Elektrėnuose startavo Lietuvos sporto draugijos „Žalgiris“ žiemos žaidynės. Pirmieji jėgas išmėgino šaškininkai ir šachmatininkai. Tik praėjusį savaitgalį turėjusios vykti poledinės žūklės varžybos dėl netinkamų sąlygų nukeltos – jų data bus paskelbta vėliau.
www.sportas.lt
Politikas rengia ir savo turnyrą
14 moterų ir 43 vyrai varžėsi „Žalgirio“ žaidynių šachmatų turnyre Elektrėnuose. Vyrų varžybose dvi pirmąsias vietas užėmė Trakų atstovai – Vaidotas Buivys (8 taškai iš 9 galimų) ir Gintautas Bagdžius (7,5). Trečiąją vietą iškovojo uteniškis Donatas Mankauskas (6,5). Moterų varžybų auksas atiteko Daivai Dieninei (8) iš Klaipėdos rajono, Virginijai Savickienei (6,5) iš Ukmergės ir Linai Dapkuvienei (6) iš Panevėžio. Miestų įskaitoje nugalėjo Vilnius (dviejų geriausiai pasirodžiusių vyrų ir vienos moters vietų suma – 16). Antrąją vietą užėmė Alytus (50), trečiąją – Panevėžys (55), ketvirtąją – Marijampolė (59).
Tarp 13 rajonų atstovų geriausiai sekėsi Klaipėdos rajono (15), Trakų (18) ir Utenos (25) šachmatininkams.
„Tik prieš pat varžybas sužinojome, kad nebus ketvirto mūsų komandos nario ir visa atsakomybė teks mums trims. Jau nebegalėjome tikėtis, kad jei vienam nepasiseks, išgelbės kito geresnis rezultatas. Antroji vieta mums – puikus pasiekimas“, – sakė Seimo narys Julius Sabatauskas (17-oji vieta asmeninėje įskaitoje), „Žalgirio“ žaidynėse atstovavęs Alytui drauge su šio miesto šachmatų siela vadinamu Rimantu Žebeliu (24) ir Odeta Petraitiene (9).
Nors J. Sabatauskas buvo „Žalgirio“ žaidynių debiutantas, jis yra patyręs šachmatininkas, vienu metu buvo Lietuvos šachmatų federacijos prezidentas. Politikas yra gynęs Alytaus garbę Seniūnijų žaidynėse, ne kartą dalyvavęs kituose įvairaus lygio turnyruose.
Politikas neslėpė – žalgiriadoje jis žaidė be jokių pratybų: „Norint treniruotis, reiktų tam rasti laiko bent kartą per savaitę. Ir tai nebūtų žaidimas – daugiau teorijos nagrinėjimas, įvairių variantų gludinimas. Tačiau laiko nėra“.
Paklaustas, ar šachmatai ir politika turi ką nors bendra, J. Sabatauskas paaiškino: „Turi daug bendra. Tai ir strategija, ir taktika. Dar vienas šachmatų įgūdis, kuris praverčia ne tik politikoje, bet ir gyvenime – vadinamasis ceitnotas. Kai lieka mažai laiko, o reikia padaryti daug ėjimų šachmatuose, o gyvenime ar darbe – suspėti atlikti viską per labai trumpą laikotarpį.“
Seimo narys pastebėjo, kad šiemet žalgiriados dalyvių žaidimo lygis buvo labai panašus, nes stipresni šachmatininkai tuo pat metu rungėsi Lietuvos šachmatų lygos varžybose Panevėžyje.
„Labai gerai, kad rengiamos „Žalgirio“ žaidynės, nes jose galimybę pažaisti turi mėgėjai ir veteranai. Štai Aloyzui Žukauskui (34-oji vieta) iš Jurbarko – jau per 80 metų. Žalgiriados šachmatų varžybose negali dalyvauti vaikai ir jaunimas iki 21 metų. Jie turėtų pranašumą prieš tokius kaip aš mėgėjus, nes treniruojasi, gali kasdien tobulintis“, – kalbėjo J. Sabatauskas.
Įgūdžius lavina internete
„Tikėjomės būti antri, nes jau pernai užėmėme trečiąją vietą. Visą laiką norisi geriau. Nors ir trečioji vieta yra gera“, – teigė Utenos rajono šachmatininkų komandos lyderis Donatas Mankauskas, iškovojęs bronzą ir asmeninėje įskaitoje. Kartu su juo Utenos ekipai atstovavo Žilvinas Jašmontas (15), Vladas Lukjanovas (19) ir Jurgita Malaiškienė (7).
Prieš turnyrą Elektrėnuose D. Mankauskas nemanė, kad pakils taip aukštai asmeninėje įskaitoje. „Tik kai atvažiavau ir pamačiau dalyvių sąrašą, supratau, jog galiu būti aukštai. Nes pernai žaidė keli pusiau profesionalai, o šiemet – tik mėgėjai“, – paaiškino kelių policininku dirbantis uteniškis.
Magistralinių kelių priežiūros būrio vadas šachmatų įgūdžius, įgytus per jaunystėje lankytas treniruotes, lavina žaisdamas internete.
