Prieš Velykas – Didįjį ketvirtadienį – savivaldybės posėdžių salėje rinkosi komisija, kuri skirsto kompensacines lėšas Kazokiškių sąvartyno labiausiai nuskriaustiems žmonėms. Bendruomenės dalinosi ir sutarė, kad Kazokiškės šįkart liks nieko negavusios. Tačiau pinigų bus skirta Vidugirių kaimo gyventojams, kurie ir šalia šiukšliavežių dundėjimo gyvena, ir į apsauginę sąvartyno zoną patenka, bet realios naudos iki šiol dar negavo.
Ieško labiausiai nuskriaustų
Komisiją sudaro 4 nariai iš savivaldybės administracijos ir po vieną narį iš Kazokiškių, Alesninkų Pilypiškių ir Vidugirių kaimų bendruomenių. Visi kaimai, išskyrus Vidugirius, turi bendruomenes, tad joms atstovauja bendruomenių pirmininkai, o už Vidugirių interesus kovoja tai vienas, tai kitas gyventojas. Jų kaime iš viso nėra daug. Dviejuose namuose gyvena ar vasaroja 7 šeimos.
Per metus sąvartyno statytojas Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras (VAATC) skiria 400 tūkst. litų per metus – po 100 tūkst. litų per ketvirtį. Šįkart komisija mostelėjo už du pirmuosius šių metų ketvirčius – dalinosi iš karto 200 tūkstančių.
Komisijos pirmininkas Viktoras Valiušis sakė, kad dalinti lėšas reikia įvertinus visą situaciją: „Negalime mes visų apipilti pinigais. Ir tų pinigų nėra tiek jau daug, todėl reikia atrinkti tuos, kuriems labiausiai reikia. Pavyzdžiui, antri Alesninkai nėra gavę beveik nieko. O pro juos ir šiukšliavežės važinėja, ir kvapas baisus. O Kazokiškėse – tik kvapas, pro kaimą jau niekas nevažinėja“. Todėl, pasak pirmininko, negalima kompensacijų dalinti remiantis tik gyventojų skaičiumi.
Slidūs pinigai
Iki šiol kompensacijų gavo visos bendruomenės: vienos daugiau, kitos mažiau, vienoms jos buvo naudingos, kitoms ne. Kazokiškėse ir Alesninkuose pagal Europos Sąjungos projektus tiesiami vandentiekio ir kanalizacijos tinklai ir iš VAATC skiriamų kompensacijų apmokamas gyventojų prisijungimas prie jų. Šią naudą pajusti spėjo ne visi. Alesninkuose prie magistralinių tinklų prijungti 26 namai, bet švaraus vandens nori ir dabar iš šulinių geriantys antrųjų Alesninkų gyventojai. Alesninkų bendruomenės pirmininkas Romas Pečiūra sakė, kad dabar už kompensacines lėšas parūpins jiems vandens gręžinių. Lieka tik problema su nuotekomis – magistralinių jų tinklų čia niekada nebuvo, o patiems juos tiesti brangu – teks laukti antrojo ES projekto etapo.
Kazokiškėse pajungta daugiau nei pusė kaimo – 55 namai iš 100. Bet pačių prijungimų yra mažiau – rangovai taupė Saulės, Šilo ir Pakalnės gatvėse vienu pajungimu prie tinklų prišliedami net po 5 namus, dar dviejose vietose pajungta iš karto po 2 namus. Tarp gyventojų ir rangovo „Gelvitos“ (vėliau – ją prisijungusio EKŪ) dėl prijungimų prie tinklų kilo konfliktų, nes kainos buvo išpūstos, ne visi į sąskaitas įtraukti pastatai buvo iš tiesų prijungti. Kompensacijos yra skirtos kompensuoti gyventojų patirtą žalą, bet jomis pasinaudojo ir savivaldybė – prie tinklų prijungtas daugiafunkcis pastatas, kuriame įsikūrusi ir seniūnija. Šio pastato prijungimui iš kompensacinių lėšų skirta beveik 22 tūkstančiai, dar 15 tūkst. litų prisidėjo EKŪ ir, pasirodo, nuotekų tinklais pastato lankytojai naudojasi dar senais – teks čia investuoti dar.
Pilypiškėse gyventojams išgręžtas vandens gręžinys, įstatyti nauji langai, įrengti nauji įvažiavimai į kiemus. Vandens gręžinį už 66 tūkst. litų turi ir sodų bendrijos „Šaltupys“ gyventojai, nors ir sąvartynas jiems ne taip ir arti, ir šiukšliavežės pro gyvenvietę nevažinėja. Kazokiškių, Alesninkų, Pilypiškių ir Vidugirių kaimo gyventojai turi galimybę nemokėti už atliekų išvežimą.
