280 milijonų litų – užkasti po žeme

280 milijonų litų – užkasti po žeme

Ineta BRICAITĖ

Šiuolaikinėje visuomenėje internetas yra neatsiejama darbo, mokymosi ir laisvalaikio dalis. Tačiau teikti interneto paslaugą operatoriams dažniausiai trukdo infrastruktūros nebuvimas. Mieste, kur vartotojų yra daug, dėl interneto infrastruktūros problemų kyla retai, tačiau nutolusiuose kaimuose, kur potencialių interneto vartotojų kol kas yra nedaug, tai labai neapsimoka. Taip ir tūnotų kaimų gyventojai, kaip senais laikais be elektros, taip dabar be interneto, jei ne Europos Sąjungos lėšomis finansuojamas projektas.

Pradžia – 2005 m.

Prieš dešimt metų plačiajuosčių elektroninių ryšių paslaugomis Lietuvoje turėjo galimybę naudotis 99 proc. miestų ir tik 32 proc. kaimiškų vietovių gyventojų. 2005 -2008 m. prasidėjo pirmieji plačiajuosčių ryšio perdavimo linijų tiesimo darbai. Tada Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija vykdė projektą „Kaimiškųjų vietovių informacinių technologijų plačiajuostis tinklas RAIN“. Jis buvo dalinai finansuotas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis (viso projekto vertė – apie 74 mln. Lt).

Per projektą prie tinklo prijungta buvo apie 80 proc. visų Lietuvos švietimo strategijoje numatytų kaimiškųjų vietovių švietimo institucijų, apie 75 proc. visų Lietuvos kaimiškųjų vietovių seniūnijų viešojo administravimo įstaigų, apie 75 proc. visų Lietuvos „e-sveikatos” strategijos projekte numatytų kaimiškųjų vietovių sveikatos apsaugos institucijų, apie 75 proc. visų vietos savivaldos institucijų įsteigtų viešosios prieigos prie interneto taškų.

Projekto įgyvendinimo metu buvo sukurta 3357 kilometrų plačiajuosčio ryšio infrastruktūra, jungianti 467 šalies kaimiškąsias seniūnijas su savivaldybėmis. Prie šios infrastruktūros taip pat buvo prijungta apie 330 mokymo įstaigų. Sukurta šviesolaidinė infrastruktūra pasiekė gyvenvietes, kuriose gyvena per 300 000 šalies gyventojų.

Prie bendro plačiajuosčio ryšio tinklo projekto metu prijungti buvo ir Beižionys, Elektrėnų dalis, Gilučiai, Kazokiškės, Kietaviškės, Pastrėvys, Semeliškės ir Vievis. Tačiau pirmuoju projekto etapu užtikrinta 75 – 80 procentų galimybė naudotis plačiajuosčiu internetu, todėl nuspręsta, kad reikia antro etapo, kuris ir įgyvendinamas šiuo metu.

Dar 5900 kilometrų

Projektas „Kaimiškųjų vietovių informacinių technologijų plačiajuosčio tinklo RAIN plėtra“ (RAIN-2) yra vykdomas pagal programą „Ekonomikos augimas“, kuri yra bendrai finansuojama iš 2007-2013 m. ES struktūrinės paramos: Europos regioninės plėtros fondo (ERPF) ir Sanglaudos fondo. Projektas RAIN-2 pradėtas vykdyti 2009 m. gruodį ir planuotas pabaigti iki 2013 m. kovo, tačiau nuspręsta padidinti projekto apimtis, todėl jo pabaiga nukelta į šių metų gruodį.

Šįkart interneto tinklų tiesimui skirti 208 mln. Lt, iš jų 177, 6 mln. – 2007-2013 m. ES struktūrinė parama. Planuojama, kad 2015 m., kai bus įvykdytas RAIN-2, 98,7 proc. gyventojų ir organizacijų bus suteikta galimybė naudotis plačiajuosčiu internetu. Svarbiausi prijungti taškai buvo mokyklos, bibliotekos ir viešojo interneto centrai. Žinoma, projekto metu nutiesti tik tinklai, jei kaimų gyventojai ar organizacijos nori jais naudotis, interneto paslaugą turi pirkti iš pasirinkto operatoriaus. Projektą įgyvendina Susisiekimo ministerija, specialiai šiam projektui įkurta viešoji įstaiga „Plačiajuostis internetas“. Pasirinkta būtent plačiajuosčio interneto technologija, nes ji universali, ja gali naudotis visi interneto tiekėjai.

RAIN-2 projekto metu Elektrėnų savivaldybėje, kaip ir visoje Lietuvoje, atokiau gyvenantiems žmonėms didėja galimybės naudotis plačiajuosčiu internetu. Naujos trasos nutiestos nuo Vievio iki Pakalniškių, nuo Beižionių iki Varkalių Kaišiadorių rajone ir nuo Semeliškių iki Aukštadvario Trakų rajone. Taip pat prie tinklų prijungti tam tikri objektai: Beižionyse – trys infrastruktūriniai objektai, Elektrėnuose – du infrastruktūriniai objektai ir „Versmės“ gimnazija, „Ąžuolyno“ mokykla bei Elektrėnų profesinio mokymo centras, po vieną infrastruktūrinį objektą Vievyje ir Gilučiuose.

Labiausiai projekto nauda džiaugiasi Pakalniškių vaikai, kurie net ir vasarą varsto bibliotekos duris ir ateina čia pasinaudoti internetu. Kitų kaimų bibliotekų lankytojai taip pat dažnai ateina ne tik knygų skaityti, bet ir internete naršyti. Bibliotekininkės pastebi, kad internetu naudojasi vis vyresni žmonės.

Susumavus tai, kas jau atlikta ir kas dar bus padaryta įgyvendinant projektą „Kaimiškųjų vietovių informacinių technologijų plačiajuosčio tinklo RAIN plėtra“ (RAIN-2) , iš viso projekto įgyvendinimo metu Lietuvą išraizgys ne mažiau kaip 5900 km šviesolaidinių linijų, o plačiajuostis ryšys pasieks apie 950 gyvenviečių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos Pulsas

Keliai aukštumų link