Natūralu, jog kiekvienas racionaliai mąstantis žmogus iš sau priklausančio turto, nesvarbu, tai būtų, pavyzdžiui, būstas ar miškas, apie kurio pardavimą šiame straipsnyje ir kalbama plačiau, tikisi gauti kiek įmanoma didesnę finansinę grąžą. Jei pinigų reikia čia ir dabar, sprendimas parduoti mišką yra priimamas iš karto, tačiau kai šios nuosavybės pardavimas nėra itin skubus, logiška išlaukti ekonomiškai palankiausios galimybėmis.
Tiesa, į klausimą, ar būtent dabar parduodamas miškas atneštų didžiausią grąžą, trumpai ir, svarbiausia, tiksliai atsakyti labai sudėtinga. Reikia išsamiai analizuoti aktualijas, lemiančias miško kainą ir jos svyravimą.
Ekspertų prognozės dėl ekonomikos nuosmukio – paskata svarstyti miško pardavimo galimybę
Ekonomikos sąlygos tiek Lietuvos, tiek ir likusio pasaulio mastu šiuo metu išsiskiria nestabilumu ir neapibrėžtumu. Nors pasaulio ekonomika nuosekliai po truputį auga ir šiais neramiais laikais, kai kurie finansų ekspertai prognozuoja ekonomikos lėtėjimo tendenciją, kuri, natūralu, gali reikšti ir miško kainų mažėjimą. Vadinasi, remiantis minėtomis ekonomistų prognozėmis, parduoti mišką dabar arba artimiausiu metu, siekiant išvengti galimų finansinių nuostolių ateityje, būtų racionalus sprendimas.
Kalbant apie tai, kokią finansinę naudą atneštų toks sprendimas, svarbu paminėti, jog, remiantis 2024 metų duomenimis, vidutinė miško kaina Lietuvoje svyruoja nuo 1500 iki 3000 eurų už hektarą. Tiesa, konkreti kaina priklauso nuo tokių kriterijų, kaip medžių rūšis, jų brandumas, taip pat – ir jo geografinės padėties. Vadinasi, tokie, vertingesniais laikomi medžiai, kaip, pavyzdžiui, ąžuolai ar pušys, gali reikšmingai padidinti miško vertę, ypač, kai kalbama apie brandų, tinkamą kirtimui mišką.
Augantys miško priežiūros kaštai – signalas dėl galimų nuostolių
Miškas – ne ta turto rūšis, kuris, kuri gali ilgai būti be priežiūros. Miško išlaikymas įprastai reikalauja didesnių ar mažesnių investicijų, kurių piniginę išraišką taip pat svarbu įvardinti, kalbant apie ketinimą parduoti mišką. Jei Jūs šiuo metu mišką nuomojate ir, vietoje išlaidų, džiaugiatės gana solidžiomis pajamomis – puiku. Tačiau, pavyzdžiui, jei, užuot gavus pajamų, pastarojo išlaikymui (apsauga nuo kenkėjų, retinimas, sodinimas, kadastriniai darbai, žemės mokesčiai ir kita) nuolat tenka leisti pinigus, verta objektyviai įvertinti, ar toks prisirišimas prie nuosavybės nėra finansiškai nuostolingas.
Taip pat reikėtų nepamiršti fakto, jog su miško išlaikymu susijusios išlaidos, pavyzdžiui, dėl naujų ar padidintų mokesčių ar tam tikrų aplinkosauginių reglamentų (pastarieji, beje, gali reikšti ir papildomus apribojimus dėl naudojimosi mišku) ateityje gali dar labiau išaugti.
Taigi, nors konkretaus atsakymo į šį klausimą, kaip jau ir buvo minėta, tiksliai pateikti neįmanoma, tačiau dėl ekonominės situacijos nestabilumo, galimų griežtesnių aplinkosaugos reikalavimų, susijusių ne tik su didesniais miško išlaikymo kaštais, bet ir papildomais apribojimais, galimybę parduoti mišką svarstyti būtų galima.
Žinoma, pirmiausia derėtų kreiptis į šios srities specialistus „Miško kaina“, kurie ne tik atlieka detalią miško rinkos vertės analizę, bet ir remdamiesi savo, kaip miško rinkos ekspertų patirtimi bei nuolatine pokyčių stebėsena, gali padėti priimti objektyvesnį sprendimą dėl miško pardavimo. Ir, žinoma, padėti sutvarkyti visus su šiuo procesu susijusius formalumus.