„Norint judėti į priekį, reikia varžytis su stipresniais. Utenoje tam nėra galimybių. Todėl žaidžiu internete. Čia daugybė tinklalapių, kuriuose vyksta įvairūs nemokami turnyrai. Būna ir labai stiprių varžovų, nes žaidžia net didmeistriai, tik savo tikruosius vardus slepia po slapyvardžiais“, – pasakojo D. Mankauskas.
Pareigūnas neslėpė – jam lengviau žaisti gyvai, kai priešininkas – kitoje lentos, o ne ekrano pusėje: „Iškart pamatai, kai varžovas pradeda jaudintis, drebėti, supranti, kad jis anksčiau ar vėliau padarys klaidą“.
Visi Utenos ekipos nariai anksčiau yra lankę šachmatų treniruotes. „Nepraradome ryšių, sudarėme komandą ir dalyvaujame varžybose“, – teigė žalgiriados prizininkas, anksčiau žaidęs krepšinį, lankęs kultūrizmo pratybas.
Atkakliausia – moterų kova
Elektrėnuose vykusiose „Žalgirio“ žiemos žaidynių šaškių ir šachmatų varžybose atkakliausiai kovojo šaškininkės. Galutinėje įskaitoje net keturios moterys surinko po 6,5 taško. Papildomi rodikliai lėmė, kad nugalėtojos titulas atiteko Lietuvos šaškių federacijos (LŠF) viceprezidentei Romualdai Šidlauskienei (Vilnius). Antrąją vietą užėmė Eglė Rutkauskienė (Vilnius), trečiąją – Elena Baltrimienė (Klaipėda), o ketvirta tarp 23 dalyvių liko Irena Jazdauskaitė (Kėdainiai).
Pasaulio reitinge tarp 40 stipriausių šaškininkių esanti R. Šidlauskienė neslėpė, kad Elektrėnuose ji neturėjo didesnio pranašumo prieš konkurentes, nes yra šimtalangių (tarptautinių) šaškių žaidėja, o „Žalgirio“ žaidynėse vyksta paprastųjų šaškių varžybos. „Tai kaip skirtingos sporto šakos. Jų teorija labai skiriasi“, – paaiškino patyrusi sportininkė.
Anot LŠF viceprezidentės, „Žalgirio“ žaidynėse ji pastebi ir talentingų žaidėjų, kurios galėtų sėkmingai kovoti ir aukštesnio lygio varžybose. Vieną jų R. Šidlauskienė išskyrė: „Dar pernai atkreipiau dėmesį į studentę Indrę Jankūnaitę iš Trakų. Siūliau pamėginti jėgas ir Lietuvos čempionate, bet ji kol kas tam nerado laiko. Ji tikrai talentinga“.
Vyrų šaškių varžybose (58 dalyviai) visus konkurentus aplenkė aukščiausiai iš Lietuvos šaškininkų – į 34-ąją poziciją – pasaulio reitinge pakilęs Edvardas Bužinskis (Vilnius). Jis surinko 7,5 taško. Antrąją vietą iškovojo Jonas Navickas (Marijampolė), trečiąją – Jonas Danilevičius (Prienai). Jų sąskaitose – po 6,5 taško.
Miestų įskaitoje nugalėjo Vilniaus pirmosios komandos atstovai. Antri buvo alytiškiai, treti – klaipėdiečiai. Šioje įskaitoje varžėsi dešimt ekipų.
Tarp šešiolikos rajonų aukščiausiai pakilo Anykščių r. šaškininkai. Antrąją vietą užėmė varžybų šeimininkai elektrėniškiai, trečiąją – Zarasų rajono žaidėjai.
Šaškės – iš kartos į kartą
„Esame patenkinti rezultatu. Nėra ko norėti daugiau. Varžovai labai rimti, kai kurie nuolat žaidžia, dirba treneriais“, – teigė Zarasų rajonui atstovavęs 63 metų Juozas Galvonas (48-oji vieta) iš Antazavės. Rajono garbę gynė ir jo sūnus Darius Galvonas (8). Taip pat – Valentinas Lašas (12), Nijolė Plačakytė (16) ir Ona Pikauskienė (19).
„Man 15 minučių, skiriamų vienai partijai, jau per mažai. Jaunimas greičiau galvoja“, – neslėpė J. Galvonas, prisipažinęs, kad dabar jau dažniau pralaimi nei įveikia savo sūnų prie šaškių lentos.
Nedidelį ūkį turintis J. Galvonas šaškėmis užsikrėtė nuo savo tėvo: „Sueidavo žaisti kaimo vyrai. Buvo keli entuziastai. Mano pirmasis mokytojas buvo Valentinas Lašas. Pradžioje žaisdavome nerimtai. O vėliau pradėjome domėtis rimčiau, nagrinėti teoriją“. Anksčiau ir futbolo, ir stalo teniso varžybose jėgas bandęs J. Galvonas pastaraisiais metais rungiasi tik šaškių, kartais – šachmatų, turnyruose.
Pensininkas džiaugėsi, kad rajono savivaldybės sporto skyrius kelionei į Elektrėnus davė autobusiuką, sumokėjo starto mokestį.
Dar po savaitės – vasario 4-5 d. Ignalinoje planuojamos slidininkų lenktynės. Jomis ir turėtų baigtis žiemos žalgiriada, jei gamta vėl neiškrės pokštų.