Reportažas iš Elektrėnuose siautėjusio kermošiaus

Reportažas iš Elektrėnuose siautėjusio kermošiaus

Julija Kirkilienė

Lietuviai turi gerą paprotį – užbaigus svarbius, dažniausiai talkomis atliekamus derliaus nuėmimo darbus, rengti apei­gas ir vaišes, vadinamas derliaus švente arba pabaigtuvėmis. Tokias rudens šventes arba žemdirbių pagerbtuves jau organizavo beveik visos Elektrėnų savivaldybės seniūnijos. Spalio 1 d. Elektrėnuose ši šventė pavadinta buvo kermošiumi. Kaip sakė Elektrėnų kultūros centro direktorius Remigijus Sus­lavičius, kermošiui užteko visko: buvo daug žmonių, daug pirkėjų ir pardavėjų, daug žaidimų, muzikos, dainų ir net šokių, tik mažai buvo seniūnijos ūkininkų. Staliukus pasistatę buvo Mijaugonių kaime ūkininkaujanti Birutė Liut­kevičienė, bityną Kaišiadorių kaime laikanti Angelė Navickienė, bitininkyste sodyboje užsiimantis Edmundas Vėželis ir savo gėrybėmis dalijosi ar už pinigus, ar už nuoširdžiai ištartą ačiū. „Ąžuolyno“ progimnazijos moksleivės Saulė ir Upė Veiknytės kermošiuje parodė, o norintiems ir pardavė, savo gamybos meniškus papuošalus. Pabaigtuvėse savo gėrybėmis šventės dalyvius dažniausiai vaišina žemdirbiai, o Elektrėnų kermošiuje labdaros organizacijoje „Ištiesk gerumo ranką“ savanoriaujančios ukrainietės tiek priruošė ukrainietiškų patiekalų – barščių, koldūnų, blynelių, py­ragėlių, – kad vaišių užteko visiems šventės dalyviams, besilinks­minusiems nuo 11 iki 16 valandos. Ukrainietės savanorės sulipdė per tūkstantį virtinukų su bulvėmis, kurių skonį kermošiaus dalyviai įvertino puikiai.
Kermošiaus šventė pradėta dovana. Iš šviežio derliaus iškeptą duo­nos kepalą, kaip ir priklauso pagal lietuviškus papročius, folklorinio ansamblio „Runga“ atstovė Sonata Apanavičienė dovanojo savivaldybės šeimininkui – merui Gediminui Ratkevičiui. Šventės pradžioje Elektrėnų seniūnijos seniūnas Antanas Šalkauskas padėkos raštus ir dovanas įteikė gražiausių sodybų šeimininkams: Aurimui, Mindaugui, Virginijai Barkauskams, Romualdai Sadauskienei.

Seniūnas Antanas Šalkauskas padėkos raštus ir dovanas įteikė gražiausių sodybų šeimininkėms: Romualdai Sadauskienei (viršuje), Virginijai Barkauskienei (apačioje)

O po apdovanojimų gražiai rudens gėrybėmis papuoštoje scenoje gražiausias dainas išdainavo per dešimt Elektrėnų kultūros centrui priklausančių mėgėjiškų kolektyvų. Į sceną kilo folklorinis ansamblis „Runga“ (vad. Rūta Vaičekonytė-Chveduk), Bočių ansamblis „Dubija“ (vad. Nijolė Ramanauskienė), naujai susikūręs draugijos „Mes esame“ ansamblis „Smilga“ (vad. Elena Vaicekauskienė), Neįgaliųjų draugijos ansamblis „Žara“ (vad. Ričardas Ramanauskas), senjorų dainų ir šokių ansamblis „Dar ne sutema“ (vad. Regina Butkienė), liaudiškos muzikos kapela „Och“ (vad. Ričardas Ramanauskas), Kietaviškių kaimo kapela „Volungė“ (vad. Rūta Vaičekonytė-Chveduk), Gilučių etnografinis ansamblis „Obelėlė“ (vad. Diana Norušienė), Pastrėvio vokalinis ansamblis „Varnalėša“ (vadovas Ričardas Ramanauskas), Semeliškių ansamblis „Svaja“ (vad. Gražina Barzdaitienė) ir vokalinis instrumentinis ansamblis „Konkordas“ (vad. Adolfas Blažonis). Savos kūrybos dainą, pritardamas gitara, atliko ansamblio „Dar ne sutema“ dalyvis Steponas Kirkilas.
Gausiai susirinkę žiūrovai ste­bėjosi, iš kur Elektrėnuose tiek daug dainuojančių kolektyvų ir iš kur tie kolektyvai traukia gražių, pamirštų ir atgaivintų bei naujai sukurtų dainų. Kam buvo šalta sėdėti ir dainų klausytis, tie galėjo kitokių pramogų surasti, nes Elektrėnų jaunimo cent­ras organizavo obuolių ridenimo rungtį, Socialinių paslaugų centras už padarytus darbelius palapinės lankytojus apdovanojo savo pagamintais skanėstais, Lietuvos socialdemokratų partijos Elektrėnų skyriaus pirmininkas Rimantas Baravykas palapinės svečius vaišino konditeriniais baravykais. Raudonojoje socialdemokratų palapinėje lankytojai suko laimės ratą ir kiekvienas gavo dovanų. Šalia socialdemokratų palapinės savivaldybės Sveikuolių klubo pirmininkas Saulius Girčys siūlė kiekvienam kermošiaus dalyviui „pasisveikatinti“ pastovint ant vinių. Mugėje dalyvavę Strėvininkų socialinės globos namų auklėtiniai ir centro užimtumo specialistas, elektrėnietis Stanislovas Janušauskas „kermošininkams“ siūlė už simbolinę paramą įsigyti medyje išdegintų prasmingų paveikslų. Paveikslus pristatyti padėjo elektrėniškis, judėjimo „Žvelk giliau“ savanoris Eligijus Juchnevičius. O kermošiaus pakraščiuose prekybininkai iš visos Lietuvos elektrėniškiams siūlė įvairiausių gėrybių: duonos, sūrių, mėsų, vaisių ir, žinoma, daugybės rūšių sodinukų. Elektrėniškiai tik skundėsi, kad šiame kermošiuje prekiautojai buvę labai šykštūs, nes nusiderėti nebuvo įmanoma.
Taip prasiautėjo kermošius Elektrėnuose. Lietuvių kalbos žodyne žodis siautėti reiškia išdykauti, dūkti… Gamta tą spalio 1 d. kermošieriams išsidūkti leido iki valiai, dangus prakiuro tik nuskambėjus paskutinėms ansamblio „Konkordas“ dainoms.
Rudens kermošių „Gėrybių kraitė“ organizavo Elektrėnų kul­tūros centras, renginį vedė Silvija Bielskienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų