Prezidento komandos vizitas: dėmesys tiek nacionalinėms, tiek vietos problemoms

Prezidento komandos vizitas: dėmesys tiek nacionalinėms, tiek vietos problemoms

Su garbės piliečiu V. Meku Prezidentas ir rimtai pakalbėjo, ir papokštavo

 

Virginija Jacinavičiūtė
Julija Kirkilienė

Prieš vieną svarbiausių nepri­klausomos energetikos įvykių – atsijungimą nuo BRELL žiedo ir sinchronizaciją su kontinentinės Europos elektros tinklais – vienai iš pagrindinių Lietuvos energetikos vietų – Lietuvos elektrinei ir Elektrėnų savivaldybei – Lietuvos Respublikos prezidentas su komanda skyrė visą darbo dieną. Atsijungimą nuo Rusijos kontroliuojamos elektros sistemos Prezidentas lygino su Lietuvos ne­priklausomybės atkūrimo diena. Bet vasario 6 d. Prezidentas Gitanas Nausėda ir pirmoji ponia Diana Nausėdienė susitikimuose su savivaldybės žmonėmis diskutavo ne vien apie energetiką.

Bažnyčioje
Savo apsilankymą Elektrėnuose Prezidentas su pirmąja ponia pradėjo nuo Elektrėnų Švč. Mergelės Marijos Kankinių Karalienės bažnyčios. Ten juos pasitiko savivaldybės vadovai, grupė „Versmės“ gimnazijos moksleivių ir 3 mokytojai, 4 šaulių kuopos nariai, 2 savanoriai ir vikaras Tautvydas Dikčius. Padėjęs gėlių prie žuvusiųjų už Lietuvos laisvę 1944–1953 m. paminklo, Prezidentas aplankė vieną iš naujausių šalies bažnyčių, grožėjosi jos interjeru, bažnyčios išlaikymo problemomis ir Parapijos svečių knygoje paliko įrašą: „Tegul tikėjimo galia padeda mums toliau puoselėti savo Valstybę, rūpintis savo šeimomis ir kurti gėrį aplink save. Dievo palaimos visiems žmonėms!“.

This slideshow requires JavaScript.

Iš bažnyčios Prezidentūros komanda atvyko į savivaldybę, kur su vadovais aptarė savivaldos problemas. Meras G. Ratkevičius informavo, kad su Respublikos Prezidentu ir jo komanda aptarė baseino ir daugiabučių namų renovacijos, energetikos klausimus, Vilniaus regiono sąvartyno, kelių priežiūros, sodinin­kų bendrijos „Šviesa“ ir ledo arenos ­išlaikymo problematiką. „Kelia pagarbią nuostabą kaip nuodugniai Prezidento komanda buvo susipažinusi su vietos situacija diskutuojamais klausimais. Tas nuteikia optimistiškai žiūrint į galimą problemų sprendimą. Prezidento komanda atvyko labai pasiruošusi ir ne tik su klausimais, bet ir galimais problemų sprendimo būdais. Svečiai atnešė žinią, kad VAATC galimai teigiamai spręs mano iškeltą klausimą dėl kompensacijos gyventojams už sąvartyno skleidžiamus nepatogumus dydžio padidinimo. Taip pat Prezidento patarėjai tarpininkavo, kad „Ignitis“ prisidėtų prie vietos bendruomenių projektų įgyvendinimo. Sutiko pasidomėti, kaip pagelbėti sodininkams“, – sakė meras. Iš savivaldybės Prezidentūros kortežas pasuko į „Ignitis gamyba“ (Lietuvos elektrinę), kur kalbėjo apie energetikos šiandieną ir ateitį. Apie tai skaitykite 3 psl. Kol prezidentas domėjosi ūkiniais reikalais, pirmoji ponia su komanda aplankė Elektrėnų lopšelį-darželį „Pasaka“ ir Vievio trečiojo amžiaus universitetą (TAU).