Gavo tik žalos
Vidugirių kaimas, kuris patenka į sąvartyno apsauginę zoną, turėjo būti iškeldintas. Buvo pradėti rengti projektavimo darbai, tam skirta lėšų, tačiau, pasirodo, bergždžiai. Vidugirių gyventojai gavo rekomendaciją iš VAATC, kad jiems išsikelti neapsimoka ir kad sąvartynas daro jiems mažai žalos. Todėl dabar jie liko ne tik materialinės naudos negavę, bet ir žalos patyrė. Iš kompensacinių lėšų Vidugirių kaimo žemės paėmimo projektui skirta 27 tūkst. litų. Kadangi darbai jau vyko, ir kaip sakė komisijos pirmininkas mero pavaduotojas Viktoras Valiušis, už atliktą darbą žmonėms reikės sumokėti, didžioji dalis tų pinigų bus panaudota. Kol kas tik neaiški tiksli suma.
2007 m. valstybės reikmėms buvo perimta Vidugiriečių žemė. Kieno hektaras, kieno keli. Tos žemės jie iki šiol negali nei parduoti, nei nuomoti, ką darė anksčiau. Nenuomoti reiškia ir negauti atlygio už tai. O ir parduoti 2007 m. galima buvo žymiai brangiau negu dabar – per pastaruosius 7 metus jos vertė smarkiai krito. Jau greitai žemė bus grąžinta jų savininkams, bet apie kompensacijas už patirtą materialinę žalą niekas nekalba. Ir pastatų vidugiriečiams remontuoti nepasimokėjo – kam kišti pinigus, jei po metų iškeldins kitur? Taip ir įgriuvo ūkinių pastatų stogai. O dabar, pasirodo, patiems tvarkytis reikės.
Nors komisija jau nutarė, kad ir Vidugiriečių laikas išaušo – gaus ir jie kompensaciją vandens gręžiniui ir langams pasikeisti. Dviejų namų, kurie ir sudaro kaimą, poreikiams skirta 27 tūkst. litų.
Susumavo likučius
Kadangi Kazokiškių, Alesninkų, Pilypiškių ir Vidugirių gyventojams, kurie yra sudarę sutartis, nemokamai išvežamos atliekos, už jas sumokama iš kompensacinių lėšų. Senoms sąskaitoms apmokėti buvo skirta 70 tūkstančių, tačiau panaudota 43 tūkst. litų, todėl paskutinį kartą susirinkusi komisija skirstė ne 200 tūkst. litų už du ketvirčius, bet 226 tūkst. litų.
Liko po pastarojo dalinimo ne tik pinigų, bet ir skolų. Ne iki galo buvo atsiskaityta su rangovais už darbus Kazokiškėse ir Alesninkuose. Atitinkamai trūko beveik 13 ir 4 tūkst. litų. Tam ir panaudota dalis likusių lėšų.
Kazokiškių bendruomenės pirmininkas Stasys Virganavičius domėjosi, iš kur tokio dydžio sumos už atliekų išvežimą atsirado, tačiau išsamiau jam to niekas negalėjo paaiškinti, todėl komisija kreipsis į „Elektrėnų komunalinį ūkį“, kuris tomis atliekomis rūpinosi. EKŪ turės pagrįsti sumą sąskaitomis. Ūkio plėtros ir investicijų skyriaus vedėjas Virgaudas Šimkūnas sakė niekaip nesuprantantis, kam reikia į tai gilintis.
Pilypiškės apšviestos, Alesninkai toliau jungiami
Šįkart kompensacijai už atliekų išvežimą iš 200 tūkst. litų pyrago komisija atriekė 30 tūkst. litų. Tiek tikriausiai neužteks, bet skirtumą padengti galima bus iš kitiems ketvirčiams skirtų lėšų.
Iš 200 tūkst. litų 63 tūkstančiai skirti Pilypiškių apšvietimui. Tam jau buvo ruoštasi anksčiau, sudaryta sąmata, pagal kurią ir skirta tokia suma.
Likusius 80 tūkst. litų komisija siūlė Alesninkams ir Kazokiškėms padalinti per pusę, kaip dalina dažniausiai, tačiau V. Šimkūnas sakė, kad jokiai bendrovei neapsimokės važiuoti dirbti į atskirą gyvenvietę už 40 tūkst. litų ir pasiūlė Kazokiškėms šįkart neskirti nieko. Padiskutavę komisijos nariai su pasiūlymu sutiko: už 80 tūkst. litų šįkart prie vandentiekio ir kanalizacijos tinklų bus prijungta dalis Alesninkų gyventojų, o iš kitos kompensacijų dozės prie tinklų jungsis jau Kazokiškės.
Kazokiškių bendruomenės pirmininkas sakė, kad ilgai laukę dar palauks: „Mes už tuos 40 tūkstančių būtume vos kelis namus Mokyklos gatvėje prijungę. Dabar Alesninkuose didesniu mastu darbai vyks, vėliau ir mes daugiau namų prie tinklų prijungsime“.
Ne itin laimingas buvo ir Alesninkų bendruomenės pirmininkas: „Nedaug gavome. Namų dar liko daug, visų poreikio niekaip nepatenkinsime. O vėliau dar ilgai teks laukti naujų kompensacijų“.