Abromiškių dvaras: tarp realybės ir maketo

Abromiškių dvaras: tarp realybės ir maketo

Girtaujantis benamis, plytas vagiantis vandalas, šiukšles renkanti susikūprinusi pagyvenusi moteris, prancūzų turistų grupė, fotografas, raganiškomis apeigomis meilę privilioti mėginančios paauglės – tokių personažų šeštadienį, gegužės 7 d., sulaukė apleistas Abromiškių dvaras.

Gražina RADZVILAVIČIŪTĖ

Palieka pėdsakus

Teatru besidomintis Lietuvos jaunimas, pasikvietęs kolegas iš užsienio, vykdė bendrą kūrybinį projektą „Ponios ir ponai, jūsų karieta…“. Kūrybinė akcija Abromiškių dvare vyko nepaisant lietaus ir vėjo, o spektaklio išvysti susirinko ne tik projekto dalyviai, bet Abromiškių bendruomenės nariai.

„Žvelgdamas į seną apleistą dvarą, nejučia pradedi galvoti apie žmones, susijusius su tuo dvaru, lėmusius jo likimą. Tų žmonių, matyt, būta visokių: vieni kūrė statė, puoselėjo dvarą ir jo aplinką, kiti – griovė, plėšė, naikino… Visi jie (su savo blogais ar gerais darbais) paliko savo pėdsakus, įsiamžino to dvaro istorijoje… Vaikštant sena parko alėja kartais jautiesi lyg kas tave stebėtų, lyg už medžių į tave kas žvelgtų ir tyliai klaustų: o kokius pėdsakus paliksi čia tu?“ –  apie kūrybinę akciją Abromiškių dvare pasakojo jos vadovas, teatro režisierius Olegas Kesminas.

Tarptautinio kūrybinio projekto tikslas – teatrinėmis priemonėmis atkreipti dėmesį į Lietuvos paveldą, supažindinti projekto žiūrovus ir dalyvius su įdomiais, nors mažiau žinomais dvarais. Norima priminti, kad dvarai – ne tik kažkada buvę gražūs pastatai, bet ir kultūros centrai, kuriuose virė gyvenimas, buvo statomi spektakliai, surinktos vertingos knygos, meno kūriniai, dvarininkų remiami kūrė menininkai.

Šokiruojantis kontrastas

Specialiai Abromiškių dvaro aplinkai sukurtas performansas atskleidė liūdną dvaro likimą, kai kiekvienas prašalaitis jame elgiasi kaip užsimanęs: benamis įsirengė landynę, merginos, norinčios, kad jas įsimylėtų, atlieka magijos ritualus vagišius išneša kultūros paminklo plytas, o kažkas, kai reikalas prispiria, čia pat ir nusilengvina… Tik pro šalį praeinantis fotografas, kiekvieną šiukšlę pakelianti moteriškė, gidė ir prancūzų turistų grupė primena, jog dvaras – įdomus, lankytinas objektas. Tik, deja, kad šie lankytojai, kuriems dvaras dar kažkuo įdomus, rankose laikydami nuotrauką ir lygindami su prieš akis stūksančiu apleistu dvaru, patiria šoką, meta nuotrauką žemėn ir nuskuba šalin.

Tose nuotraukose – autentiško Abromiškių dvaro maketo fragmentai. Performanso kulminacija tapo šių fragmentų suliejimas į vieną vaizdą – sudėjus nuotraukas kartu išryškėjo dvaro fasadas, flygeliai, o Abromiškių dvaras, užfiksuotas nuotraukose, taip stipriai skyrėsi nuo vaizdo už aktorių nugarų, kad net buvo sunku pasakyti, jog nuotraukose ir prieš akis – tas pats pastatas.

Po Vilniaus krašto dvarus keliaujantis jaunimas aplankė ne tik Abromiškių, bet ir Jašiūnų, Trakų Vokės, Kairėnų, Užutrakio, Vilkiškių ir Pavlovo dvarus. Projektas finansuojamas  Europos Komisijos ir Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros (Europos Sąjungos programa „Veiklus jaunimas“). Renginio organizatorius – asociacija „Koturnos“, partneris – Lenkijos institutas Vilniuje. Projekte dalyvavo studentų grupės iš Rusijos, Prancūzijos, Lenkijos, o Lietuvai jame atstovauja Vilniaus Gedimino technikos universiteto studentai.

Dvarą lankė restauratorių komanda

Taip jau sutapo, kad tą patį rytą, kai prie dvaro rinkosi tarptautinės studentų kūrybinės pajėgos, dvarą lankė ir restauratorių komanda, ypač pradžiuginusi Abromiškių bendruomenę. Ji neseniai užsakė sukurti Abromiškių herbą, kuriame puikuosis dvaras.

UAB „Galvės investicija“, kurios nuosavybė yra dvaras, imasi veikti. Kaip „Elektrėnų kronikai“ sakė „Galvės investicijos“ konsultantas Romualdas Bakutis, netrukus bus pradėti dvaro griuvėsių valymo darbai, bus išvalyti per gaisrus atsiradę nuodėguliai, o iki rudens turėtų būti likviduota avarinė pastato būklė: sutvirtintos perdangos, prieš žiemą uždengtas stogas. Tai, pasak R. Bakučio, svarbiausi darbai, kurie sustabdys pastato nykimą. Vėliau beliks tik įstatyti langus ir įrengti interjerą.

Taigi gal netrukus Abromiškių dvaras prilygs maketui, užfiksuotam kūrybinės akcijos dalyvių nuotraukose.

Visus darbus UAB „Galvės investicija“ atlieka savo lėšomis. Tikimasi, jog dalį jų kompensuos Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos Pulsas

Keliai aukštumų link