Pasakoje
Lopšelio-darželio direktorė Sigita Lapkauskienė sako, kad pirmosios ponios apsilankymas jų įstaigoje buvo ir garbė, ir iššūkis. Bet visas jaudulys dingo tik prezidentienę sutikus darželio kieme. Ji su kiekvienu darbuotoju, kiekvienu vaiku pasisveikino, kiekvieno turėjo, ko paklausti, kiekvienam turėjo, ką pasakyti. Mažųjų žaidynių globėja D. Nausėdienė susitikimui buvo gerai pasiruošusi, žinojo apie „Pasakos“ veiklą fizinio aktyvumo ir sveikatingumo srityje. Susitikime daug kalbėta apie ikimokyklinio ugdymo svarbą. Pirmoji ponia gerai supranta, kad ikimokyklinis ugdymas yra svarbus pagrindas ne tik tolimesniam žmogaus ugdyme, bet ir gyvenime.

This slideshow requires JavaScript.

Prezidentūros pranešime apie pirmosios ponios vizitą rašoma: „Pirmoji ponia apžiūrėjo darželio lauko erdves, vidaus patalpas, vėliau dalyvavo apskritojo stalo diskusijoje su Elektrėnų savivaldybės ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų vadovais, sveikatos priežiūros specialistais, metodinės tarybos atstovais.
„Tyrimai Lietuvoje ir kitose šalyse rodo, kad ankstyvas vaikų ugdymas yra tvirto ir sėkmingo kelio į aukštus pasiekimus grindinys. Ikimokyklinio ugdymo ankstyviausiose pakopose sudėti pagrindai išlaiko visą tolesnį vaiko mokymąsi ir stiebimąsi aukštyn į išprususio žmogaus gyvenimą. Tad galime drąsiai sakyti, kad būtent jūs esate valstybės pamatų statytojai, dedantys pagrindus visapusiškos asmenybės ugdymui“, – sakė D. Nausėdienė.
Pirmoji ponia pabrėžė, jog ikimokyklinis ugdymas nėra tik apie mažųjų intelektualinį ugdymą: lygiagrečiai turime ugdyti ir vaikų fizinio aktyvumo, sveikos gyvensenos, kūrybiškos, meninės raiškos įpročius. Ikimokykliniame ugdyme vaiko antrinė socializacija yra tiek pat vertinga, kaip ir žinių, intelekto, gebėjimų, reikalingų pažinimui, plėtra.
Pirmoji ponia taip pat ragino specialistus aktyviai bendradarbiauti su ikimokyklinį ugdymą kuruojančiomis institucijomis. „Visuomet reikia kalbėtis, diskutuoti, argumentuoti, prireikus įrodyti. Jūsų praktika, patirtis ir ekspertinės žinios yra tiesiog neįkainojamos ir turi būti girdimos“, – pabrėžė D. Nausėdienė.
Diskusijoje taip pat aptartos įtraukiojo ugdymo aktualijos bei iššūkiai, fizinio raštingumo programos plėtros galimybės.
Pirmoji ponia padėkojo specialistams už demonstruojamą valią ir tvirtybę, laikmečio siūlomų galimybių pritaikymą vaikų ugdymui bei gerovei, žmogiškąjį atsida­vimą ir profesionalumą“.

Ledo rūmuose
Tęsdamas darbo dieną Elek­trėnuose Prezidentas pirmą kartą apsilankė Elektrėnų ledo arenoje, kur organizuota diskusija „Neformalusis vaikų švietimas: ar išnaudojame galimybes?“. Ledo arenoje šalies vadovą pasitiko arenos vadovas Valdas Škadauskas, pakviesdamas apžiūrėti ledo ritulio muziejaus ekspoziciją. Ekrane buvo rodomas įrašas su įdomiausiais Dariaus Kasparaičio žaidimo momentais. Prezidentas pasilabino su jaunuoju DKLRM talentu Simonu Valivoniu. Vėliau Prezidentas pakviestas stebėti Ramunės Satkauskaitės auklėtinės Urtės Balsiukaitės šokio ant ledo. G. Nausėda šokėjai padovanojo istorinę Lietuvos vėliavą. Po trumpos parodomosios programos vyko diskusija apie neformalųjį vaikų švietimą.

This slideshow requires JavaScript.

Prezidentas pažymėjo, kad as­menybės tobulėjimo požiūriu tai, ką jaunas žmogus veikia po formaliojo ugdymo valandų, yra ne mažiau svarbu už bendrojo ugdymo procesą. „Neformalusis švietimas turi užimti kiekvieno Lietuvos vaiko antrąją dienos pusę – tą dienos dalį, per kurią jis praplėstų savo prigimtines galias augti, atrastų savo talentus, taptų savo laimę kuriančiu žmogumi, atvira ir solidaria su visuomene, meilę Lietuvai puoselėjančia asmenybe“, – sakė prezidentas. Šalies vadovas atkreipė dėmesį į ypatingą kokybiško ir įvairaus neformaliojo švietimo reikšmę išgujant narkotikus ir kitas žalingas priklausomybes iš jauno žmogaus gyvenimo. Prezidentas pabrėžė, kad įgyvendindamos neformaliojo ugdymo programas valstybė ir savivaldybės augina socialinio teisingumo jausmą ir prisideda prie lygių galimybių visiems principo įgyvendinimo. „Būreliuose kiekvienas turi turėti galimybę rasti mėgstamą veiklą, realizuoti savo pomėgius, išskleisti savo asmenybės sparnus, nepaisant socialinės aplinkos ar gimimo vietos“, – sakė šalies vadovas.

Vievyje
Į Vievio kultūros centrą, kur pirmosios ponios laukė Vievio TAU, ­bib­liotekos ir kultūros centro vado­vės, kortežas atvyko pavėlavęs pusvalan­dį. Bet tai nesutrukdė nuoširdžiam ­bendravimui. Pirmoji ponia su pasitikusiais ją žmonėmis glėbesčiavosi, tarsi su giminėmis. Garbingai viešniai Vievio TAU linijinių šokėjų kolektyvas skyrė du šokius, o susitikime salėje kartu su visais susirinkusiais vieviškiais giedojo Vievio TAU himną. Tame himne viešnia žavėjosi žodžiais: „Sveikai gyventi bandom/ Žingsniuojam, jogą lankom/ Likimui padėkojam/ kad daug dar norų randam“. Vievio TAU pirmininkė Audronė Davidavičienė pirmąją ponią supažindino su TAU veikla. Vieviškiai domėjosi, kaip pasikeitė gyvenimas tapus pirmąja ponia ir sužinojo, kad jos

