Mano pašnekovas – Juozas Žydelis, ilgametis Elektrėnų paprastųjų šaškių komandos narys, 29-ojo Lietuvos šaškių čempionato susirašinėjant nugalėtojas, daugkartinis čempionatų prizininkas.
Ona MALERAVIČIENĖ
Pone Juozai Žydeli, prieš dešimtį metų „Elektrėnų kronika“ išspausdino straipsnį „Šaškės – gyvenimo pomėgis“, kuriame pasakojama, kaip ir kada pradėjote žaisti paprastosiomis šaškėmis. Kas jūsų sportiniame gyvenime pasikeitė per pastaruosius 10 metų?
Dešimčia metų pasenau (šypsosi). Prieš šešerius metus išėjau į pensiją. Daug dėmesio skiriu sveikatos stiprinimui. Svarmenų kilnojimo rungtyje spartakiadose susirungiu su daug jaunesniais varžovais ir neužleidžiu prizinės vietos. Jaunystėje domėjausi boksu, plaukiojimu. Užaugau prie Onuškio, Gruožninkėlių kaime, prie ežerų, todėl nuo vaikystės vanduo – mano stichija.
Dabartiniu laikotarpiu mūsų, paprastųjų šaškių vyresniosios kartos šaškininkų, komandoje yra tik keturi nariai: Stasė Kazlauskienė, Anatolijus Šugajevas, Zigmas Jakubauskas ir aš. Prieš kelis dešimtmečius buvo gausus būrys šaškininkų. Aktyviai dalyvaujame įvairaus masto paprastųjų šaškių varžybose, kurias organizuoja Lietuvos miestai ir rajonai, 2008 m. komanda tapo Respublikinių seniūnijų sporto žaidynių čempione, o šiemet sausio mėnesį tapome Žalgiriados čempionais tarp rajonų.
Džiaugiamės, kad esame dar geros fizinės ir sportinės formos šaškininkai. Daug dėmesio skiriame tobulėjimui. Atidžiai nagrinėjame įvykusių turnyrų partijas, sekame spaudą.
Jūsų komandoje – nebejauni žmonės. O kur jaunimas? Kas atsitiko?
Su mūsų komandos vadovu, treneriu Anatolijumi Šugajevu šią problemą nagrinėjame ne tik privačiuose pokalbiuose. Mus neramina tai, jog galbūt greitai paprastosios šaškės liks tik išnykęs reliktas čia, Elektrėnuose.
Yra nemaža objektyvių veiksnių. Vaikai, paaugliai, jaunimas pasirenka, dinamiškas sporto šakas, kuriose daug judesio, vyksmo. Juolab, kad Elektrėnuose jaunimui pasirinkimas yra didelis: Rytų kovos menų sekcijos, futbolas, sportiniai, pramoginiai šokiai, ledo ritulys, krepšinis ir kt. Vaikus paviliojo kompiuteriniai žaidimai. Visa viltis – bendrojo lavinimo mokyklos. Gal jose atgims šaškių žaidimas? O gal šeimose?
Gal galėtumėte pakomentuoti šaškių atsiradimo istoriją?
Internete randamoje medžiagoje teigiama, jog panašus žaidimas rastas archeologinių kasinėjimų metu Egipte ir datuojamas apie 600 m. prieš mūsų erą. Į Europą atkeliavo apie 1100 metus. Yra keli šaškių variantai. Skiriasi šachmatų lentos dydžiai, šaškių skaičius ir ėjimų, kirtimų, virtimo damomis taisyklėmis.
Jūs daugelį metų žaidėte šaškėmis susirašinėjant. Kuo ypatingas šis žaidimo būdas?
Į žaidimą susirašinėjant įtraukė Algirdas Mišinis. Šis žaidimo būdas reikalauja daugiau pastangų. Padaryta ėjimo klaida skaudžiai atsiliepia rezultatui. Kartais apmąstai ėjimą kelias dienas. Žaisdamas susirašinėjant suradau nemažai bendraminčių, bičiulių.
Kaip vyksta paprastųjų šaškių turnyrai?
Skiriasi žaidimo laikas. Žaibo turnyre vienam žaidėjui skiriama 15 minučių. Paprasta žaidimo partija tęsiasi 30 minučių. Šiuo metu turnyrai dažniausiai vyksta tik vieną dieną, po 10 minučių skirta sužaisti vieną partiją. Prisimenu, 1975 metais Klaipėdoje vyko šaškių festivalis. Buvo net 194 dalyviai. Aš tada įvykdžiau kandidato į sporto meistrus normatyvą.
Elektrėnai atšventė auksinį savo gyvavimo jubiliejų. Ar Jums gera gyventi Elektrėnuose?
Atitarnavęs tuometinėje tarybinėje kariuomenėje 1964 m. vasario 19 d. atvykau, kai elektrinėje buvo statomas trečiasis blokas. Turėjau suvirintojo elektra specialybę. Buvau aprūpintas gyvenamuoju plotu. Čia, Elektrėnuose, sutikau savo būsimą žmoną. Didžiuojuosi, kad savo kukliu darbu prisidėjau prie Mažeikių, Vilniaus, Kauno elektrinių statybų, kur būdavau komandiruojamas. Dirbau įvairiose Lietuvos elektrinės eksploatacijos organizacijose. Daugiausia – HB „Lietemas“.
Turėjau galimybę su šeima pailsėti Šventojoje, dalyvauti išvykose, ekskursijose, sporto varžybose. Esu dėkingas buvusiai Lietuvos elektrinės administracijai.
Ir šiuo sunkiu laikotarpiu aš ir mano šaškių komandos draugai jaučiame visokeriopą pagalbą, kurią suteikia Kęstas Vitkauskas, Elektrėnų sporto, turizmo ir pramogų centro vadovas. Turime patalpą centro pastate, kur renkamės ketvirtadieniais, turime galimybę išvykti į varžybas.
Taip, man Elektrėnuose gera gyventi.
Ačiū už pokalbį.