Žodis „Tėvas” kilęs iš vaikų lūpų

Spausdinti
Narių vertinimas:  / 1
BlogiausiasGeriausias 
Parašyta Penktadienis, 03 birželio 2011

2010_12_05_001Tėvo pabarimas - sviestu

patepimas.

Už tėvo galvos vaiko nė plaukas nenukrinta.

Geresnis tėvas, nors ir žiaurus, nekaip patėvis, nors būtų kaip cukrus saldus. (patarlės)

Žodis „tėvas“ ir jo buitiškesnis pakaitalas „tėtė“ ne vienoje kalboje yra išlaikęs giminišką šaknį: latvių „tēvs“, mirusioje prūsų „tāvs“, lotynų „tata“, lenkų „tata“, rusų „тата“, anglų „dad“ ir kt. Kai kurie kalbotyrininkai mano, kad šis žodis yra kilęs iš vaikų kalbos, t.y. vaikai, besimokydami kalbėti, pirmiausia bando tarti nesudėtingus pasikartojančių priebalsių su balsiais derinius: „tata“, „atta“ (plg. rus. „отец“), „ptata“ (plg. lot. „pater“). Taigi žodis „tėtė“, įvardijantis gimdytoją, galėjo atsirasti ir prigyti iš vaikų lūpų.

Julija KIRKILIENĖ

Tėvo diena – šventė, kurioje švenčiama tėvystė, panašiai kaip ir per Motinos dieną – motinystė. Šią dieną oficialiai pirmiausiai pradėjo švęsti Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur tėvo diena švenčiama panašiai kaip ir motinos diena. Šį judėjimą tėvams pagerbti 1910 m. sukūrė Louisa Dodd. Jos motina mirė gimdydama šeštą vaiką, ir tuomet jos tėvas vienas užaugino visus vaikus.

Tokie gražūs pasakojimai apie tėvą paskatino pavyzdžių paieškoti ir mūsų savivaldybėje. Suradome nedaug.

Vievietis Saulius Girčys našliu liko su trimis nepilnamečiais vaikais. Tvarkosi namuose visi draugiškai, vyresnėlis jau pilnametystės sulaukė, o jauniausiam, aštuonmečiui Nikodemui ir dvylikametei Aistei  mamos meilę į meilę tėčiui iškeisti tenka. Pats Saulius nesiskundžia savo dalia, sako draugiškai su vaikais gyvena. Visi visada ir visur kartu: ar pas močiutes į Vilnių, ar į keliones, ar į renginius mokykloje. Visi kartu sprendžia, ką gamins valgyti.  Pats Saulius skalbia ir lygina. Gyvena Girčių šeima iš savo įmonės uždirbtų pinigėlių. Dabar, sako, jau lengviau, verslas pajudėjo iš mirties taško, o po žmonos mirties daug trukdžių buvo dėl biurokratizmo, dėl nesutvarkytos teisinės sistemos. Įmonė buvo registruota žmonos vardu, tad pusę metų Saulius negalėjo veiklos vykdyti. Iš valdžios paramos Girčių šeimyna gauna, kaip ir visos daugiavaikės šeimos.

Pamotės vaikams atvesti Saulius neskuba, kaip neskuba ir vaikų draugystės iškeisti į vyrų susibūrimus prie alaus bokalo. Ir vienišo tėvo našta, Saulius sako, nėra nepakeliama, tik kartais širdį kaip koks akmuo užspaudžia, kad vaikams trūksta mamos, trūksta moteriško švelnumo.

Share
Copyright 2011. Joomla 1.7 templates.