Kietaviškių seniūnijos kolektyvas Kalėdas pasitinka su šventine nuotaika. Liudmilos Felčinskajos nuotr.
Virginija Jacinavičiūtė
Tęsiame pokalbius su Elektrėnų savivaldybės seniūnais. Šį kartą kalbiname seniūnę Jurgitą Matkevičienę, kurios vadovaujamos seniūnijos herbą puošia auksinis erelis, laikantis naguose auksinę žuvį. Tai Kietaviškės – tvenkiniais, įmonių gausa, draugiškais žmonėmis ir tvarkingomis sodybomis garsėjanti seniūnija, kuriai priklauso 24 kaimai bei gyvena 1346 gyventojai.
J. Matkevičienė papasakojo apie seniūnijos kasdienybę, ateities planus ir problemas, kurios labiausiai jaudina kaimo žmogų.
Jau 4 metus esate Kietaviškių seniūnė. Ar šio laiko pakako pažinti Kietaviškių kraštą, perprasti kaimo žmones, suprasti jų lūkesčius? Kaip galėtumėte apibūdinti šį kraštą ir jo gyventojus?
Gimiau ir augau Kietaviškėse, mokiausi Kietaviškių mokykloje, kartu su mokytoja Danute Gudeliene dalyvaudavau kraštotyrinėje veikloje, todėl neblogai pažįstu šį kraštą. Ir žmonių čia daug pažįstamų, ir mano tėveliai čia gyvena, o kiemo draugų veidus šiandien atpažįstu žiūrėdama į jų vaikus. Smagus jausmas.
Per ketverius darbo metus susipažinau su naujais žmonėmis, jų gyvenimo istorijomis ir geriau pažinau seniūnijos teritoriją. Kietaviškių kraštas nepaprastas, turi neįtikėtinai gražių ir įdomių vietų, istorijų. Žmonės čia nuoširdūs, darbštūs ir geri, linkę padėti vieni kitiems. Yra tokių gyventojų, kurių nė prašyti nereikia, visuomet pirmi į pagalbą pasisiūlo. Gražiai tvarkosi sodybose, netvarkingų reta.
Kokį Liepos 6 d. renginį organizuoja šuoliečiai! Tokie dalykai labai motyvuoja mane čia dirbti.
O jei kam norisi niekšybių prikrėsti ir kitiems rūpesčių pridaryti, taip ir padaro (daugiausia rūpesčių turime dėl kapinių konteineriuose ar šiaip kur ne vietoje paliktų buitinių, statybinių ir kitų atliekų). Yra ir tokių žmonių, bet nedaug, tikiu, kad atėjus laikui, ir jie susipras, kaip mylėti savo kraštą ir gerbti čia gyvenančius bei dirbančius.
Stengiuosi išgirsti ir suprasti čia gyvenančių žmonių įvairius lūkesčius: nuo rūpesčių dėl pasprukusių šunų su „pavasarinėmis nuotaikomis“ iki infrastruktūros poreikio. Ar visada tie lūkesčiai įgyvendinami? Labai norėčiau, bet daug jų dar ateities planuose, o visų gal ir nepavyks įgyvendinti.
Kokios seniūnijos paslaugos ar pagalba labiausiai reikalinga kaimo žmogui?
Tiems, kuriems sunkiau rūpintis asmeniniu ar šeimos gyvenimu, labiausiai reikalingos socialinės paslaugos. Tai jautriausia sritis, gauname daugiausia prašymų. Pastaruoju metu daugiausia prašymų dėl šildymo kompensacijos. Kartais žmonėms tiesiog reikia pasikalbėti ir išsklaidyti vienatvę.
Seniūnijoje jau beveik metus dirba jauna ir perspektyvi socialinė darbuotoja Jovita Kairevičienė. Džiugu stebėti, kaip sparčiai ji mokosi ir įgauna gyventojų pasitikėjimą. Neabejoju, kad netrukus gyventojų bus taip pat mylima, kaip ir į užtarnautą poilsį išėjusi Angelija Bliujienė.
Žmonėms labai reikia gerų kelių. Stengiamės juos prižiūrėti. Būna, kad oro sąlygos mūsų pastangas sumenkina, pavyzdžiui, žvyrkeliuose atlydžio metu nieko negali padaryti, žiemą reikia daugiau kantrybės, kai stiprus snygis ir pustymai, kai slidu. Mes žinome, kad tokiais momentais bėda visuose keliuose ir visiems sąlyginai vienodai sunku judėti. Ar visada kantrūs gyventojai? Būna visko, bet retai. Dauguma kaimo žmonių kantrūs ir supratingi, retas kuris parodo priešiškumą, piktą žodį pasako arba, kaip dabar madinga, „Facebook“ komentarą parašo. Dauguma žino, kad kaime gyvenimas verda kitaip, o mes, kas nuo mūsų priklauso, stengiamės užtikrinti.
Metai eina į pabaigą, galima įvertinti praėjusius. Kokie pagrindiniai darbai nuveikti 2024 metais?
Praėjusiais nepavadinčiau, veikiau prabėgusiais. Šie metai mūsų seniūnijai ypatingi kultūros srityje – Kietaviškėms 520 m. Kultūrinių renginių organizatorės Rūtos Vaičekonytės-Chveduk ir jos pagalbininkų dėka visus metus turėjome šaunių renginių. Puikiai padirbėjome ir visi kartu sukūrėme gražų jubiliejinį renginį. Smagu buvo dirbti, kai prie mūsų organizacinės komandos prisijungė gyventojai, Kietaviškių progimnazijos bendruomenė, didžiausių įmonių atstovai.
Kai nešventėme, kitus darbus dirbome. Didesni darbai 2024 m.: nugriauti senų fermų pastatai Žikaronyse ir senas ūkinis pastatas prie Kietaviškių kultūros namų (pastatai nei saugūs buvo, nei aplinką puošė); specialiu mišiniu užpilti kelkraščiai kelyje Kareivonys–Jagėlonys; atlikti asfalto dangos kelio Vingio g. remonto darbai; visoje seniūnijoje senieji gatvių apšvietimo natrio žibintai pakeisti į naujus ekonomiškus LED žibintus; baigtas renovuoti Seniūnijos administracijos pastatas ir atliktas pirmo aukšto remontas; sprendžiant netvarkingo eismo Kareivonyse prie mokyklos problemą, įrengta vaikų išleidimo vieta; suskaitmeninome Žikaronių kapines; nupirktas Mijaugonių k. Šilo g. apšvietimo projektas.
Koks kaime nutikęs pokytis, renginys ar kitas įvykis Jus labiausiai džiugina?
Labai daug gerų emocijų man suteikė Kietaviškių bendruomenės bulvės. Kietaviškių bendruomenė sugalvojo pasodinti bulvių (bendruomenės nario Manto Leonavičiaus idėja). Pasodino, prižiūrėjo ir visi kartu labai smagiai nukasė. Bulviakasio metu lauke ir lašiniais kvepėjo, ir armonika skambėjo. Manau, kad ši idėja pasiteisino su kaupu ir, neabejoju, toliau vystysis, bus tobulinama ir taps tradicija. Bendruomenės nariai ne tik sau bulvių prisikasė, bet nepamiršo jomis pasidalinti ir su sunkiau gyvenančiais mūsų krašto gyventojais. Buriantis, vienijantis, linksmas ir šiaip visapusiškai puikus dalykas tos Kietaviškių bendruomenės bulvės.
Taip pat labai džiugina Kareivonių k. sutvarkytas koplytstulpis Juozui Kralikauskui atminti. Jis buvo labai apleistas. Finansine išraiška tai daug nekainavo, bet dėl Seniūnijos ūkvedžio Donato Kazlausko ir jo pagalbininkų darbštumo, sumanumo pokyčiai stulbinantys. Vietai grąžinta pagarbi išvaizda, tai svarbu.
Anksčiau ataskaitiniuose susirinkimuose žmonės išsakydavo įvairias problemas: dėl kelių, šaligatvių, prastos vandens kokybės. O dėl ko šiandien dažniausiai nuogąstauja gyventojai?
Iš esmės dėl tų pačių dalykų. Negaliu sakyti, kad kasdien girdime prašymus ar skundus, tiesiog žinome, kad visi gyventojai nori važinėti gerais keliais, o jei vaikšto, tai vaikščioti saugiai šaligatviais ir tamsiu paros metu apšviestomis gatvėmis. Vandentiekio ir nuotekų klausimai taip pat labai aktualūs. Kitam gi svarbiausia, kad žiemą būtų kelias laiku nuvalytas ir medikai galėtų atvažiuoti, jei reikėtų.