Pirma ponia D. Nausėdienė su Vievio TAU kolektyvu

dienotvarkė labai pasikeitė, bet iš pirmų lūpų sužino, kuo gyvena Lietuva. Vievį ji pasirinko susipažinusi su savivaldybėje veikiančiomis nevyriausybinėmis organizacijomis, apsilankiusi Vievio TAU interneto svetainėje ir „Facebook“ paskyroje. D. Nausėdienė prisipažino, kad pro Vievį ji pravažiuoja dažnai, bet kuo čia gyvena žmonės, sužinojo su jais susipažinusi. Susitikime Elektrėnuose ponia Diana kalbėjo apie gilios kultūros ir išminties Vievio žmones, puoselėjančius paveldą, o tai ir yra Lietuvos gyvavimo pagrindas. Poniai Dianai nuo Vievio seniūnė Kristina Vitartė ir Vievio TAU įteikė floristės Giedrės Tartėnienės rankų darbo angelą, kurio sparnai sulipdyti iš šimto skirtingų žiedlapių, floristės sukurtą gėlių puokštę bei puodelius su Vievio TAU simbolika.
Prezidentūros pranešime spaudai apie apsilankymą Vievio TAU taip rašoma:
Pirmoji ponia Diana Nausėdie­nė tęsia tradiciją susitikti su Lietu­vos trečiojo amžiaus universitetų (TAU) bendruomenėmis ir ket­virtadienį lankėsi Vievio TAU. Vievio TAU įsteigtas 2014 m. vasario19 d. ir vienijo 40 narių, šiuo metu jo veikloje dalyvauja 77 nariai. Universitete veikia Kultūros ir meno, Sveikos gyvensenos, Išmaniųjų telefonų ir kompiuterių raštingumo pradžiamokslio bei Istorijos, savo krašto, pasaulio ir gamtos pažinimo fakultetai. Vievio TAU nariai aktyviai dalyvauja Vievio kultūros centro renginiuose, dainuoja TAU chore, šoka „VievioLin“ kolektyve, dalyvauja mankštose, jogos užsiėmimuose, keliauja į parodas, lankosi renginiuo­se ir nuolat bendrauja ne tik tarpusavyje, bet ir su kitais įdomiais žmonėmis.
„Džiaugiuosi, kad Elektrėnų savivaldybės senjorai turi galimybę studijuoti net dviejuose trečiojo amžiaus universitetuose, kad Vievio miestas turi atskirą TAU ir galimybę bičiuliautis, atrasti mėgstamas veiklas, užslėptus talentus ir jausti gyvenimo pilnatvę“, – susitikime kalbėjo D. Nausėdienė. Pirmoji ponia pabrėžė, jog Vievio TAU studentai yra tikras energijos ir įkvėpimo šaltinis sau, aplinkiniams ir jaunajai kartai. D. Nausėdienės žodžiais, nėra jokių abejonių, kad toks aktyvumas ir užsidegimas turi labai stiprų poveikį gerai universiteto bendruomenės savijautai.
„Esate svarbi mūsų visuomenės dalis, įrodymas, jog gyvenimas yra labai prasmingas. Labai džiaugiuo­si, kad dalijatės savo patirtimi ir išmintimi su jaunimu, taip suteikdami jiems ne tik žinių, bet ir postūmį patiems siekti, kurti bei puoselėti bendruomeninius ryšius“, – sakė D. Nausėdienė. Pirmoji ponia ragino Vievio TAU bendruomenę visuomet būti savo miesto dvasia ir potencialu, puoselėti tradicijas, paveldą bei liudyti gražesnės senatvės pažadą jaunajai kartai.

Bibliotekoje
Visą Prezidentūros darbo dieną vainikavo susitikimas su gyventojais Elektrėnų viešosios bibliotekos salėje. Bet prieš tai Prezidentas susitiko su savivaldybės žiniasklaidos atstovais, prie kurių dar prisijungė Kaišiadorių portalo „Atspindžiai“ savininkas Mindaugas Šimkūnas. Šiltame susitikime žurnalistai trumpai Prezidentą supažindino su spausdinto laikraščio leidyba ir problemomis, apie kurias Prezidentas sakė girdėjęs. Prezidentas žurnalistams gyrė savivaldybę, kurioje gal geriausiai Lietuvoje išplėtotas neformalusis ugdymas. Gero humoro jausmą turintis G. Nausėda Elektrėnus apibūdino Algirdo Kaušpėdo dainos žodžiais, kad „tarp Vilniaus ir Kauno bokštų, kyla man nors pokštaut“… Susitikimą su gyventojais pokštai pagyvino.
Susitikime su gyventojais­ dalyvavo ir ponia Diana. Jos nuoširdūs pa­sisakymai sulaukė daug aplo­dismentų. Tarp visų pasisakymų gal nuoširdžiausias buvo tas, kad ji savo vyrui, Prezidentui, nuolatos primenanti: jūs esate atsakingi už Lietuvą, jūsų vienintelis uždavinys išsaugoti Lietuvą, nepaveskite Lietuvos. Apie gerovės valstybę pirmoji ponia kalbėjo kaip apie strateginį tikslą, kad mūsų šalyje gera gyventi būtų visiems, bet tam reikia vienybės, kad priešas suprastų, kad Lietuva yra tarsi ežiukas, kurio vilkas, žinodamas išsidraskysiąs gerklę, praryti nenorėtų.

This slideshow requires JavaScript.

