Lietuvos jaunimo turizmo centras 2011 m. balandžio 15 d. Kaune, Lietuvos švietimo istorijos muziejuje, vykdė Suvalkijos ir Dzūkijos regionų mokyklų muziejų metodinę-praktinę konferenciją ,,Mokyklinis muziejus – tautinės, kultūrinės ir istorinės atminties išsaugojimo lobynas“. Į šią konferenciją buvo pakviestas ir Kietaviškių pagrindinės mokyklos kraštotyros muziejus. Teko ir pranešimą „Muziejinių programų ir projektų vykdymas„ konferencijos dalyviams paskaityti.
Danutė Gudelienė, kraštotyros muziejaus vadovė.
Kaip vyksta mokyklinių muziejų apžiūros ir kas jose dalyvauja?
Kas dveji metai yra vykdomos mokyklinių muziejų apžiūros-konkursai. Elektrėnų savivaldybei visuomet atstovauja Kietaviškių pagrindinės mokyklos kraštotyros muziejus, nors savivaldybėje yra registruoti du mokykliniai muziejai. Ir ne bet kaip atstovaujame, nes muziejus buvo pripažintas geriausiu Suvalkijos-Dzūkijos regione 2002 metais, Padėkos raštai mums įteikti 2006, 2009 ir 2011 metais. Šis įvertinimas skirtas už muziejaus atliekamą švietėjišką veiklą. Respublikoje muziejus vertinamas už funkcionalumą, atvirumą, puikias idėjas ir jų įgyvendinimą.
Tad truputį apie patį muziejų ir jo puoselėtojus.
Nuo 1981 metų Kietaviškių pagrindinėje mokykloje veikia kraštotyros muziejus ir jaunųjų kraštotyrininkų būrelis, vykdomos ekspedicijos. Jų metu mokiniai tyrinėja savo krašto etnokultūrinį paveldą, fiksuoja tautosakos, architektūros, istorijos ir kitą etnokultūrinį palikimą, renka vertingesnius daiktus mokyklos muziejui. Taip mokiniai prisideda prie Lietuvos etnokultūros paveldo išsaugojimo savo regione, o Elektrėnų savivaldybės mokiniai ir mokytojai bei kiti respublikos svečiai, apsilankę mokyklos Kraštotyros muziejuje, apžiūrėję jo ekspozicijas, susipažįsta su Kietaviškių krašto istorija ir papročiais, jaunųjų kraštotyrininkų darbais, gauna vertingų patarimų, mokosi dirbti kraštotyrinį darbą. Tai kartu ir vaikų pilietiškumo bei demokratijos ugdymas. Kraštotyrininkų darbai yra vertingi, nes skatina mokinius puoselėti savojo etnografinio regiono etnines kultūros vertybes.
Kietaviškių pagrindinėje mokykloje yra ir knygnešių draugijos skyrius. Padedant Elektrėnų savivaldybės tarybai, 2006 metais mokyklos kraštotyros muziejus buvo renovuotas. Po renovacijos muziejus pavadintas „Klėtele“, tačiau tai namas ir kiemas, esantis vienoje salėje su sienine tapyba, radinių, vyrų ir moterų darbų įrankių, senųjų knygų, audimo, mezgimo, knygnešio Motiejaus Grybausko, rašytojo Juozo Kralikausko, senųjų nuotraukų ir kitomis ekspozicijomis. Kitaip sakant – muziejus yra vietovės etninės kultūros atspindys. Tai didelė prabanga mokyklai, kuria naudojasi visa mokyklos bendruomenė. Kitų mokyklų mokytojai ekskursijas užsisako iš anksto arba pasako, ko jie norės, ir jiems yra paruošiamos pageidautos programos.
Kietaviškių mokyklos kraštotyrininkai yra daugelio respublikinių konkursų laureatai. Na, o mokytojai? Jie yra šių vertybių propaguotojai, aiškintojai ir puoselėtojai. Vesdami įvairių dalykų pamokas, naudoja visa, kas yra tinkama pagal einamą temą. Dažnos viešnios – direktorė Elena Janavičienė, pavaduotoja Ramunė Matonienė, mokytojos Marytė Binkulienė, Marytė Puidokienė, Gražina Žalienė, Ramutė Stočkūnienė ir visos pradinių klasių mokytojos. Nerasime nei vieno mokytojo, kuriam neprireikė kokio daikto ar rašytinio šaltinio. Vieni mokytojai čia atsiveda savo mokinius ar auklėtinius, kiti – nusineša reikalingą medžiagą į klasę. Nuolat muziejų tobulina tautodailininkas Zigmas Mažeika. Tikriausiai didžiausias džiaugsmas būna tuomet, kai buvę mokyklos mokiniai ateina įvairios literatūros, tų kažkada užrašytų pasakojimų, nufotografuotų žmonių, surinktų senųjų dokumentų ir juos panaudoja referatams ir pranešimams.
Didžiuojuosi Kietaviškių mokyklos mokiniais ir mokytojais, gėriuosi jų įdėtu darbu renkant įvairią medžiagą ar puoselėjant etninę kultūrą. Kol kas tai tik dviejų regionų konferencija. Laukia dar dvi kitų regionų konferencijos ir respublikinė apžiūra rugsėjo mėnesį. Tikiuosi gerų rezultatų, na, o visus, neabejingus Lietuvos praeičiai, kviečiu atvykti pas mus ir pabuvoti tarp vaikystėje matytų, o gal ir naudotų daiktų ar knygų, pasižiūrėti, kaip atrodo muziejus, atstovaujantis Elektrėnų savivaldybei respublikinėje muziejų apžiūroje.