Virginija Jacinavičiūtė
Nepakartojamų renginių Elektrėnams dovanoja Vievio kultūros centro įgyvendinami projektai. Vienas tokių įspūdingų projektų – „M. K. Čiurlionis: pasaulį vaizduojuos kaip didelę simfoniją“ – skirtas M. K. Čiurlionio 110 -ųjų mirties metinių sukakčiai paminėti. Visus metus per koncertus ir kitas edukacines veiklas Vievio kultūros centras siekia bendruomenę supažindinti su genialaus Lietuvos menininko M.K. Čiurlionio gyvenimu bei kūryba. Spalio 20 d. koncertas organizuotas kartu su projekto partnere Elektrėnų meno mokykla (direktorius Evaldas Petkevičius). Prosenelio M. K. Čiurlionio sukurtą muziką fortepijonu skambino provaikaitis Rokas Zubovas su žmona pianiste Sonata Deveikyte Zuboviene. EMM salėje skambėjo ne tik profesionali muzika – projektoriumi buvo rodomi M.K. Čiurlionio, kompozitoriaus ir dailininko, tapybos darbai.
Metai su Čiurlioniu
Nuo projekto įgyvendinimo pradžios vyko įvairiapusė pažintis su ryškiausią pėdsaką Lietuvos ir Europos kultūros ir meno istorijoje palikusiu Lietuvos kūrėju.
Pavasarį vyko virtualus susitikimas su projekto partnerio – Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus – specialistais.

Per pirmąjį susitikimą ,,M.K. Čiurlionio kelias“ surengta virtuali ekskursija į M. K. Čiurlionio namus Druskininkuose. Apie šiame mieste praleistus Maestro gyvenimo laikotarpius pasakojo muziejininkė Monika Alseikaitė – Kiselienė. Su gyvenimu ir kūryba Kaune supažindino muziejaus edukatorė Milda Norbontė.
Antrasis susitikimas „Stebėtojas – žmogus su savybėmis. M. K. Čiurlionio tapybos darbų įvairiapusiškumas“ leido giliau pažvelgti į Čiurionio, dailininko, kūrybą: kartu su Milda Norbonte analizuota paveiksluose paslėptų simbolių reikšmės, stengtasi pajusti tapybos muzikalumą.
Rugpjūtį Trakų salos pilies Didžiojoje menėje pagal projektą organizuotas koncertas „Čiurlionis kitaip“, kuriame kompozitoriaus kūrinius atliko Lietuvos nacionalinės filharmonijos Čiurlionio kvartetas, iš Vievio kilęs žymus džiazo atlikėjas Dainius Pulauskas (fortepijonas) ir vokalistė Veronika Povilionienė.
Spalio mėnesį pažintis su Čiurlioniu vyko Pakalniškių jaunimo erdvėje, kur Muziejaus edukatorės M. Norbontė ir Justė Kutkienė pakvietė į edukaciją „Slaptas Čiurlionių raštas“. Naudodamiesi čiurlioniškais simboliais, susirinkusieji rašė laiškus ant specialaus atvirlaiškio.
Bendras tikslas
Didelė garbė ir džiaugsmas Elektrėnų meno mokyklos bendruomenei buvo Čiurlionio provaikaičio Roko Zubovo ir jo žmonos Sonatos, pianistės, koncertas.
Skambinti pianinu R. Zubovas pradėjo šešerių metų, kai tėvai užrašė į Muzikos mokyklą, bet iš tiesų pianiną pamėgo šešiolikos. Tuomet tapo tikru pianino maniaku, ir nenuostabu, kad pasirinko pianisto kelią, įgijo magistro laipsnį, besimokydamas dar taisė fortepijonus. Šiuo metu pianistas yra VDU Muzikos akademijos dėstytojas. Nuo 2014-ųjų – M. K. Čiurlionio namų Vilniuje direktorius.

Daugiau nei trisdešimt metų R. Zubovas rūpinasi Čiurlionio kūrybos studijomis ir sklaida visame pasaulyje, todėl prosenelis jam yra kur kas daugiau, nei prisiminimai. Viename interviu R. Zubovas yra sakęs, kad su proseneliu nuolat bendrauja mintyse, neretai lyg artimo bičiulio klausia jo patarimo.
Garsindamas Čiurlionio kūrybą R. Zubovas ruošia paskaitas ir koncertus, kuriuos atliko vis kitose Europos šalyse bei Pietų ir Šiaurės Amerikoje.
Pasak R. Zubovo, prosenelio kūryba labai svarbi ir unikali tuo, kad turėdama gilias lietuviškas šaknis, tuo pačiu apima bendražmogiškas savybes – taip išnyksta kultūriniai ir tautiniai skirtumai. Tai priežastis, kodėl Čiurlionio kūrybai atveriamos durys įvairiuose pasaulio kraštuose.
Gal ne visiems girdėtas faktas, kad R. Zubovas režisieriaus Roberto Mullano kino juostoje „Laiškai Sofijai“ atliko savo prosenelio Čiurlionio vaidmenį. Ši patirtis padėjo prosenelį labiau pažinti kaip asmenį, ne tik kaip kūrėją.
Daugiau nei 15 metų R. Zubovas Nidoje organizuoja muzikos ir ekologijos festivalį „Nepaklusniųjų žemė“. Šiame festivalyje daug dėmesio skiriama ne tik įvairiai, kokybiškai ir prasmingai muzikai, bet ir ekologijos problemoms pasaulyje ir Lietuvoje.
2010 m. pianistas išrinktas įsimintiniausiu Kauno menininku. 2011 metais apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi. 2016-ais metais už nuopelnus Kauno ir visos šalies kultūrai apdovanotas 2-ojo laipsnio Santakos garbės ženklu.
R. Zubovas siekia garsinti didžiojo Lietuvos kūrėjo vardą Lietuvoje ir pasaulyje, o Vievio kultūros centro projektas „M. K. Čiurlionis: pasaulį vaizduojuos kaip didelę simfoniją“ padeda šį tikslą įgyvendinti Elektrėnų krašte ir kaimyniniuose rajonuose.
Koncertą parėmė UAB „Malsena“ ir UAB „Apvalūs medžio gaminiai“
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Elektrėnų savivaldybė