Opera – akademinis menas, nežinia, kada kuris semeliškietis surastų laiko, noro ir pinigų nuvažiuoti į Operos ir baleto teatrą pasiklausyti pasaulyje žinomų atlikėjų. Bet semeliškiečiai kiekvienais metais per festivalį „Nuo Lauryno iki Roko“ turi progos prisiliesti prie akademinio meno ir pabūti kartu su tą meną puoselėjančiais žmonėmis.
Pakvietė žvaigždyną
Pernai Semeliškėse koncertavo maestro Virgilijus Noreika, o šį pirmadienį festivalį bažnyčioje pradėjo vienas geriausių Lietuvos baritonų, Laimono Noreikos mokinys, dirbantis Diuseldorfo (Vokietija) operos teatre, Laimonas Pautienius.
Kaip pernai, taip ir šiais metais solistams akompanavo iš televizijos projektų pažįstamas „Vilnius Sinfonietta“ vadovas ir dirigentas, pianistas, meno licenciato laipsnio savininkas Vytautas Lukočius. Kartu su žinomais atlikėjais semeliškiečių publiką prie akademinio meno jau greit dešimtmetis pratina žymus dirigentas, kompozitorius, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius Tadas Šumskas su žmona, pianiste Daivalija. Visas tas meno žvaigždynas savo įtemptoje darbotvarkėje surado laisvą dieną tarp koncertų, paaukojo poilsį su šeimomis bei laisvalaikio pomėgius ir festivalio organizatorių Silvijos ir Antano Bielskių pakviesti atvažiavo į Semeliškes.
Svarbu būti ten
Kamerinėje jaukioje aplinkoje – Semeliškių bažnyčioje, kur kiekvienas žiūrovas taip arti atlikėjų, o atlikėjai – arti žiūrovų, vienas su kitu pajuokaudami, vienas kitą papildydami keturiasdešimtmečiai klasikai semeliškiečiams atliko pasaulio ir Lietuvos kompozitorių kūrinius, žinomas operų arijas. Klausytojai jiems atsidėkojo plodami atsistoję ir padovanodami savo darželiuose išaugintų gėlių. O atlikėjams, pasak V. Lukočiaus, svarbu būti ten, kur tavęs reikia, kur vertina tavo darbą: nuoširdūs aplodismentai ir šypsenos veiduose yra kur kas daugiau nei keli šimtai litų sąskaitoje. Svarbiausia, pasak maestro, yra žmogus: jei nukreipsi prieš save žmones, galėsi aiškinti tiesiausias tiesas, galėsi kalbėti dešimt Dievo įsakymų, tačiau muzika neskambės, nebus rezultato.
Semeliškėse rezultatas matomas. Jaunosios kartos klasikas V. Lukočius, kaip ir jo mokytojas, profesorius Tadas Šumskas tapo nuolatiniais festivalio „Nuo Lauryno iki Roko“ kuratoriais, kurie į savo koncertus sutraukia ne tik semeliškiečius, bet žiūrovus iš visos savivaldybės ir kitų miestų.
Laimonas Pautienius
Charizmatiškas ir uždegančia energija spinduliuojantis, kaip sako T. Šumskas, išskirtinis baritonas Laimonas Pautienius, koncertuojantis pasaulyje garsios režisierės D. Ibelhauptaitės trupėje „Bohemiečiai“ bei dirbantis Diuseldorfo (Vokietija) operos teatre, Lietuvoje ypač retas svečias. Bet šiais metais kaip tik Semeliškių festivalio dienomis jis galėjo surasti laisvą pirmadienį ir semeliškiečius bei miestelio svečius supažindinti su operos esme – skirtingų meno šakų sinteze. T. Šumskas sako, kad jaunajam talentui tai buvęs didžiausias psichologinis iššūkis – būti taip arti žiūrovų. Pripratusiam prie didžiųjų scenų uždangų, garsiam, bet kukliam atlikėjui tai buvęs bene pirmasis toks solinis koncertas. Koncertuoti Semeliškėse jį įkalbėjęs žemietis, dėl S. ir A. Bielskių nuoširdumo semeliškiečių draugu tapęs Vytautas Lukočius.
Sąsajos
Tą pirmadienio (rugpjūčio 11 d.) vakarą semeliškiečiai pasisėmę dvasinės energijos koncerte dar pasiliko šv. Mišiose. O pamaldos kaip tik buvo aukojamos Šventosios Klaros – Angeliškos motinos – dėl tikėjimo atsisakiusios turtų ir gyvenimą paskyrusios gerumui ir meilei žmonėms, atminimui. Tai, atrodo, tą vakarą labai siejosi ir su klasikinės muzikos koncertu, ir atlikėjais, ir su renginio organizatorės Silvijos Bielskienės išvardintais renginio rėmėjais ir bendruomene „Strėva“, kuriai vadovauja Antanas Bielskis, kurie rašo projektus festivalio rengimui ir ieško rėmėjų. Juk ne dažnas miestelis galėtų pasigirti gebėjimu mažomis lėšomis į festivalio repertuarą įtraukti tiek daug garsių atlikėjų, suorganizuoti tiek daug renginių, skirtų kiekvieno skoniui ir poreikiams.