S. Kuzmos palikimas savivaldybėje

S. Kuzmos palikimas savivaldybėje

Ši liga – ne mirčiai, bet Dievo garbei (Ištrauka iš Evangelijos pagal Joną)

Julija Kirkilienė

Prieš ketverius metus miręs skulptorius, Lietuvos nacionalinės premijos laureatas Stasys Kuzma Elektrėnuose paliko žinomus darbus – skulptūras „Prisikėlęs Kristus“ ir „Marija su mažuoju Kristumi“ bažnyčioje. O žymiosios skulptūros „Lozoriau, kelkis“, birželio 3 d. atidengtos Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų kiemelyje, muliažas nuolatinę vietą surado Vievio kelių muziejuje.  

Dovana

Birželio 28 dieną Vievio kelių muziejus sulaukė garbingų svečių. Jie įteikė neįkainojamą dovaną – modelį, nuo kurio buvo nuimti tikslūs matmenys skulptūrai „Lozoriau, kelkis“. Skulptūrinės kompozicijos modelis nulipdytas 1989 metais skulptūros autoriaus S. Kuzmos, pagal kurį jo sūnus Algirdas Kuzma bronzoje ir akmenyje iškalė Jėzaus, Lozoriaus ir angelo figūras ir taip užbaigė bene vertingiausią garsaus skulptoriaus   kūrinį. Tie garbingi svečiai muziejuje ir buvo S. Kuzmos sūnus Algirdas, dukra Gabija, skulptoriaus našlė Lida ir būrys Santariškių klinikų gydytojų. Skulptūra nebūtų iškilusi be Labdaros ir paramos fondo „Vilniaus universiteto prof. Algimanto Marcinkevičiaus mokinių klubas“ atstovų, kurie ėmėsi misijos įgyvendinti skulptoriaus sumanymą po jo mirties ir visiems regimu pavidalu įprasminti gydytojų darbą. Skulptūra klinikų kiemelyje pastatyta visuomenės lėšomis ir, kaip sakė paramos fondo steigėja Marija Virketienė, kaupdama lėšas skulptūros statybai, ji vadovavosi bibline tiesa, kad našlės skatikas yra dažnai vertesnis už didelę auką. Todėl prie projekto įgyvendinimo prisidėjo daug pavienių aukotojų, tarp jų ir VĮ „Automagistralė“ direktorius Vladislovas Molis.

Svarbi priežastis

Modelis į muziejų atkeliavo dėl vienos svarbios priežasties. Skulptorius S. Kuzma beveik pusę savo gyvenimo praleido klinikose kovodamas su sunkia širdies liga. Dešimtmečiais trukęs paciento ir medikų bendradarbiavimas išaugo į nuoširdžią draugystę. S. Kuzma ne kartą artimiesiems sakė, kad gyvena tik daktarų ir Dievo valia, nes kaip tas Lozorius po kiekvienos širdies operacijos būdavo prikeltas gyvenimui ir po kiekvieno prikėlimo sukurdavo po įžymų šedevrą. Dažnas pacientas Santariškių klinikose būna ir V. Molis. Jis taip pat susidraugavo su jį gydančiais gydytojais, todėl aktyviai įsitraukė į Fondo veiklą, susibičiuliavo su menininko artimaisiais, aktyviai ieškojo rėmėjų ir pats prisidėjo asmeninėmis lėšomis. Todėl pats pirmasis, dar gyvo skulptoriaus rankomis darytas modelis, artimųjų sprendimu, pelnytai atsirado Vievyje. Kita „Lozoriau, kelkis“ mini skulptūra stovi direktoriaus kabinete.

Patikimose rankose

Brangūs svečiai Kelių muziejuje užsibuvo ilgiau nei buvo planavę. Muziejaus direktorius Juozas Stepankevičius atskleidė ne tik kelių istorijos paslapčių, bet parodė ir jiems nematytų meno kūrinių. Labiau nei istorija, muziejuje svečiai domėjosi meniniais eksponatais ir medžiagomis, nes visa S. Kuzmos šeima yra menininkai: žmona Lida – keramikė, sūnus Algirdas pasekė tėvo pėdomis, o dukra Gabija – tekstilininkė. Jie padiskutavo ir apie tai, kad muziejuje vietos nerado toks puikus kūrinys, kaip skulptoriaus Broniaus Vyšniausko „Kryžkalnio motina“. „Reikėjo skulptūrai tik vardą pakeisti“,- nusivylimo nemokančiais meno saugoti lietuviais neslėpė skulptoriaus našlė, bet skulptūros „Lozoriau, kelkis“ muliažas atiteko į patikimas rankas. „Į muziejų eksponatus galima tik atnešti, bet neišnešti“,- užtikrino svečius V. Molis. Ir koks likimas per amžius benutiktų su skulptūra klinikų kiemelyje, muziejuje ji bus saugoma nuolatos. Saugiai šis brangus eksponatas bus perkeltas ir į naująjį muziejų, kurio maketą svečiai apžiūrėjo ir įvertino. Kartu su S. Kuzmos artimaisiais muziejuje lankėsi žinomi Santariškių klinikų medikai: Vaclovas Jurkuvėnas, Bronė Jurkuvėnienė, Alis Baublys.

Kiti kūriniai

Labiausiai žinomi S. Kuzmos skulptūros kūriniai: „Mūzų šventė“ Nacionalinio dramos teatro fasade ir „Versmė“ teatro hole, „Sutartinė“ viešbučio „Lietuva“ prieigose Vilniuje, „Šaulio“ skulptūra Saulės laikrodžio aikštėje Šiauliuose, paminklas Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Aleksandrui Panevėžyje, „Pieta“ Lietuvos laisvės gynėjų memoriale Vilniaus Antakalnio kapinėse, atkurtos Vilniaus arkikatedros frontono skulptūros, „Švč. Mergelė Marija Škaplierinė“ Kiaunoryse, „Prisikėlęs Kristus“ Kolainiuose, „Prisikėlęs Kristus“ ir „Marija su mažuoju Kristumi“ Elektrėnuose, „Nukryžiuotasis“ Vilkaviškio katedroje, „Švč. Mergelės Marijos dangun ėmimas“ Ignalinoje, „Nukryžiuotasis“ Nidos bažnyčioje ir kt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų