Balandžio 27-oji – Lietuvos medicinos darbuotojų diena. Medikai irgi žmonės

Balandžio 27-oji – Lietuvos medicinos darbuotojų diena.  Medikai irgi žmonės

Kai susirgęs žmogus negauna skubios reikalingos pagalbos, pirmiausia jis kaltina medikus. Kai gavę nusiskundimų dėl vieno ar kito pagalbos nesuteikto atvejo, pakalbėję su medikais visada suprantame, kad medicinos darbuotojai irgi yra žmonės, turintys šeimas, dažnai sergantys ir svarbiausia, blogai besijaučiantys savo darbo vietose. Blogai medikų savijautai įtakos turi įvairios reformos, dėl kurių jie jaučia įtampą. Elektrėnų savivaldybėje sveikatos priežiūros reforma, atrodo, jau užbaigta, todėl ir medikų bendruomenės jau nusiramino. Reforma daugiausia palietė Elektrėnų ligoninę – uždarytas Pediatrijos skyrius ir vaikų gydytojų trūkumas sukėlė daug nesusipratimų tarp medikų ir pacientų. Apie darbą po pertvarkos kalbėjome su Elektrėnų ligoninės direktoriumi dr. Žydrūnu Martinėnu.

J.K. Uždarius Pediatrijos skyrių, daugiausia nusiskundimų yra todėl, kad ligoninės priimamajame vaikų gydytojai esą nė neapžiūrėję siunčia į Trakus. Ar tikrinote tokius skundus?

Ž.M. Ligoninėje viena iš didžiausių bėdų yra specialistų trūkumas, todėl dirbti reikia su tuo, ką turime. Tiesa, per tuos keturis mėnesius po Vaikų skyriaus uždarymo ligoninėje įdarbinome naujų gydytojų, bet jie yra tik atvažiuojantys ir dirba ne pilnu etatu. Besikreipiančius į Priėmimo skyrių tiek vaikus, tiek suaugusiuosius gydytojai apžiūri ir jiems reikalingą pagalbą suteikia pagal kompetencijas. Skundai tiek žodiniai, tiek rašytiniai, jei ligoninė jų gauna, kiekvienas yra nagrinėjamas ir priimami atitinkami sprendimai. Ligoninė, dažnai kartu su savivaldybės administracija reaguoja ir į įvairius įrašus socialiniuose tinkluose, bet ten dažniausiai nebūna įvardintas įvykio laikas, konkretesnės detalės apie pacientą ar jo sveikatos būklę, todėl ir įvykio išnagrinėti neturime galimybių.

J.K. Bet besiskundžiantys žmonės, dažniausiai jaunos mamos, su nuoskauda kalba apie ligoniui neparodytą dėmesį. Jei kūdikis neapžiūrimas, tai ir mamos nenuraminamos, kad vaikui pavojus negresia. Ar Jums neatrodo, kad gera komunikacija tarp medikų ir pacientų sumažintų įtampą?

Ž.M. Ta tema kalbame praktiškai kiekviename kassavaitiniame skyrių vadovų susirinkime. Neretai pacientai neskaito rašytinės informacijos, juos būtina informuoti žodžiu, paaiškinti, nuraminti. Bet kartais tam pritrūksta laiko ar jėgų. Įstaigoje aš dirbu tik trečius metus ir, atrodo, nuolatos su personalu ta tema kalbamės ir nė vienas darbuotojas nepasakytų, kad jis nesistengia dirbti kuo geriau. Juk kiekviename darbe darbuotojai stengiasi dirbti gerai, ar žmonėms gali atrodyti, kad medikai yra kitokie? Tik medikų darbe daugiau įtampos, daugiau pergyvenimų dėl matomo svetimo skausmo, kuris negali nepersiduoti jį gydančiam žmogui.

J.K. Ne vieną skundą gavome dėl to, kad vaikus į Trakus nuvežti nėra transporto. Greitoji medicinos pagalba greitai neatvažiuoja, o savivaldybės reklamuota pavėžėjimo paslauga ar veikia?

Ž.M. Su Greitosios medicinos pagalbos tarnybos (GMPT) Vilniaus filialo vadovais ir atstovais ne kartą ta tema kalbėta bendruose su savivaldybės administracija susitikimuose aiškinantis iškylančias problemas ir tariantis dėl algoritmų gerinant pagalbos suteikimą skubiais atvejais. Kaip matyti iš GMPT pateiktos informacijos, Elektrėnų savivaldybės pastotės apie 90 proc. atvejų į skubius iškvietimus (o tokių per pirmą šių metų ketvirtį buvo daugiau kaip 450) atvyksta laiku, į stacionarus nuvežta 850 ligonių. Reikėtų priminti, kad savivaldybėje užtikrinamas ir pavėžėjimas, kai reikia grįžti iš gydymo įstaigos kitame mieste, kai, pavyzdžiui, vaikai buvo siųsti pediatro konsultacijai ar stacionarizavimui, savivaldybės administracija organizavo tokios paslaugos teikimą. Ligoninė taip pat ruošia papildomą informaciją, kokios paslaugos teikiamos Priėmimo skyriuje, kokios jų teikimo apimtys ir pobūdis, bus ir apie pavėžėjimo paslaugas – matome, kad pacientams ne visuomet tokios informacijos pakanka.

J.K. Daugiausia problemų, kaip matome, yra dėl uždaryto Pediatrijos skyriaus. O gal turite ir kuo pasidžiaugti?

Ž.M. Žinoma, artimiausiu metu atidarysime registraciją skausmo diagnozavimo ir gydymo paslaugoms, jų poreikis šalyje yra didelis. Pacientus konsultuosime ir gydysime su įvairiais lėtinio skausmo sindromais, kurių nepavyksta kontroliuoti kitais būdais. Siuntimą šioms procedūroms skirs šeimos gydytojas arba gydytojas specialistas, jos bus nemokamos. Taip pat noriu pasidžiaugti sėkmingu Dienos chirurgijos skyriaus darbu – gyventojai šias paslaugas gali gauti šalia namų – nedidelėms operacijoms jiems nereikia vykti į didžiuosius miestus ir gaišti brangaus laiko, o ir pas gydytojus-specialistus galima patekti tikrai greičiau nei Vilniuje ar Kaune. Kviečiu sekti ligoninės naujienas interneto svetainėje ir socialiniuose tinkluose.

J.K. Kol jauni tėvai skundžiasi negaunantys paslaugų vaikams, apie Geriatrijos skyrių, kuriame gydomi pagyvenę žmonės, kuriami net filmai, o laisvų vietų tame skyriuje ar vis dar turite?

Ž.M. Šis skyrius gegužės mėnesį yra užimtas. 10 lovų, ko gero, per mažas skaičius senėjančiai visuomenei.

J.K. Ačiū Jums už pokalbį, o visus savivaldybės medikus sveikiname su profesine švente ir linkime pacientų, suprantančių, kad kiekvienas medikas, pirmiausia, yra žmogus.

VšĮ Elektrėnų ligoninė inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų