Metai užbaigti be senojo „Perkūnkiemio“, Elektrėnų miesto pasididžiavimo, vėliau virtusio pamario vaiduokliu

Metai užbaigti be senojo „Perkūnkiemio“, Elektrėnų miesto pasididžiavimo,  vėliau virtusio pamario vaiduokliu

Julija Kirkilienė

Šiemet sukaks 50 metų, kai Elektrėnuose buvo pastatytas vienas geriausių XX amžiaus aštuntojo dešimtmečio Lietuvos restoranų „Perkūnkiemis“. Deja, šis unikalus pastatas savo jubiliejaus nesulaukė: prieš pat Naujuo­sius metus vietoje XXI amžiuje vaiduokliu vadinto pastato liko tik krūvos plytų, kurios greitai buvo išvežtos.

Restorano spindesys
Ruošdama straipsnį spaudai ir įvairiuose leidiniuose ieškodama informacijos bei nuotraukų apie buvusį garsųjį restoraną, beveik nieko neradau. Gerai, kad Elektrėnai turi savo krašto istori­jos fik­suotoją ir saugotoją, fotografę Liudmilą Felčinskają, kuri pa­ruoštoje parodoje, skirtoje Elektrėnų šešiasdešimtmečiui, surinko nuotraukas apie „Per­­kūnkiemį“, kuriomis mielai pasidalijo su laikraščio skaitytojais.
Elektrėnų šviesuolė, buvusi elektrinės Statybos ir remonto baro meistrė Eugenija Purienė, su nostalgija prisimena restorano interjero projektavimo ir apipavidalinimo darbus bei malonų, nors ir labai įtemptą darbą, ruošiant restoraną atidarymui 1974 metų pabaigoje. Elektrinės direktorius Pranas Noreika norėjęs, kad restoranas būtų vieta, kuria savi galėtų didžiuotis, o atvykę išsivežtų įspūdžius, garsinančius Elektrėnus. Iš tiesų, kalbos apie ypatingą restorano interjerą ir restorano direktorės Palmyros Glazauskienės patiekalus pasklido nuo 1975 metų sutiktuvių. Į restorano atidarymą suvažiavo aukščiausi valdininkai, o bendroje salėje visos vietos prie staliukų buvo rezervuotos iš anksto. Žmonės nebeprisimena, ar atidarymo metu koncertavo garsusis Viktoro Voronovo ansamblis „Volta“, ar samdytas ansamblis, bet solistas buvęs vyras. Eugenija prisimena, kad lankytojus stebino scenai specialiai dailininkės Vidos Gabrielaitienės sukurtas 12 metrų nuo scenos grindų iki lubų pakabintas gobelenas, toks unikalus kilimas. Ir, žinoma, visus stebino vargonus primenantys šviestuvai. Eugenija apgailestauja, kad prieš pat Nepriklausomybę – 1990 metus – restorane buvo pakeistas parketas, kuriuo, privatizavus restoraną, gal niekas ir nepasinaudojo. Restoraną griaunant tikriausiai ir parketas buvo užverstas griuvėsiais. Restoranas buvo pavadintas užlieto Perkūnakiemio kaimo vardu. Restorano architektas – Brunonas Bakaitis, šviestuvų autorius – Albertas Domereckas, o interjerą suprojektavo architektai A. Domereckas ir Vytautas Batkevičius.
Įdomu, kad priešais įėjimą buvo reikalaujama pastatyti paminklą Leninui. Jau buvo išlietas postamentas, bet paminklas neiškilo. Elektrėniškiai vietoj Lenino paminklo planavo pastatyti Perkūno skulptūrą. Deja, nei vieno, nei kito pastatyti nespėjo. Restoraną griovę darbininkai stebėjosi, kokiam paminklui buvo toks stiprus postamentas pastatytas.

Restorano skurdas
Nepriklausomybės pradžio­je restoraną privatizavo keletas savininkų, bet maitinimo paslaugų veiklą kurį laiką vykdė tik naujojo „Perkūnkiemio plius“ savininkas Danius Kubilius. Jis savo viešojo maitinimo verslą iš senojo „Perkūnkiemio“ perkėlė į naująjį pastatą. Kartu į naująjį Perkūnkiemį jis perkėlė ir gražiąsias kėdes, ant kurių kažkada sėdėjęs pats A.M. Brazauskas, ir Perkūnkiemio vardą. Verslininkas D. Kubilius savo įmonę pervadino į UAB „Perkūnkiemis plius“, o viešbutį-restoraną vėl pavadino „Perkūnkiemiu“ ir vardą užpatentavo. Taip buvo galima, nes sena­jame „Perkūnkiemyje“ pasikeitė ne tik veikla, savininkai, bet ir iškaba: vietoj „Restoranas Perkūnkiemis“ kurį laiką kabojo reklama „Laidojimo reikmenys“.
Redakcijai vienas iš buvusių savininkų atskleidė paslaptį, kad veiklos vystyti jiems neleidusi Nepriklausomybės pradžioje verslininkus reketavusi „mafija“. Čia prasisukdavę ir kauniečiai, todėl, suradus investuotoją, kuris už restoraną nepagailėjęs milijono, savininkai restoraną ir pardavė. Deja, pirkėjams milijono užteko tik pastatui įsigyti, o daugiau jokios veiklos jie nevykdė. Patalpos kurį laiką buvo nuo­mojamos šarvojimo reikmenų sandėliavimui, padėvėtų daiktų prekybai. Neprižiūrimas pastatas pradėjo griūti, o apgriuvusį pastatą iš savininkų už skolas konfiskavo bankas, kuris ilgai pastatą pardavinėjo aukcione. Prieš trejetą metų „Perkūnkiemis“ pagaliau buvo parduotas ir pernai šalia jo paežerėje iškilo kotedžas.

This slideshow requires JavaScript.

Ką planavo
Kadaise Elektrėnų pasidi­džiavimu buvęs restoranas „Per­kūnkiemis“ paskutiniais metais galėjo didžiuotis tik autentiš­ku, miesto istoriją menančiu pava­dinimu. Statinio būklė kėlė susirūpinimą ir viltį sulaukti dienos, kada pastatas vaiduoklis vėl taps patrauklia vieta. 2021 metais, pardavus pastato griuvėsius, gyventojams buvo pristatytas planas, kaip vietoj restorano marių pakrantėje iškils trijų aukštų pastatas, kuriame bus galima gyventi, dirbti bei poilsiauti.
Kaip rašėme 2021 m. sausio mėn., pastato rekonstrukcijos projektą sausio 15 d. pristatė architektas Antanas Pikalovas. „Zoom“ platformoje pristatymą stebėjo ir grupelė elektrėniškių, kurie įdėmiai išstudijavo projektinius pasiūlymus ir turėjo nemažai klausimų architektui ir statytojams. A. Pikalovas informavo, kad naujasis pastatas bus statomas išlaikant esamo pastato vizualinį – tūrinį – identitetą. Pastate suprojektuotas dar vienas aukštas. Dabartinis cokolinis aukštas turėjo likti atidengtas, jam žadėjo suteikti pirmojo aukšto statusą, įrengti komercinės bei poilsio paskirties patalpas. Antrajame aukš­te – viešbutį, o po rekonstrukcijos numatytame trečiajame aukšte – gyvenamuosius butus. Pagal pristatytą projektą turėjo būti paliktas dabartinis tiltelio tipo įėjimas į pastatą. Tada savininkai žadėjo išsaugoti aplink esančią visą augaliją, šalia seno topolio įrengti vaikų žaidimų, sporto ir ramaus poilsio aikšteles. Projekte planavo įrengti veikiantį paplūdimį.Pastate žadėjo įrengti SPA, kavinę, vandens sporto įrangai skirtus sandėlius.
Architektas tada aiškino, kad šiaurinėje pusėje takas bus pastumtas į valstybinę žemę, o dabartinis praėjimas nuo vandens pramogų parko pėstiesiems nebus ribojamas. Pėsčiųjų zonos turėjo būti atskirtos, prie pirmojo aukšto poilsio zonų praeiviams praėjimas nebuvo suplanuotas.

Keitė planą
Projekto pristatyme dalyvavęs elektrėniškis Edvardas Baleišis gerai išstudijavo projekto brėžinius ir pastebėjo, kad dalis viešbučio butų turi duris tik į lauko pusę. Elektrėniškis nuogąstavo, kad atei­tyje šių viešbučio kambarių paskirtis gali būti pakeista į gyvenamuo­sius butus, esą Lietuvoje jau yra tokių pavyzdžių. Architektas A. Pikalovas atsakė, kad tokios patalpos skirtos žmonėms, kurie nori visiško privatumo, o kas bus daroma su šiais pastatais, nėra architekto atsakomybė. Bandydamas atsakyti į klausimą, A. Pikalovas akcentavo, kad patalpų paskirties keitimas nėra lengvai įgyvendinamas dalykas.
Projekto pristatyme dalyvavęs tuometinis administracijos direktorius, dabartinis meras Gediminas Ratkevičius teiravosi, kokie viešbučio statybų terminai. Viešbutį statysiančios UAB „Viakonsulta“ įgaliotas atstovas Marius Mazaliauskas sakė nenorintis prisižadėti, nes projektas dar tik dokumentinėje stadijoje, bet siekis – pastatyti kuo greičiau. UAB „Viakonsulta“ yra Elektrėnuose, Samanykščio gatvėje. Tai registruota įmonė, kuri, svetainės www.rekvizitai.lt duo­menimis, veikia daugiau nei penkerius metus. Po pristatymo, susisiekus su architektu, buvo patvirtinta, kad pastebėjimai apie žemės sklypo naudojimo paskirtį buvo teisingi. Projektą rengęs architektas ir savivaldybės architektas šios klaidos nepastebėjo. Įvykdžius žemės sklypo paskirties keitimo procedūrą, atnaujintas projektas dar kartą bus pristatytas visuomenei.
2021 m. sausio 24 d. UAB „Arch-1“ architektas Antanas Pikalovas informavo, kad statinio projektas bus keičiamas iš esmės, su pakeitimais visuomenė bus supažindinama kito viešo pristatymo metu. „Pranešame, kad pastato projektinių pasiūlymų viešinimo procedūra bus atliekama pakartotinai dėl rekreacinės paskirties žemės sklypo naudojimo būdo nustatymo būtinumo ir iš esmės pasikeitus statytojo planams vystyti didesnės apimties objektą. Svarstoma griauti esamą pastatą ir papildyti objektą naujais statiniais esamoje automobilių stovėjimo aikštelėje.
Kadangi objekto idėja bus kei­čiama iš esmės ir naujai pristatoma visuomenei, atsakymai į suteiktus viešinimo metu klausimus nebuvo siunčiami“.

Ką stato?
Po paskutinio projekto viešinimo, kuris vyko 2023 m. rugsėjo mėn., vietoj vieno restorano bus pastatyti 7 nameliai: 6 mišrios paskirties, 1 – kavinės pastatas.
Kaip redakciją konsultavo aktyvus elektrėniškis, dalyvavęs kiekviename projekto pristatyme, politikas Edvardas Baleišis, greta restorano, buvusioje automobilių stovėjimo aikštelėje jau išdygo pirmasis 2 aukštų paslaugų paskirties pastatas, kurį stato tie patys investuotojai. Netrukus startuos ir antrojo pastato statybos. O nugriovus „Perkūnkiemio“ pastatą ir suformavus statybos aikštelę, joje turėtų prasidėti dar septynių dviaukščių pastatų statybos. Tikėtina, kad 2025 metais. Šeši pastatai (Nr. 4–9) bus statomi pagal tipinį projektą. Pirmame tokio pastato aukšte suprojektuotos dvi paslaugų pa­skirties patalpos, antrame aukšte – du maždaug 70 kv. metrų gyvenamojo ploto butai, kurių kiekvienas ant stogo dar turės erdvią terasą. Tad kiekviename pastate galės įsikurti po du smulkius verslus ir po dvi šeimas. Butai nebus pigūs, nes vieta išskirtinė, bet paklausa, matyt, bus. Gal kažkas apsigyvens, gal įsigys kaip antrąjį, poilsinį būstą arba įrengs nuomai. Paslaugų paskirties patalpose kursis grožio salonai, notarai, advokatai, odontologai ir t. t. Mažesniame prie praėjimo link marių stovinčiame pastate Nr. 3 yra suplanuota kavinė.
Kvartale planuojama įrengti 63 automobilių parkavimo vietas, dalį iš jų požeminėje aikštelėje. Teritorija nebus aptverta tvora. Takais bus galima kirsti kvartalą, pasiekti komercinius objektus, prieiti prie marių. Pietinėje teritorijos dalyje bus įrengta poilsio erdvė, vaikų žaidimų aikštelė, treniruokliai. Čia galės ilsėtis bei sportuoti ne tik kvartalo gyventojai, bet ir miestiečiai, bus sudaryta galimybė rengti nedidelius renginius. Labai gali būti, kad tos vizijos ir bus realizuo­tos. Miesto plėtra šioje vietoje neabejotinai pagyvins aplinką, pritrauks naujų gyventojų, verslų ir generuos žmonių srautus. Galbūt pagaliau turėsime Elektrėnuose kultūringą vietą, kur galėsime vakare pasivaikščioti, išgerti puodelį arbatos ir su vyno taure rankoje pasigrožėti saulėlydžiu.
Projekto viešinimas jau yra pa­sibaigęs, pastabų pateikti nepavyks, tačiau projektinius siūlymus galite rasti čia: https://www.elektrenai.lt/index.php?701204165

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų