Elektrėnų etnokultūrologės Onos Rasutės Šakienės sudarytoje knygoje „Ar meni tų ažerų?“, kurioje sudėta Elektrėnų krašto tautosaka, apie istorinę krašto erdvę rašoma: „Elektrėnų miesto senamiestis – Draugystės, Taikos, Sodų ir Rungos gatvėse stovintys 1961-1965 m. statyti daugiabučiai – sukelia pirmą ir, kaip netrukus paaiškės, klaidingą įspūdį, jog energetikų miestas neturi istorinės praeities, o jo gyventojai – jokio ryšio su etninės kultūros vertybėmis. Miestas, šiluminė elektrinė ir marios iš tiesų neatpažįstamai pakeitė istorinį kraštovaizdį. Duomenų apie jį išsaugojo tik senieji žemėlapiai, nuotraukos, aprašymai ir prisiminimai. Iš jų šiandien tampa aišku, kad Elektrėnams praeities gali pavydėti daugelis kitų Lietuvos regionų centrų“.
Julija KIRKILIENĖ
Mūsų laikraščio redakcijos kolektyvas padedant Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui taip pat prisidėjo prie savo krašto istorijos paieškų, susitikinėjo su istorijos liudytojais, nepamiršo išėjusiųjų, ieškojo nežinomų istorijų ir viskuo, ką sužinojo, dalinosi su „Elektrėnų kronikos“ skaitytojais.
Projektas „Elektrėnų kraštas: tada ir dabar“ neliko be atgarsio: sulaukėme pasiūlymų naujoms temoms, buvome supažindinami su dar nežinomais įdomiais žmonėmis, gyvenančiais ar gyvenusiais Elektrėnų krašte; atsiliepė žmonės, galintys papasakoti dar niekur neužrašytų istorijų.
Įgyvendinant projektą buvo parengtas ir publikuojamas straipsnių ciklas apie žmones, kurių veikla paliko gilias pėdas Elektrėnų krašte, apie svarbius miestui objektus, Elektrėnų marių vietoje buvusias vietas, Elektrėnų krašto kultūrą, istoriją ir kt.
Projektą vykdėme kartu su savivaldybės bibliotekomis, muziejais, bendruomenėmis, kultūros įstaigomis, etnografais, kitais žinomais krašto šviesuoliais. Deja, metai taip greitai prabėgo, o kultūros istorijos šaltiniai dar liko pilnutėliai, todėl panašiomis temomis rašysime ir ateityje. Ir toliau pasakosime apie Elektrėnų savivaldybei būdingas gamtos, miesto kūrimo detales, svarbius miestui žmones.
Tikime, kad skaitytojams (vietiniams gyventojams, atvykusiems, kurių artimieji likę kituose Lietuvos rajonuose, ir išvykusiems), ypač jaunajai kartai mūsų paruošti straipsniai suteiks naujų žinių apie gimtąjį kraštą, ugdys pastabumą, gebėjimą įžvelgti ir vertinti krašto grožį ir istoriją, o pasakotojams suteiks galimybę perduoti neįkainojamos informacijos ateities kartoms.
Belaukdami didžiųjų metų švenčių, dažniau prisiminkite savo ištakas, o prisiminę skubėkite pasidalinti vertingąja informacija su tais, kas jos nežino. Juk kiekviena žinutė, tarsi aukso dulkelė, prisideda prie šio krašto ir žmonių pažinimo lobių.