356 ugdytiniai yra globojami (rūpinami) specialiojo ugdymo institucijoje, 109 globojami (rūpinami) fizinio asmens, 250 – vaikų globos institucijose, likusieji 4253 gyvena biologinėse šeimose. Jungtinių Tautų Vaiko teisių apsaugos konvencijos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo nuostatos įtvirtina neįgalaus vaiko teisę į pilnavertį ir prideramą gyvenimą, kuris garantuotų jo orumą, ugdytų pasitikėjimą savimi ir leistų aktyviai dalyvauti visuomenės veikloje, vaiko teisę turėti tokias gyvenimo sąlygas, kokių reikia jo fiziniam, protiniam, dvasiniam, doroviniam ir socialiniam vystymuisi, taip pat teisę į mokslą, kuris ugdytų jo bendrą kultūrinį išprusimą, intelektą, sugebėjimus, pažiūras bei socialinę atsakomybę, sudarytų sąlygas asmenybei vystytis. Tarp Savivaldybių nurodytų trūkumų, teikiant paslaugas vaikams su negalia, yra lėšų trūkumas ir tai, kad nėra vieningos teikiamos vaikams su negalia paslaugų sistemos, nėra koordinacijos tarp įvairių institucijų, privalančių teikti paslaugas vaikams su negalia švietimo, socialinio aprūpinimo, sveikatos apsaugos srityse. Tokią padėtį Lietuvoje taiso Švietimo ir mokslo ministerijos inicijuotas, Švietimo mainų paramos fondo vykdomas projektas TAPK „Neformaliojo švietimo paslaugų rėmimo sistemos sukūrimas savivaldybėse“, finansuojamas Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos 2007-2013 m. Socialinio fondo lėšomis. Projekto veikloms įgyvendinti skirta per14 mln. litų. Projektas įgyvendinamas visoje Lietuvoje ir apima visas 60 savivaldybių, t.y. visų savivaldybių neįgalieji ir jų globėjai turi galimybę stovyklauti „Spalvotosios vasaros sodybose“.

Spalvotos vasaros

Pagal projektą „TAPK“ įgyvendinamos trys programos, iš kurios vienoje – „Spalvota vasara sodybose“ – stovyklauja pakalniškietės Rita, Vida ir Virginija. Mama su dviem neįgaliom mergaitėm Elektrėnų socialinės reabilitacijos centre prieglobstį rado pabėgusios nuo smurto šeimoje. O Centro darbuotojos, sužinojusios apie stovyklą neįgaliesiems, suskubo parašyti prašymą. Nors stovykloje vietų skaičius ribotas, nors norinčių stovyklauti būna kelis kartus daugiau, nei stovykla gali priimti, bet Ritos trijų asmenų šeimai vietos atsirado. 1889 metais Šatijuose (Kauno r.) pastatytame raudonų plytų dvare, Šatijų rūmais vadintame, dabar gyvena ne kilmingoji Christauskų šeima, o įkurta turizmo sodyba, pritaikyta XXI amžiaus žmogui. Šioje sodyboje šią vasarą labdaros ir paramos fondas „Algojimas“ pagal programą „TAPK“ jau septintą vasarą organizuoja stovyklą neįgaliems vaikams.

Labdaros ir paramos fondas „Algojimas“, įkurtas 2008 m., – vienintelė Lietuvos nevyriausybinė organizacija neįgaliesiems nuspalvinanti vasaras – padedanti šeimoms, auginančioms negalią turinčius vaikus. Skleisdamas misiją – požiūrio į negalią keitimą, vykdo socialinius, sociokultūrinius projektus, rengia mokymų programas tėvams, specialistams, verslo įmonėms ir kt., inicijuoja ir vykdo pagalbos negalią turinčiam vaikui ir jo šeimai programas.

Stovyklose

LPF „Algojimas“ ir vasaros metu nepamiršta svarbiausios savo misijos dalies – neįgalaus vaiko ir jo šeimos integracijos į visuomenę. Todėl neįgalius vaikučius su tėveliais, broliais, sesėmis, seneliais ir draugais kviečia stovyklauti Lietuvos sodybose.

„Spalvota vasara sodybose“ – tai kūrybiškumo bei tolerancijos ugdymo stovyklų ciklas, vykstantis jau septintus metus. Čia visi – ir vaikai, ir suaugę – žaisdami, kurdami, sportuodami puikiai praleidžia dieną ir atranda savo talentus, o bendraudami su draugais tampa laisvesni, tolerantiškesni, draugiškesni, įgyja pasitikėjimo savimi. Stovyklų programos skirtos ne tik vaikams, bet ir juos slaugantiems ar prižiūrintiems suaugusiems asmenims. „Algojimas“ projektų vadovė Lolita Zagurskaitė kalbėdama apie projektą, apie stovyklautojų veiklą, primena mūsų socialines problemas: neįgalieji, skirtingai nei sveiki žmonės, ne visada turi galimybę ištrūkti į kurortą ar gamtą. Neįgalų vaiką auginantys tėveliai dažnai būna nepasiturintys ar savo atžalėlę priversti globoti 24 valandas per parą, visiškai negalėdami atsitraukti ilgesniam laikui. Stovykloje šeima kartu su vaikais gali ne tik pailsėti. Čia kartu žaisdami, kurdami, sportuodami leidžia laiką ir atranda net savo talentus. Bendraudami su draugais vaikai su negalia tampa draugiškesni, įgyja pasitikėjimo savimi ir aplinkiniais. Stovyklautojai čia turi galimybę užsiimti menų, šunų, piešimo ant vandens terapijomis, gauna psichologo pagalbą, sportuoja, žaidžia, susitinka su įdomiais žmonėmis, žodžiu, įdomiausia veikla užimti visą laiką, liekantį nuo poilsio. Su stovyklautojais dirba profesionalių vadovų bei motyvuotų ir specialiai apmokytų savanorių komanda.

Vaikų džiaugsmui

Projektas „TAPK“, finansuojamas iš 2007-2013 m. Europos Sąjungos Socialinio fondo, pratęstas trečią kartą, jau atrinkti projekto organizatoriai 2015 metams. Pasak projekto vykdytojų, planuojama, kad stovyklų įgyvendinamose programose 2014 m. dalyvaus 3500 vaikų, iš kurių 350 – socialiai remtini. 2015 m. – 2065 vaikai, iš kurių 206 – socialiai remtini. Kadangi naujame „TAPK“ etape didelis dėmesys bus skiriamas neįgaliųjų ugdymui, planuojama, jog edukacinėse programose dalyvaus 700 neįgalių vaikų. Tad Elektrėnų socialinės reabilitacijos centro, kuris 2008 m. įkurtas panaudojant Europos Sąjungos lėšas, direktorė Edita Kizlienė sako sekanti kiekvieną kvietimą į stovyklas ir mano, kad dar ne vienam Centro gyventojui pasiseks nors savaitei ištrūkti iš aplinkos, kurioje vieni gyvena laikinai, kiti – nuolatos, bet visada didelėje šeimoje. 22 vietas turinčiame Centre gyvena 26 žmonės, iš kurių – 7 nepilnamečiai su tėvais, tarp jų pusė neįgaliųjų. Centre jie gyvena savarankiškai – vieni dirba, kiti gauna pašalpas, treti gyvena iš labdarų. Tarp įvairių socialinių lygių suaugusiųjų, čia gyvena ir vaikai, dažniausiai turintys sveikatos sutrikimų. Centro direktorė Edita Kizlienė ir socialinė darbuotoja Jolita Vitkauskienė nė neabejoja, kad tokios stovyklos Centro gyventojams reikalingesnės net labiau nei šeimose gyvenantiems neįgaliems vaikams.

Tai suprasti gali tik patyręs neįgalaus vaiko, iš Centro patekusio į dvarą, džiaugsmą žmogus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos Pulsas

Keliai aukštumų link