Kaip sekasi bendradarbiauti su Kietaviškių kaimo bendruomene?
Bendradarbiavimu nuoširdžiai džiaugiuosi. Mes vieni kitiems padedame, vieni kitus palaikome, kartu kuriame daug gražių dalykų ir džiaugiamės rezultatais. Jei pasitaiko, tai kartu ir paliūdime. Bendruomenės pirmininkė Jurgita Kananavičienė labai aktyvi, darbšti ir kupina puikių idėjų. Nuolat sugalvoja naujų veiklų, kurios pritraukia vis daugiau bendruomenės narių. Smagu paminėti Kietaviškių bendruomenės kartu su partneriais organizuotą puikiai pavykusį vasaros žygį „Kietaviškėms 520 m.“. Dar vienas gražus mūsų bendradarbiavimo pavyzdys su Savivaldybės administracija – Kareivonių k. esančios vaikų žaidimų aikštelės sutvarkymas. Būklė buvo bloga, o dabar dėl visų pastangų aikštelė vėl saugi ir tinkama naudoti.
Negaliu nepasidžiaugti ir mijaugoniečių bendryste. Smagu žinoti apie atgyjančias Mijaugonių bendruomenės veiklas ir renginius.
Mūsų teritorijoje veikia dar viena gerus darbus daranti, bet apie tai nenorinti girtis, Aujėdo bendruomenė. Šios bendruomenės nariai ne kartą mūsų gyventojus džiugino Kalėdų stebuklais.
Kokie yra Seniūnijos prioritetai ateinančiais metais?
Kaip ir kasmet – kelių priežiūra ir jų remontas bei gatvių apšvietimas (Šilo g. darbai bei Užupio ir Šiltnamių g. apšvietimo projektas). Sieksime padaryti dar patrauklesnę poilsio zoną prie Kareivonių tvenkinio, suskaitmeninti dalį kapinių. Dar daug kitų darbų laukia, bet pirmiausia turime sulaukti biudžeto patvirtinimo.
Kokia Jūsų vizija dėl Naujųjų Kietaviškių kaimo ateities? Kokį norėtumėte matyti kaimą po 5–10 metų?
Naujųjų Kietaviškių kaimas seniūnijoje didžiausias pagal gyventojų skaičių, seniūnijos centras, tačiau savo vizijoje negalėčiau apsiriboti vienu kaimu. Gal ir banaliai skambės, bet norėčiau matyti kaimus, pilnus laimingų, motyvuotų, veiklių gyventojų, kurie dirbtų mėgstamus darbus, susikurtų jaukius namus ir gražią aplinką, gerą gyvenimą, jaustųsi saugūs, gyventų bendrystėje, visuomet gautų kokybiškas paslaugas ir didžiuotųsi savo gyvenamąja vieta.
5–10 m. nepakaks visiems žvyrkeliams išasfaltuoti, bet užteks daliai gatvių apšvietimo planų įgyvendinti, šaligatviams prioritetinėse gatvėse įrengti, vandentiekio ir nuotekų tinklų plėtrai Kietaviškėse įgyvendinti, automobilių stovėjimo aikštelėms daugiabučių kiemuose sutvarkyti, esamoms ir naujoms sporto, pramogų ir poilsio erdvėms renovuoti ir įrengti; pasirūpinti netvarkingais želdiniais, o tinkamas vietas apželdinti naujai ir kt.
Naudodamasi proga dėkoju visiems, kurie prisideda prie gražėjančio Kietaviškių krašto. Daug bendradarbiaujame su Elektrėnų savivaldybės administracijos vadovais ir kolegomis, labai branginu Seniūnijos komandą. Darbuotojai išmano savo darbus, yra motyvuoti ir iniciatyvūs. Tiesa, teko susitaikyti su ilgamečių darbuotojų Lilijos Stasiulionienės ir Angelijos Bliujienės noru pailsėti. Netrukus kolektyvą papildė nauji žmonės, o su buvusiomis kolegėmis nuolat palaikome gražius ryšius.
Jaukaus švenčių laukimo!
Ačiū už pokalbį.