Bejėgiai prieš pinigus

Bejėgiai prieš pinigus

Kazokiškiečių kova dėl sąvartyno neduoda ramybės valdžiai, o valdžia prašo kazokiškiečių pagalbos, kad  Lietuvoje būtų įteisinta atliekų tvarkymo sistema.

Seimo aplinkos komiteto pirmininkas Jonas Šimėnas ir dar keli komiteto nariai, bei Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) direktorius Juozas Šiaudinis su pavaduotoju Jurijumi Valiūnu, antradienį (vasario 7 d.), nepaisydami speigo, atvyko į Kazokiškių sąvartyną apžiūrėti padėties vietoje, vėliau susitiko su Kazokiškių bendruomene. Tiesa, bejėgė  prieš  šiukšlių mafiją valdžia nei su bendruomene derėjosi, nei ką gero žadėjo, tik paskaitė paskaitą apie šiukšlių rūšiavimą ir naująjį atliekų tvarkymo įstatymą, kuris Seimui bus pristatytas pavasario sesijoje.

Julija KIRKILIENĖ

Kieno reikalas?

Blogiausi Kazokiškėse yra du dalykai. Viena – tai, kad bendruomenė ir savivaldybės valdžia skirtingus tikslus turi. Ir susitikime su Seimo nariais dalyvavo tik 12 bendruomenės narių ir kunigas Alfonsas Kelmelis, bet  susitikimą ignoravo ir seniūnijos, ir savivaldybės vadovai. Atrodo, kad sąvartynas rūpi tik tiems 200 Kazokiškių kaimo gyventojų, kuriuos taip nuoširdžiai J. Šimėnas mokė atliekas rūšiuoti ir kaip išrūšiuotas panaudoti. J. Šimėnas nevaržomas liejo kritiką savivaldybės vadovams, tiesiogiai atsakingiems už atliekų tvarkymą. Daugiausiai kliuvo merui Kęstučiui Vaitukaičiui, 2002 m. kovo 25 d. kartu su Vilniaus meru Artūru Zuoku, Trakų meru Sauliumi Raščiausku bei tuometiniu savivaldybės ekologu Virgilijumi Pruskumi išsprendusiems „regionui svarbų klausimą“, kad „labiausiai ekonomiškai pagrįstas“ variantas yra Kazokiškės. Tuometinis ekologas V. Pruskas už tokį sprendimą buvo paaukštintas pareigose, tapo Vilniaus apskrities  Elektrėnų aplinkos apsaugos agentūros vedėju, kontroliuojančiu sąvartyno veiklą. Savo kūdikiui, pasak Kazokiškių bendruomenės pirmininko Stasio Virganavičiaus, aplinkosaugininkas negali būti griežtas, todėl sąvartynas eksploatuojamas netinkamai, o kaip nustatė teismas, ir nelegaliai. Kliuvo ir Seimo nariui, K. Vaitukaičio bendrapartiečiui, liberalcentristui Jonui Liesiui, kuris per visą kadenciją Kazokiškėse nė nepasirodė.  Bet kieno reikalas tas sąvartynas? Gal tik tos grupelės kazokiškiečių, kurių per tuos 10 kovos metų sumažėjo per pusę. Vieni mirė, kiti išsikėlė.

Šaukėsi Dievo bausmės

Susirinkime sąvartyno steigėjams ir atliekų tvarkymu nesirūpinantiems valdininkams Dievo bausmės šaukėsi ne kunigas ir ne Kazokiškių bendruomenės žmonės, bet Seimo narys, buvęs aktyvus komunistas Stanislovas Giedraitis. Pasak jo, jei pati Lietuvos valdžia nėra pajėgi vykdyti teismo sprendimo ir uždaryti sąvartyną, jei niekas negali nubausti tų, kuriems pelningiausia yra kuo daugiau šiukšlių surinkti bei jas užkasti ir todėl nestato atliekų perdirbimo ir rūšiavimo įmonių, belieka tik Dievo bausmės šauktis. O Dievas Kazokiškių sąvartyno istorijoje tikrai nėra nuošalyje. Kazokiškiečiai sąvartyno plėtrą prieš dešimtmetį stabdė, statydami kryžius. Kryžių kalnelis, statant  sąvartyną, buvo aplenktas. Dabar, plečiant sąvartyną,  teks aplenkti ir visą mišką, nes dalis Kazokiškių miško dabar jau priklauso bažnyčiai.

