Žvilgsnis giliau – gyvenimas prasmingiau

Žvilgsnis giliau – gyvenimas prasmingiau

Iš kairės: E. Juchnevičius, V. Juchnevičienė ir G. Dalinkevičius

 

Psichikos sveikatos ambasa­dorių iniciatyvos Medardo Čobo­to trečiojo amžiaus universiteto projektas „Žvelk giliau“ ir Elektrėnuose subūrė komandą, kuri yra aktyvi vyresniojo ir vidutinio amžiaus žmonių grupė, ­siekianti ne tik giliau pažinti pa­­sau­lį, diskutuoti aktualiomis temo­mis ir dalyvauti įvairiose edu­kaci­nėse, kultūrinėse ar visuome­ni­nėse veiklose. Svarbiausias psichikos sveikatos ambasadorių tikslas – savo patirties dalijimusi keisti požiūrį į psichikos sveikatos sunkumus bei sutrikimus, skatinti ­pozityvias nuostatas.
Dalintis ir kalbėtis apie tai, kaip jaučiamės ar kokius sunkumus patiriame, mūsų visuomenėje nėra labai įprasta. Specialistai sako, kad gebėjimas ir įprotis dalintis turi daug teigiamų padarinių mūsų psichologinei gerovei.  Asmens, patyrusio sunkias patirtis, pasidalinimas su kitu yra tyrimais įrodytas efektingiausias būdas laužyti stigmas apie psichikos sveikatą. Psichikos sveikatos ambasadorių ruošimas yra svarbi ir prasminga iniciatyva, ypač siekiant padėti bendruomenėms geriau suprasti psichikos sveikatos svarbą, mažinant stigmas. Komanda „Žvelk giliau“ yra skirta tiems, kurie nori giliau nagrinėti svarbias visuomenei, kultūrai, gamtai, mokslui ar žmogaus gyvenimui temas. MČTAU „Žvelk giliau“ komandoje, vadovaujamoje psichikos sveikatos koordinatoriaus Gedimino Dalinkevičiaus, aktyvūs ir įsitraukę nariai: Vilma Juchnevičienė, Onutė Ašakienė, Stanislovas Janušauskas,­ Edita Janušauskienė, Kęstutis Mė­jeris, Ramunė Kulešovienė, Neringa Laimutytė Utkevičienė. Kadangi turiu šiek tiek daugiau panašių veiklų patirties, esu šio projekto konsultantas. Iniciatyva yra platforma, kurio­je galima dalintis patirtimi, ugdyti kritinį mąstymą ir plėsti akiratį, įtraukianti tiek į asmenines diskusijas, tiek bendruomeninius projektus.
Aktyvių savanorių psichikos sveikatos ambasadorių komandos narių yra ir kaimyniniuose rajonuo­se. Čia taip pat vyksta ne tik susitikimai, bet ir ambasadorių koman­dos mokymai.
Anot koordinatoriaus G. Dalinkevičiaus, psichikos sveikatos am­basadorių veiklą apibrėžti sausais faktais, reiškia beveik nieko nepasakyti. Už kiekvieno didesnio ar mažesnio renginio, pokalbio su gausia auditorija ar pasikalbėjimo akis į akį, slypi daugybė giluminių procesų, vienaip ar kitaip keičiančių visus. Pažintis, išgirsta istorija, viena ar kita garsiai išsakyta mintis palieka pėdsaką, atneša pozityvumo.
Elektrėniškių „Žvelk giliau“ komanda yra puikus pavyzdys, kaip vyresnio amžiaus žmonių iniciatyvos gali prisidėti prie svarbių socialinių problemų sprendimo ir bendruomenės švietimo. Jau dveji metai, kai komanda nuosekliai siekia savo išsikeltų tikslų, visų pirma tai švietimas ir saviugda. Komanda organizuoja paskaitas, semina­rus, diskusijas, skatina narių bendravi­mą, bendradarbiavimą ir dalijimąsi patirtimi. Jie yra aktyvūs visuomenės nariai – dalyvauja bendruomenės projektuose, remia pilietines iniciatyvas. Ši veikla ir jiems padeda ugdyti naujus įgūdžius, tokius, kaip technologijų naudojimą, kūrybiškumą ar savanorystę.
Siekiant savo patirties dalijimusi keisti požiūrį į psichikos sveikatos sunkumus bei sutrikimus, skatinti ­pozityvias nuostatas, ir tai daryti nepakenkiant sau, reikia žinių. Grupi­nių mokymų dviejų dienų užsiėmimai surengti ne tik Elektrėnuose, da­lyvavome ir mokymuose Molėtuose, Mūro Strė­vininkuose. Vyko ir individualūs ambasadorių mokymai.
Pasiteisino „Žvelk giliau“ am­ba­sadorių iniciatyvos MČTAU komandos dalyvavimas įvai­riuose rengi­niuo­se, miestų šventėse. Ambasadorių iniciatyvos idėja pristatyta Elektrė­nų savivaldybės bendruomenių šventėje, Molėtų, Vievio miestų renginiuose.
Tokia iniciatyva skatina supratimą, empatiją ir bendruomeniškumą, kartu stiprindama vyresnio­jo amžiaus žmonių įsitraukimą į visuomeninį gyvenimą. Elektrėnų „Žvelk giliau“ komanda yra gyvas įrodymas, kad aktyvus dalyvavimas ir bendradarbiavimas gali sukurti didelę vertę tiek atskiriems individams, tiek ir visai visuomenei. Dveji metai veiklos tapo ne tik įkvėpimu, bet ir patvirtinimu, kad vyresnio amžiaus žmonės gali būti pokyčių iniciatoriai ir lyderiai.

Eligijus Juchnevičius,
MČTAU projekto „Žvelk giliau“ konsultantas

Iniciatyvos tikslas – skatinti visuomenę atvirai kalbėtis apie psichikos sveikatą. Įgalinti asmenis, patyrusius arba patiriančius psichikos sveikatos sunkumų savo ar savo artimųjų gyvenime tapti psichikos sveikatos am­ba­sadoriais ir dalintis patirtimi.
Projekto organizatorius – Higienos institutas, projektą finansuoja – Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija „Žvelk giliau“

Užs. 24/95

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos Pulsas

Keliai aukštumų link