Naujienos iš seniūnijų ataskaitinių susirinkimų. Gilučių problemos: vėluojanti vandentvarka ir seniūno paieškos

Naujienos iš seniūnijų ataskaitinių susirinkimų. Gilučių problemos: vėluojanti vandentvarka ir seniūno paieškos

Vandentvarkos projektą gilutiškiams pristato G. Tomkevičiūtė – Kalinauskienė. Sėdi iš dešinės: mero pavaduotojas Marius Urvakis, administracijos direktorė Jekaterina Goličenko, meras Gediminas Ratkevičius, mero pavaduotoja Inga Kartenienė

Julija Kirkilienė

Gilučiai – viena iš mažųjų, bet ir draugiškiausių seniūnijų sa­vivaldybėje, kur viename pastate įkurta pradinė mokykla, seniūnija, biblioteka ir kultūros klubas. Gilučiuose net socialinė darbuotoja dirba tik vieną dieną per savaitę. Vasario 29 d. išklausyti seniūnės Kristinos Vitartės ataskaitos apie 2023 metus ir susitikti su sa­vivaldybės vadovais iš seniūnijoje gyvenančių 523 žmonių susirinko per 20. O atėjusieji išsakė gal tik vieną problemą – nesulaukdami žadėto vandentvarkos projekto, žmonės įsivedė nuosavas nuotekų sistemas ir dabar nežino, ar jiems reikės jungtis prie būsimos centralizuotos.

Apie seniūniją
Gilučių seniūnijoje 12-oje kai­mų gyvena 523 žmonės. Iš jų: 110 vaikai, 309 darbingo amžiaus, 104 pensinio amžiaus gyventojai. Per metus gimė tik trys naujagimiai, o mirė – 9 gilutiškiai. Didžiausi du kaimai – Gilučių k. ir Gabriliavos k. Seniūnijos teritorijoje yra 4 kapinės, iš jų vienos neveikia. Visos trejos veikiančios ka­pinės yra suskaitmenintos, todėl kiekvienas tose kapinėse besiilsinčio artimasis gali ne tik pasižiūrėti, kaip atrodo kapas, bet ir uždegti virtualią žvakutę. Seniūnija turi vieną kultūrinio paveldo objektą – Kalninių Mijaugonių piliakalnį. Gilučių seniūnija prižiūri beveik 150 tūkst. kv. m kelių, apie 14 tūkst. kv. m želdinių.
Gilučiai – žemdirbių seniūnija. 77 gyventojai deklaruoja pasėlius, didžiausias ūkis – 488,31 ha, 3 ūkininkai dirba daugiau kaip po 100 ha, 6 ūkininkų ūkiai didesni nei 50 ha žemės, kiti ūkiai smulkesni – 3–49 ha. Daugelyje stambesnių ūkių auginami javai, 6 ūkininkai augina gyvulius.
Vieną dieną per savaitę dirbanti socialinė darbuotoja suspėja aptarnauti 88 gyventojus, kuriems reikia paramos maistu, 43 – dėl maisto intervencinių atsargų skyrimo, 121 gyventoją – dėl piniginės socialinės paramos, 18 – dėl socialinės paramos mokiniams ir 2 šeimas, priklausančias socialiai remtinų rizikos šeimoms. Gilutiškiai neturi nė vieno paplūdimio, bet jo gyventojai ir nepasigedo. Seniūnija suskirstyta į 3 seniūnaitijas ir išrinkti trys seniūnaičiai: Rita Marcinkevičienė, Norbertas Januška ir Vytas Barasas. Gilučių ūkininkas Saulius Stirna lei­do savo žemėje pastatyti autobusų sustojimo paviljoną, už kurį gilutiškiai dėkingi jam ir savivaldybės administracijai.
Seniūnija, matyt, glaudžiai pa­laikė ryšius su vietos bendruomene, organizavo gyventojų sueigas, informavo gyventojus apie savivaldybės tarybos, mero, administracijos, se­niūnų veiklą, rinko informaciją iš gyventojų apie spręstinas problemas kelių būklės, viešosios tvarkos ir kitais klausimais, todėl gilutiškai labai nenori savo seniūnės išleisti. Bet seniūnė K. Vitartė dalyvavo konkurse ir laimėjo seniūno postą didesnėje – Vievio – seniūnijoje.

