Net keturios gražios, nuo pavasario neatsiejamos šventės supuolė į vieną savaitę, kuri per Elektrėnų kraštą nuvilnijo triukšmingais, spalvingais ir prasmingais renginiais. Kaziuko mugė maišėsi su Užgavėnėmis, šios – su Tarptautine moters diena, o netrukus visi rinkosi minėti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos. Svarbiausia, kad žiema neužsibūtų, sniegas greičiau ištirptų, o žmonės švęstų ilgėjančias dienas ir dažniau šypsotųsi.
Užgavėnės Pastrėvio seniūnijoje
Gražina Bubėnienė
„Žiema, žiema bėk iš kiemo!“ – skambėjo tai vienoje, tai kitoje sodyboje. Tai Užgavėnių persirengėliai šurmuliavo, važinėdami po Mustenių kaimą arkliu pakinkytame vežime, kurį vadeliojo Algis Čiupaila. O kodėl tai vyko Mustenių kaime? Pastrėvio bendruomenės pirmininkės Viktorijos Juknevičienės iniciatyva buvo nutarta surengti seniūnijos Užgavėnių šventę šiame kaime. Taigi, renginyje galėjo dalyvauti ir atokiau gyvenantys seniūnijos gyventojai.
Vakarop visi traukė į buvusios Mustenių kaimo valgyklos patalpas. Šventės vinimi turėjo būti, kaip skelbė kvietimas, „Baliaus“ ir Irenos Starošaitės pasirodymas. Tie, kurie tikėjosi išvysti gyvai dainuojančius tikrus žinomus garsius atlikėjus, buvo nustebinti. Dainavo „netikra“ Starošaitė, kurią puikiai parodijavo Neringa Dulkaitė. „Klarko“ vaidmenį atliko Rasa Makūnaitė, joms talkino Laura Dauksevičiūtė.
Renginį pagyvino Pastrėvio kaimo kapelos „Varnalėša“ dalyviai, persirengę „čigonėmis“ ir „vaiduokliu“ (kapelos vadovė Aldona Kazakevičienė), kurie dainavo įvairias dainas ir ragino linksmintis susirinkusius. Vėliau visi buvo pakviesti į kiemą pasivaišinti seniūnijos kultūrinių renginių organizatorės Gražinos Bubėnienės iškepta kiaušiniene, pažaisti žaidimų, stebėti Kanapinio ir Lašininio kovos. Nugalėjo Kanapinis. Vaikams ypač patiko Morės deginimas. Gražiausia kauke vienbalsiai buvo išrinkta „nuotaka“ (Juozas Apanavičius).
Tą vakarą dar ilgai netilo muzika, visi vaišinosi atsineštais Užgavėnių valgiais ir karšta arbata.
Vievis varė žiemą
Silvija Bielskienė
Vieviečiai dalyvauti Kaziuko mugėje ir Užgavėnių šventėje buvo kviečiami į pagrindinę miesto aikštę antradienio popietę. Virš dvidešimt stalų buvo nukrauti įvairiausiais keramikos dirbiniais, drožiniais, papuošalais, nėriniais, net skanumynais – „grybukais“ ir riestainiais.
Pardavėjai buvo vaikai, Vievio meno mokyklos jaunimui talkino nenuilstantys mokytojai A. ir A. Kaspučiai. O moterų sambūrio „Ieva“ šeimininkės kvietė paskanauti įvairiausių blynų, kurių net receptais pasidalino. Šventės vedėjai Silvija ir Antanas Bielskiai stoviniavo prie kiekvieno stalo ir ragino prekiaujančius pareklamuoti savo prekes, kad susirinkusieji neišeitų iš mugės tuščiomis.
Įvairiausių rungčių buvo pasiūlyta šventės dalyviams: atspėti, kiek blynų dubenyje, šokinėti per ilgą virvę, lenktyniauti įsispyrus į slidę. Didžiausio džiaugsmo suteikė rungtis, kas toliau numes pagalvę. Laimėję šią rungtį ir buvo išrinkti Lašininiu ir Kanapiniu. Jie ir buvo tolimesnėse rungtyse pagrindiniai dalyviai: mokė, kaip gaidžių peštynėse kautis, kaip virvę traukti ir kt.
Prisilinksminus ligi soties, kaip ir priklauso per Užgavėnes, buvo deginama Morė, kurią sukūrė Vievio meno mokyklos mokytojai A. ir A. Kaspučiai. Vaikai taip buvo išsiilgę pavasario, kad degančią Morę dar apsvaidė sniego gniūžtėmis – kad tik greičiau žiema išbėgtų iš kiemo.
Šventės organizatorius Vievio kultūros centras už pačią nuostabiausią Morę dėkoja A. ir A. Kaspučiams ir jų mokiniams, už skanius blynus – Vievio moterų sambūriui „Ieva“, už pagalbą – „Gelvitai“. Šventė baigėsi, bet dar ilgai nesiskirstė vieviškiai – griežiant muzikai taip gera buvo pastoviniuoti, su kaimynais pabendrauti, pasidžiaugti vieni kitais. Juk neveltui sakoma, kokie būsime per Užgavėnės, tokie bus visi metai. Tad Vieviui jie turėtų būti dosnūs ir džiugūs!
