Ineta BRICAITĖ
Teko bylinėtis
Apsaugos darbuotojo Raimondo Kulikevičiaus ir elektrėnietės Rasutės Labačiauskienės konfliktą teko nagrinėti net Trakų apylinkės teismui. Nors teismas pripažino, kad R. Labačiauskienė parduotuvėje „Cento“ nevogė, bet įvykį matę žmonės konflikto pabaigos nežino, todėl R. Labačiauskienė ir kreipėsi į redakciją, kad įvykis būtų paviešintas.
Tąsyk pirkėja paskubomis apsipirkinėdama, pamiršo paduoti pardavėjai 1,80 lito vertės laikraštį ir buvo apkaltinta vagyste. Nei pardavėja, nei apsaugininkas nepaklausė, ar rankoje laikomas laikraštis yra pirktas kitur, ar pirkėja jį pamiršo paduoti kasininkei, neišklausė pirkėjos paaiškinimo, neleido jai susimokėti, o iškart iškvietė policiją ir apkaltino R. Labačiauskienę vagyste.
Paprastai tokiu atveju kviečiama parduotuvės vedėja, bet jos tuo metu nebuvo, tad buvo iškviesta policija.
R. Kulikevičius sako, kad apsaugininko darbas jam patinka, jis dirba principingai ir jo viršininkai tai vertina.
Apkaltino keturis kartus
Kita Elektrėnų gyventoja, pensininkė Bronė Gudeliauskienė, redakcijai skundėsi nuolatiniu parduotuvės „Cento“ apsaugininko neetišku elgesiu. Jis moters daiktus kitų pirkėjų akivaizdoje tikrino daugiau nei keturis kartus. Kartą jis į pensininkės prekių krepšį nosį kišęs jai dar nesusimokėjus už prekes.
Pagal Asmens ir turto saugos įstatymą, apsaugininkas gali patikrinti įtartino asmens daiktus, bet prieš tai turi gauti žodinį ar raštišką jo sutikimą.
B. Gudeliauskienė nesupranta, kodėl būtent ji šiam darbuotojui tokia panaši į vagį ir kodėl ji tiek kartų yra viešai apkaltinta, nors patalpos stebimos vaizdo kameromis. Elektrėniškė nenori vien tik dėl apsaugos darbuotojo atsisakyti lankytis netoli namų esančioje pigesnių prekių parduotuvėje.
Reikalauja palikti, bet daiktų nesaugo
Į prekybos salę neštis savų daiktų negalima – gali būti apkaltintas jų vagyste iš parduotuvės. Daiktus palikti privalu vadinamose daiktų saugojimo spintelėse. Tačiau ten paliktų daiktų nesaugo niekas, išskyrus spyną – į apsaugininkų pareigas neįeina pirkėjų daiktų saugojimas.
Redakcijai skaitytoja pasakojo atsitikimą, kai, prieš įeidama į parduotuvę išsigrynino nemažą sumą pinigų ir su rankine paliko ją daiktų saugojimo spintelėje. Apsipirkusi, ji rankinės spintelėje neberado. Visi gūžčiojo pečiais ir apgailestavo, bet niekas niekuo padėti negalėjo. Ir tai ne vienintelis atvejis, esą daiktų vagysčių iš spintelių pasitaiko ir dažniau.
Kursuose rengiami sargai, o ne apsaugininkai
Lietuvos apsaugos darbuotojų asociacijos prezidentas Olegas Sitnikovas pripažįsta, kad mūsų šalyje apsaugininkams trūksta psichologinio pasirengimo – 52 valandų trukmės mokymuose 2 valandos skirtos teoriniam užsiėmimui „Profesinės psichologijos pagrindai“. Daugiau laiko tam neskiriama, todėl nepakankamai ugdomi apsaugininkų bendravimo įgūdžiai, nemokoma mandagaus elgesio. Dėl to dažnai kyla konfliktai tarp pirkėjų ir apsaugininkų.
Po apsaugos darbuotojų kursų, O. Sitnikovo nuomone, jie gali dirbti nebent sargais.
Dirba dėl uniformos
Apsaugos darbuotojų asociacijos prezidentas pasakojo, kad dalis žmonių šį darbą pasirenka dėl uniformos. „Kažkada vaikystėje jie galbūt buvo skriaudžiami, todėl uniforma suteikia savitos stiprybės. Kiti ateina dėl to, kad jų tėvai buvo policininkai ar kariškiai. Atranka gana paviršutiniška, nes išduodant ginklus užtenka, kad darbuotojas yra psichiškai sveikas, nėra priklausomas nuo alkoholio ar narkotikų,“- sako O. Sitnikovas.
Krizės laikotarpiu apsaugininku įsidarbinti galėjo beveik visi norintys, nes šioje srityje dažnai trūko darbuotojų, nors, pasak Olego Sitnikovo, apsaugos darbuotoju gali dirbti tik nepriekaištingą reputaciją turintis asmuo.
Kas apsaugos pirkėją?
Vieno iš didžiųjų Lietuvos prekybos tinklų atstovas sako, kad per mėnesį jų parduotuvėse sulaikoma apie du tūkstančiai vagių. Vagysčių ypač padaugėję per krizę: vagiama viskas, o vagių kontinentas įvairėja. Todėl prekybos tinklai vis daugiau investuoja į saugumo sistemas: stato vaizdo stebėjimo sistemas, samdo apsaugos firmas. Konfliktai su parduotuvėse vagiliaujančiais asmenimis esą prekybos centrus saugančių apsaugos darbuotojų kasdienybė. Bet būna atvejų, kai akivaizdžiai išsiblaškę pirkėjai palaikomi tikrais vagimis ir jiems neleidžiama pasitaisyti.
Apsaugos darbuotojų teises ir pareigas gina darbdaviai ir įstatymai, o kaip apsiginti įtariamajam, kuris tokiu kartais tampa dėl išsiblaškymo arba dėl apsaugos darbuotojo apsirikimo. Juk kai į apsaugos darbuotojo patalpas vedamas arba tiesiai prie kasos tikrinamas įtariamasis, mato daug žmonių, o kai pirkėjas įtariamas nekaltai, apsaugos darbuotojo atsiprašymą išgirsta tik jis vienas.