Prezidentas kalbėjo apie susitikimą elektrinėje ir sakė besididžiuo­jantis ten dirbančiais gerais specialistais, kurie supranta energetikos sinchronizacijos svarbą ir sakė tam esantys pasiruošę. Pasak Prezidento, energetika irgi yra ginklas, todėl atsijungus nuo Rusijos, Lietuva taps saugesnė. O saugi valstybė yra turtinga valstybė. Prezidentas kalbėjo apie jaunimo patriotinį ugdymą ir pažadėjo Elektrėnuose pats pravesti pilietinę pamoką. G. Nausėda su savo patarėjais pasiruo­šę buvo atsa­kyti į kiekvieną susitikimo dalyvio klausimą. Klausimų buvo apie elektrinės perspektyvas, kurias komentavo Prezidento vyriausiasis patarėjas, Ap­linkos ir infrastruktūros grupės vadovas Ramūnas Dilba. Elektrinėje kurui planuojama panaudoti vandenilį, bet tam reikia, kad elektros energijos daugiau pagamintų alternatyvūs šaltiniai – saulės ir vėjo elektrinės. Prezidento patarėjas pastebėjo, kad net Elektrėnų herbas asocijuojasi su vasario 9 d. įvyksiančia energetikos sinchronizacija. Pokalbį apie energetiką Prezidentas pradėjo užvesdamas dainą „Elektrėnų žiburiai“, o jam pritarė visa salė. Prezidentas ne tik pokštavo apie demografinės padėties gerinimo galimybes, bet informavo ir apie įvairią paramą šeimoms. Pavyz­džiui, moksleiviai visus metus visomis šalies transporto priemonėmis į kiekvieną Lietuvos kampelį važinėti gali su 50 proc. nuolaida. O jei vaikai keliautų kartu su tėvais, nuolaida būtų taikoma kiekvienam šeimos nariui. Apie paramą regionams Prezidentas kalbėjo, kad jo siūloma iniciatyva steigti Regionų ministeriją regionams atneštų naudos. Jei regionų klausimai būtų iš visų ministerijų atiduoti regionų ministerijai, gal į vieną sujungti būtų galima kelias kitas ministerijas.
Energetikas veteranas, Elektrė­nų garbės pilietis Viktoras Mekas Prezidentui ir susitikimo dalyviams pasakė paslaptį, kad veteranai elektrinei yra palikę lobį. O tas lobis yra vieta dešimtojo bloko statybai. Patarėjas energetikai tokios galimybės neatmetė, nes yra planuo­jamos mažų dujinių katilinių statybos. Tarp gražių kalbų, žinoma, buvo ir tų, kurie nepatenkinti savivaldy­bės vadovais ir juos skundė Prezidentui. Vienas savivaldybės vadovus ­vadino gauja, kitas skundė už sklypų paežerėse pardavinėjimą ir už bandymą užvesti bylą dėl savivaldybės vadovų pavadinimo mafija. Bet Prezidentas sakė apie jauną Elektrėnų savivaldybės vadovų komandą susidaręs įspūdį kaip apie atsakingai ­vadovaujančią, vykdančią žmonėms reikalingus darbus ir nuoširdžiai bendraujančią. Diskusijose buvo gausu pokštų: Prezidentas vieną savo patarėją pavadino AUI, aukštu ir gražiu, o V. Mekui į pašmaikštavimą, kad jo ponia už jį gražiau kalba, taip pat atsakė pokštu: „Todėl aš ją visur ir imu“.
Susitikimo pabaigoje buvo pasikeista dovanomis. Prezidentas savivaldybei padovanojo istorinę Lietuvos vėliavą, o dovanų gavo L. Felčinskajos įrėmintą Prezidento nuotrauką su kun. Tautvydu ir asmeninę mero G. Ratkevičiaus dovaną, 1931 metais išleistą knygą „Civilinio proceso įstatymas“. Prezidentas taip pat paliko įrašą bibliotekos svečių knygoje: „Skaitykite knygas ir svajokite…“.

Roberto Dačkaus ir redakcijos nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos Pulsas

Keliai aukštumų link