 

K. Vitartė Gilučių seniūnijai vadovaus tol, kol konkursą laimės kitas kandidatas į seniūnus

Spręstinos problemos, planai ir projektai
Susitikime dalyvavęs Prieš­gaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Elektrėnų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Jonas Chveduk informavo, kad Gilučių seniūnijoje per metus nebuvo nė vieno gaisro, ugniagesiams tik teko užklimpusį policijos automobilį traukti. Nors gaisrų seniūnijoje ir nebuvo, bet pareigūnas vis tiek pri­minė, kad dūmų detektorius verta įsirengti kiekvienam.
Nors draugiški Gilučių seniū­nijos gyventojai nesiskundžia bloga gyvenimo aplinka, spręstinų problemų seniūnijoje likę daug. Gyventojai informaciją suneša seniūnei, o ji surašė į problemų są­rašą, kurį visada galima paskaityti ir priminti. O spręstinos problemos Gilučių seniūnijoje tokios: reikėtų suplanuoti vietinės reikšmės kelių asfaltavimo darbus, tęsti vandentvarkos ir nuotekų projekto įgyvendinimą Gilučių gyvenvietėje, įrengti autobusų stotelę su paviljonu, apšvietimu ir vaizdo kamera Gabriliavos k., organizuoti paviršinio vandens surinkimo sistemos įrengimo darbus Alytaus g./Beržų g., Gilučių k., sustiprinti kelio Gilučių k. asfaltinę dangą, organizuoti techninės dokumentacijos rengimą ir darbų vykdymą, rekonstruojant ir įrengiant naujus gatvių apšvietimo tinklus ir pan. Gyventojai savivaldybės vadovams irgi ne daug priekaištų turėjo, tik stebėjosi Elektrėnų komunalinio ūkio brangiais įkainiais už dumblo išvežimą iš gyventojų už savo pinigus įrengtų nuotekų sistemų. EKŪ direktorius Ričardas Leckas žmones gąsdino, kad įrengus centralizuotą nuotekų sistemą, tiems, kas prie jos neprisijungs, teks ne tik už išvežimą mokėti, bet ir dar įvairius brangius tyrimus. Ūkio plėtros ir investicijų skyriaus vedėja Giedrė Tomkevičiūtė-Kalinauskienė gyventojus išsamiai supažindino su planuojamu užbaigti vandentvarkos projektu Gilučių k. ir ramino gyventojus, kad tie, kas savo lėšomis įsirengė vietinę nuotekų sistemą, ar jungtis prie centralizuotos sistemos apsispręs patys. Be to, jeigu padarius apklausą, norinčių prie sistemos bus mažiau, nei reikalaujama pagal planuojamą projektą, centralizuota sistema projektuojama nebus, nors projektas būtų vykdomas iš ES lėšų.

Smagioji dalis
Senovės Romos valdovai žinojo, kad norint išsilaikyti valdžioje, liaudžiai reikia atiduoti duoklę – duo­nos ir žaidimų. Gilučių seniūnijoje ši duoklė atiduodama su kaupu. Kadangi kultūrinei veiklai skiriama lėšų, tai gilutiškiai tas lėšas išnaudoja ne tik savo gyventojams, bet ir visos savivaldybės. Renginių organizatorė Vida Vičkačkienė kartu su asociacija Gilučių bendruo­mene kuria įvairius projektus ir įvairiomis veiklomis pasidarė žinomi visoje savivaldybėje. 2023 metais buvo organizuoti 33 kultūriniai renginiai: koncertai, parodos, išvykos, susitikimai, edukaciniai užsiėmimai, valstybinės šventės ir pan. Gilučiuo­se pradėtas naujas ir planuojama jį paversti tradiciniu – plovo virimo čempionatas. Kultūros klubo salėje ir kitose erdvėse visus metus vyko veiklos suaugusiems, jaunimui ir vaikams: sporto užsiėmimai: „Šokio ritmu“, „Diskgolfo pradžiamokslis“, „Plaukimas baidarėmis“, „Dviratis ir aš“; edukacijos: „Pavasario žiedas mamai“, „Vilnos vėlimo edukacija“, „Kuparo (skrynios) dekoravimas“, „Tapyba ant šilko“, „Ornamentai ir raštai ant tekstilės maišelių“, „Žaslietiškas kugelis“, „Bendrystės vakaras“ su L. Mikalausku.
2023 metais publikuota Dzū­kijos (Dainavos) metams dedikuota paroda „Margi dzūkų raštai“ ir parengta Onos Rasutės Šakienės tapybos darbų paroda bei organizuo­tas susitikimas su autore. Gilučių bendruomenė, bene vienintelė savi­valdybėje, organizuoja senųjų metų palydas. Bendri susibūrimai vienija žmones.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos balsas

Europos Pulsas