Užgavėnėse linksma buvo
Janina Černiauskienė
Užgavėnių popietę kietaviškiečiai rinkosi prie kultūros klubo atsisveikinti su žiema. Ne tik saulės spinduliai bandė šildyti sužvarbusią žemę, bet ir renginio dalyvius šildė, vienijo gera nuotaika, tranki muzika, šokiai.
Aplink sukiojosi linksmi persirengėliai: čigonai, raganos, velniukai, o tarp jų – ir Kanapinis su Lašininiu. Šeimininkės net įkaitusios skubėjo kepti blynus, nes laukė gausus valgytojų būrys. Renginio vedėjas Adolfas Blažonis daug šmaikštavo, priminė įvairių Užgavėnių papročių. Neliko nepagerbtos ir moterys, nes ši diena buvo ir jų šventė. Daug linksmų emocijų sukėlė įvairūs žaidimai ir varžybos, kurioms vadovavo Zigmas Mažeika. Vyrų, moterų ir vaikų grupės dalyvavo blynų valgymo, slidinėjimo dviese, mūšio su maišais, komandinio virvės traukimo varžybose. Susirinkę dalyviai iki sutemų kočiojosi sniege, smagiai šoko ir trepsėjo, kad išvarytų žiemą ir pažadintų žemę pavasariui. Visi vaišinosi kepamais blynais, karšta arbata. Varžybose dalyvavę buvo įvertinti ir apdovanoti. Net dviejose rungtyse nugalėjo Darius Šeštavickas, Giedrė Česonytė, Justas Prekeris. Virvės traukime laimėjo Lašininio ir Vytauto Taločkos komanda. Kanapinio ir Lašininio kovoje, kaip ir įprasta, Kanapinis nugalėjo Lašininį. Jau sutemus buvo sudeginta Morė. Dalyviai neskubėjo namo, nes buvo gera pasilinksminti.
Kad šventės dalyvius lydėtų gera nuotaika, daug padirbėjo kultūrinių renginių organizatorė Adelė Petrauskienė, kaimo kapelos „Volungė“ vadovas Adolfas Blažonis, bendruomenės pirmininkas Zigmas Mažeika, blynų kepėjos Lilija Stasiulionienė, Aldona Leonavičienė ir dar grupė žmonių.
Užgavėnės pas Kazytę Semeliškėse
Silvija Bielskienė
Kovo 8 d. Semeliškių vidurinė mokykla nuo pat ryto dūzgė lyg bičių avilys – moksleiviai ruošėsi Užgavėnėms pas Kazytę. Kas persirengėlio kaukę dailino, kas paskutinius potėpius sudėliojo ant savo kūrinių, rankdarbių, drožinių, papuošalų – visa tai keliavo į miestelio aikštę ant mokyklos pavaduotojų ūkio daliai A. Buividavičiaus ir J. Taraškevičiaus suneštų stalų.
Pusiaudienį prasidėjo šventė – Užgavėnės pas Kazytę. Taip sutapo, kad Moters dieną semeliškiečiai šventė ir jau tradicija tapusią Kaziuko mugę, ir žiemą varė iš kiemo. Šventę sveikinimu pradėjo renginio šeimininkė Kazytė (mokytoja Meilutė Rašimienė). Netrukus prie jos prisistatė kaimynės (dvyliktokės), ir kad pradėjo tauškėti apie tą dieną atliktus darbus, šeimynai pagamintus valgius, įvairiausius spėjimus iš gamtos reiškinių.
Taip joms besišnekučiuojant, aikštę užpildė gausus persirengėlių (ketvirtokų) būrys su mokytoja J. Rusakoviene. Ir porino susirinkusiems įvairius pasakojimus, Užgavėnių tradicijas primindami, dainomis jas apdainuodami, stebindami net Kanapinio ir Lašininio kova. Jiems talkino puikus kaimo muzikantas.
Renginio estafetę perėmę S. ir A. Bielskiai siūlė linksmintis, džiaugtis, pasišokti, atsidainuoti septynioms savaitėms, ir, žinoma, valgyti, valgyti! Juolab, kad sklindantys kvapai taip ir traukė prie šeimininkių A. Kavaliauskienės ir V. Rulevičienės kepamų sklindžių, valgyklos vedėjos N. Drungilienės virtos žirnienės, prie karštos arbatos. Šokinėjo jaunimas per virvę, dalyvavo estafetėse, rungėsi, kas greičiau blynus suvalgys, kas stipresnis bus gaidžių peštynėse. Kaip ir priklauso, Užgavėnėse visas kovas laimėjo darbštuolis Kanapinis.
Morę, kartu su susirinkusių nuodėmėmis, vargais, ligomis sudeginę, leidomės lankyti kaimynus, sutikdami pakele traukiančius persirengėlių būrius. Sudeginę savas bėdas kartu su More, su viltimi laukiame tikrojo pavasario, tikėdamiesi, kad išvarėme žiemą iš kiemo.