Jei Dievo bausme galima laikyti materialinius nuostolius, kai iškirtus gražiausio ir grybingiausio Kazokiškių miško, kazokiškiečių maitintojo, spanguolyno, iškastame durpyne nuskendo traktorius, tai ji jau prasidėjo. Bet labiausiai, atrodo, Dievas baudžia kazokiškiečius, kvėpuojančius sąvartyno smarve, gadinančius sveikatą ir dėl to, pasak susirinkusiųjų, dažniau sergančius įvairiomis ligomis. Susirinkime dalyvavę bendruomenės nariai diskutavo, kad už tuos pinigus, skirtus kompensacijoms, kurie kazokiškiečių vis tiek nepasiekia, galėtų nors nemokamai atlikti sveikatos patikrinimus, nustatyti susirgimus, kad žmonės laiku suspėtų kreiptis į gydytojus.

Prasiveržė

Geru ženklu tame susitikime galima pavadinti tai, kad naujam VAATC direktoriui Juozui Šiaudiniui, matyt,  neišlaikė nervai ir jis nevyniodamas į vatą  aiškino apie korupciją, vykstančią tarp VAATC ir įvairių interesų grupių. Jis apie tai sakė informavęs STT pareigūnus, deja, ir jie, J. Šiaudinio nuomone, ne viską gali, nes kol kas nesiima jokių veiksmų. Užtat daug gali Vilniaus meras A. Zuokas, kuris tą drąsųjį direktorių pasiūlęs atleisti iš darbo. Matyt, taip ir atsitiks, nes Kazokiškių bendruomenės žmonės pirmą kartą išgirdo ir užsirašė, kas yra kas toje sąvartyno istorijoje ir kodėl VAATC dirba nuostolingai. O nepaklusnūs žmonės, kaip žinome, sąvartyno veikloje nėra reikalingi. J. Šiaudinio kalbą nuleidęs akis klausėsi nuo pat sąvartyno įkūrimo pradžios, tai VAATC direktoriaus, tai pavaduotojo postą užimantis J. Valiūnas. Tik pats pasakyti ne ką galėjo. Mėgino teisintis, kad kompensacijoms VAATC išleidęs  virš milijono, bet kur tie pinigai investuoti ir kodėl, susirinkusieji nesuprato.

Kas bus?

Kazokiškių bendruomenė neseniai nuo VAATC  gavo raštą, kad sudaroma darbo grupė kompensacijoms skirstyti. Toje grupėje dalyvaus savivaldybės, VAATC ir bendruomenės atstovai. Kazokiškių bendruomenė  į tą darbo grupę pasiūlė 3 savo narius. Gal dabar jau kazokiškiečiai ką nors laimės. O svarbiausia, ko kazokiškiečiai nori, kad ta valdžia, kuriai už bet kokį žmoniškumą svarbiau yra pinigai, atvyktų su kazokiškiečiais derėtis, mainais už  kančią pasiūlytų kompensacijas ir tiksliai įvardytų datas, kada užbaigs iškreiptą atliekų tvarkymo sistemą ir  į Kazokiškes  pradės vežti tik pelenus ir šlaką, atlikusį nuo šiukšlių perdirbimo. Arba, jei nesiruošia organizuoti šiukšlių perdirbimo, kada uždarys sąvartyną, kaip yra įpareigojęs teismas. Deja, Aplinkos komiteto pirmininkas J. Šimėnas pats prašė kazokiškiečių pagalbos, kad jie įkalbėtų jų išrinktus Seimo narius pritarti paruoštam naujam atliekų tvarkymo įstatymui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų