Žalgirio mūšis Vievyje

Žalgirio mūšis Vievyje
Julija Kirkilienė

Antrąją rugsėjo savaitę skulptūrų paroda – instaliacija „LDK kariuomenė Žalgirio mūšyje“ atkeliavo į Vievio kelių muziejų. Tarp 600 Lietuvos moksleivių sukurtų skulptūrėlių priekinėse linijose puikuojasi net penkiasdešimt septynių Vievio meno moksleivių 65 skulptūros.

Iškilmingas parodos pristatymas Vievio kelių muziejuje įvyko rugsėjo 9 d.
Įspūdingai įamžintas jubiliejus
Žalgirio mūšio 600 metų jubiliejų lietuviai stengėsi įamžinti kuo įspūdingiau. Istorikų darbo grupė, remdamasi  įvairiais istoriniais šaltiniais, dėliojo lemtingos Žalgirio mūšio scenos vaizdą iš 1100 specialiai šiam projektui nulietų ir nudažytų 5 cm aukščio kareivių figūrėlių.
O keli šimtai Lietuvos moksleivių iš 17 mokyklų, vadovaujami penkiasdešimties mokytojų, sukūrė 600 skulptūrėlių, vaizduojančių karius, žirgus, amuniciją, vėliavas. Visos skulptūros padarytos iš popieriaus masės, naudojant vadinamąją papje mašė techniką. Taip Žalgirio mūšio 600 – tąsias metines paminėti sumanė Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos  mokytojas, skulptorius Giedrius Plechavičius ir  mokyklos bendruomenė. Gražiai idėjai pritarė ir parėmė Krašto apsaugos ministerija.
Idėjos autorius G. Plechavičius sako, kad svarbus ne tiek tas parodinis, proginis Žalgirio mūšio aspektas, primenantis mums, kiek metų nuo jo praėjo, o tai, kas yra išlikę žmonių atmintyje ar susiklosto per dešimtmečius ar šimtmečius be kokių nors institucijų pagalbos, o vien dėl bendruomenės aktyvumo.
„Kitas šio sumanymo aspektas – siekis surengti šią parodą visiems kartu. Nustebome, kai  pavyko, atskirai gyvenant, padaryti vieną nuostabų darbą. Pamatėme, kad  dar galime susiburti, daug ką nuveikti be jokio įsakymo, be jokio nurodymo. Labai svarbi šiame darbe buvo mokytojų iniciatyva“, – sakė skulptorius. Tokie iniciatyvūs buvo Vievio meno mokyklos mokytojai Adelė ir Augenis Kaspučiai, subūrę Vievio meno mokyklos moksleivius įdomiam darbui. O vaikai suprato istorijoje jau palikę savo pėdsakus. Jų darbai, apkeliavę Lietuvą, nuolatinę vietą suras Vytauto Didžiojo karo muziejuje.
Atminimui liko nuotraukos
Į Vievio kelių muziejų trapų 3 kubinių metrų kūrinį iš Biržų pervežė V.Į. „Automagistralė“ transportu. Tą dieną į šventę susirinko kūrinių autoriai, jų tėveliai, broliai, seserys, Meno mokyklos mokytojai, atvažiavo ir idėjos autorius G. Plechavičius, savivaldybės meras Arvydas Vyšniauskas, administracijos direktoriaus pavaduotojas, vievietis Stasys Voveris. Visi negalėjo atsistebėti vaikų išradingumu, kūrybiškumu, o patys kūrėjai tarp 600 figūrų vis ieškojo savosios.
Vaikų sukurtos figūros pas kūrėjus nebegrįš. Kaip juokavo muziejaus direktorius Juozas Stepankevičius, juk ir LDK kariai ne visi iš mūšio grįžo. Bet Krašto apsaugos ministerija kiekvienos figūrėlės autoriui kartu su Padėkos raštu paruošė kompaktines plokšteles su nuotraukomis, kur kiekvienas projekto dalyvis nufotografuotas su savo figūrėle.  Tarp šių nuotraukų gal pati svarbiausia yra ta, kurioje Prezidentė Dalia Grybauskaitė aplankė parodą tada, kai ji buvo eksponuojama Vingio parke ir nusifotografavo su kiekvienos mokyklos projekto dalyviais. A. Kasputis taip pat gražiai įamžino unikalųjį darbą– paruošė figūrėlių fotografijų parodą. Šiuo metu ji eksponuojama savivaldybės koridoriuose.
G. Plechavičius mano, kad su Krašto apsaugos ministerijos ir kūrybingų mokytojų  pagalba pavyko įamžinti  mokyklų veiklą – kaip jie tuos meno kūrinius daro, kaip jaučiasi juos padarę ir kaip paskui tas darbas atrodo. „Norėtųsi, kad kada nors kiekvienas dalyvis savo vaikams ir savo anūkams galėtų tą darbelį parodyti“, – sakė skulptorius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų