Keitėsi priemonės „Kaimo turizmo veiklos skatinimas“ supaprastintos taisyklės

Keitėsi priemonės „Kaimo turizmo veiklos skatinimas“ supaprastintos taisyklės
Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programa įgyvendinama jau ketvirtus metus. Žemės ūkio ministerija, administruojanti šią programą, nuolat rūpinasi jos tobulinimu, stengiasi, kad parama būtų dar prieinamesnė Lietuvos kaimo gyventojams. Praėjusiais metais ypač skatinta užsiimti alternatyvia veikla, tad supaprastintos programos priemonės „Kaimo turizmo veiklos skatinimas“ taisyklės projektams iki 150 tūkstančių litų.

Prieš pat naujuosius metus žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius patvirtino minėtosios priemonės taisyklių pakeitimus. Nuo šiol pretenduojantieji į vadinamąją mažąją paramą gali tikėtis didesnio tinkamų išlaidų finansavimo. Norinčiųjų užsiimti kaimo turizmo veikla paraiškų laukiama iki šių metų pabaigos, t. y. gruodžio 31-osios.
Parama – pagal dvi veiklos sritis
Ūkininkai arba kaimo gyventojai, įregistravę žemės ūkio valdą, gali kreiptis paramos pagal dvi šios priemonės veiklos sritis: „Kaimo turizmo skatinimas, įskaitant amatų plėtrą kaimo turizmo sodybose“ ir „Stovyklaviečių kaimo vietovėse įkūrimas ir plėtra (išskyrus miško vietovėse)“. Supaprastintos priemonės įgyvendinimo taisyklės taikomos tuomet, kai pagal pirmąją veiklos sritį pareiškėjo prašoma paramos suma yra ne didesnė kaip 150 tūkstančių litų, o pagal antrąją – 138 112 litų.
Nauja tai, kad didžiausia paramos suma vienam paramos gavėjui per visą programos įgyvendinimo laikotarpį pagal antrąją veiklos sritį padidėjo beveik dukart – nuo šiol ji negali viršyti 414 336 litų.
Ketinantieji prašyti paramos kaimo turizmui turi žinoti, kad vykdyti kaimo turizmo veiklą reikia ne mažiau kaip vienerius metus iki paramos paraiškos pateikimo. Tinkamais gauti paramą pripažįstami pareiškėjai, turintys kaimo turizmo ar stovyklaviečių paslaugų teikimo kvalifikaciją.
Didesnis paramos intensyvumas
Naujose taisyklėse nurodyta, kad keičiasi tinkamų projekto išlaidų finansavimas. Jei pareiškėjas yra ūkininkas, kuris įsipareigoja, kad jo ūkio dydis ne vėliau kaip iki pirmojo mokėjimo prašymo pateikimo bus prilyginamas ne mažiau kaip 2 EDV (Europinio dydžio vienetai), bus finansuojama 65 procentai visų tinkamų projekto išlaidų. Tokio pat finansavimo gali tikėtis ir kaimo gyventojas arba ūkininkas, kuris ne mažiau kaip trejus pastaruosius metus iki paramos paraiškos pateikimo nuolat gyvena kaime ir tiek pat laiko užsiima kaimo turizmo veikla. Anksčiau buvo finansuojama tik 50 procentų tinkamų projekto išlaidų.
Nuo šiol 60 procentų finansuojama, jei pareiškėjas yra ūkininkas, kuris įsipareigoja, kad jo ūkio dydis ne vėliau kaip iki pirmojo mokėjimo prašymo pateikimo bus prilyginamas ne mažiau kaip 1 EDV arba, jei pareiškėjas yra ūkininkas arba kaimo gyventojas, kuris ne mažiau kaip trejus pastaruosius metus gyvena kaime ir mažiau kaip trejus pastaruosius metus užsiima kaimo turizmo veikla.
Jei pareiškėjas yra ūkininkas, kurio ūkis yra nuo 0 iki 1 EDV, arba kaimo gyventojas, kuris ne mažiau kaip trejus metus iki paramos paraiškos pateikimo nuolat gyvena kaime, finansuojama 40 procentų projekto išlaidų.
Turintiems sertifikatus parama didesnė
Siekiant puoselėti kultūros paveldą, skatinti lietuviškų tradicijų laikymąsi nuo šių metų numatyta, kad gavusieji tradicinių amatų sertifikatus gali tikėtis didesnio – net iki 75 procentų – projekto išlaidų finansavimo. Tai taikoma veiklos sričiai „Kaimo turizmo skatinimas, įskaitant amatų plėtrą kaimo turizmo sodybose“.
Paramą pareiškėjas gali panaudoti įvairių pastatų (apgyvendinimo, maitinimo, gamybinių, amatų plėtros) statybai, rekonstrukcijai ar remontui. Taip pat ši parama skiriama naujai technikai, įvairiai įrangai įsigyti, infrastruktūrai kurti ar gerinti, paslaugų teikimo rinkodaros ir viešinimo išlaidoms padengti.
Parama – tik atitikusiems visus reikalavimus
Norintieji pasinaudoti parama turi atitikti visus tinkamumo kriterijus. Visų pirma nekilnojamasis turtas, į kurį investuojama, turi priklausyti pareiškėjui arba sutuoktiniui. Taip pat prašantysis paramos turi įsipareigoti apdrausti turtą, kuriam įsigyti ar sukurti bus panaudota gauta parama.
Visi projektai pagal šią priemonę turėtų būti įgyvendinami kaimo vietovėje: pagal pirmąją veiklos sritį – kaime, miestelyje ar mieste, kuriame gyvena ne daugiau kaip 3 tūkstančiai gyventojų, pagal antrąją veiklos sritį – kaime, miestelyje ar mieste, kuriame gyvena ne daugiau kaip 6 tūkstančiai gyventojų.
Specialių reikalavimų keliama pretenduojantiesiems į paramą pagal veiklos sritį „Kaimo turizmo skatinimas, įskaitant amatų plėtrą kaimo turizmo sodybose“. Parama kaimo turizmo sodybos kūrimui arba plėtrai, kuri veiks arba bus kuriama žemėje, priklausančioje sodo bendrijai, neteikiama. Be to, naujai kuriamos kaimo turizmo sodybos plotas turi būti ne mažesnis kaip 0,7 hektaro, o kambarių skaičius apgyvendinamosiose patalpose negali viršyti 20 numerių.
Žinotina, kad praėjusiais metais sumažėjo reikalaujamas atstumas nuo naujai kuriamos kaimo turizmo sodybos iki magistralinių ir krašto kelių – nuo šiol tik iki magistralinių kelių Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Panevėžys, Saločiai–Kalvarija atstumas turi būti ne mažesnis kaip 0,5 kilometro. Atstumai nuo kitų kelių nėra reglamentuoti.
Daugiau informacijos apie paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programą galima rasti Žemės ūkio ministerijos tinklalapyje www.zum.lt.
Užs.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos balsas

Europos Pulsas