Tikrai nustebsite sužinoję, kiek daug talentų turi kūrybiškoji renginių organizatorė Greta Garmašaitė

Tikrai nustebsite sužinoję, kiek daug talentų turi kūrybiškoji renginių organizatorė Greta Garmašaitė

Virginija Šimkūnienė

Elektrėnų kultūros centras yra pačiame šio judraus ir dinamiško miesto centre. Ne išimtis ir čia organizuojami renginiai – į juos renkasi vis daugiau žiūrovų, į juos lygiuojasi seniūnijų kultūros darbuotojai, o į čia rengiamas šventes, festivalius ir kitus renginius atvyksta tiek visiems gerai pažįstami atlikėjai, tiek naujai atrasti kūrėjai: muzikantai, dainininkai, ansambliai. Ištikimiausi Elektrėnų kultūros centro lankytojai jau pajautė pokyčius, o prie jų nemaža dalimi prisideda naujoji kultūros renginių organizatorė Greta Garmašaitė. Kadangi jauna mergina yra ne tik organizatorė, bet ir muzikantė bei muzikos kūrinių kūrėja, kalbiname ją apie tai, kaip ji sugeba kūrybiškai pažiūrėti į organizuojamus renginius, kas jai padeda, kur slypi jos kūrybiškumo genas.

Greta – vilnietė iki pat plaukų galiukų, bet jai nesunku pritapti kitur

Susitikimo datą ir laiką aš derinuosi prie Gretos, nes ji ne kiekvieną dieną būna Elektrėnuose. Dvidešimt aštuonerių metų G. Garmašaitė gimė ir užaugo Vilniuje, ten ji turi šeimą, sužadėtinį ir didžiulį būrį draugų.
Paklausta, kas ją atvedė į mu­zikinį kelią, Greta pasakoja, kad ji užaugo medikės ir verslininko šeimoje. „Tėvai nuo pat pradžių mums stengėsi įskiepyti meilę muzikai. Penkeriais metais vyresnė sesuo lankė muzikos mokyklą, namuose stovėjo pianinas. Man buvo 4 metukai, kai mama leido prie jo prisiliesti. Ji pastebėjo, kad aš, nesimokiusi, nepažindama natų, iš klausos puikiai atkartoju per televiziją girdimos reklamos muziką, įvairias reklamines daineles. Tėvai anksti pastebėjo, kad turiu klausą ir mane šešiametę nuvedė į Balio Dvariono dešimtmetę muzikos mokyklą. Ten vykdavo rimtas žinių patikrinimas, vaikai ateidavo pasirengę, išmokę. Aš priėmimo metu dviem rankomis pagrojau „Du gaideliai“ ir padainavau. Buvau priimta ne į parengiamąją, bet iš karto į pirmą šios mokyklos klasę“, – atsimena savo muzikinio kelio pradžią Greta. Ji dar prisimena mokyklą, joje vykusius konkursus, festivalius ir savo šviesios atminties muzikos mo­kytoją Jūratę Bundzaitę.
Balio Dvariono mokykla ir M. K. Čiurlionio meno mokykla stovėjo šalia. „Mane, kaip gabią mokinę, kvietė pereiti į čiurlionkę, bet kadangi mokytoja būtų buvusi ta pati, likau B. Dvariono mokykloje. Kai ją baigiau, man Vilniaus Žemynos mokykloje buvo likę mokytis vieneri metai. Balio Dvariono mokyklos direktorė Laimutė Užkuraitienė lei­do tuos metus man dar lankyti muzikos mokyklą, buvau jau visiškai apsisprendusi rinktis muzikinį kelią. Įdomiausia tai, kad paskutiniais metais man buvo parodyti vargonai, šio instrumento galimybės. Jais labai užsikrėčiau, ir įstojau į Muzikos akademijos vargonų klasę pas dėstytoją Jarūnę Barkauskaitę.
Pasak G. Garmašaitės, vargonai bei jų muzika buvo įsprausta į tam tikrus rėmus. Mergina, studijuo­dama akademijoje, atrado džiazą. „Kai tekdavo groti fortepijonu, aš rinkdavausi džiazą. Labai susi­draugavau su džiazo dėstytoju Egidijumi Buožiu, jis mane suprato – mano kūrybinę energiją, norą turėti muzikoje laisvę ir suteikdavo galimybę improvizuoti“, – teigia kurti vis dažniau norėjusi Greta. Kadangi vargonų atlikimo menas merginai tapo per siauras, ji magistro studijas pasirinko kitos specialybės, tai buvo studijos apie šiuolaikinę muziką ir improvizacijas.

This slideshow requires JavaScript.

Elektrėnus atrado pavaduodama draugę

Kūrybinga, energinga ir muzikali mergina turi daug draugų, užsiimančių panašia muzikine veikla. Jos draugė Rūta dirbo Elektrėnų meno mokykloje. „Teko ją pavaduoti, taip atsiradau Elektrėnų meno mokykloje. Man visada patiko dirbti su vaikais, jaunimu. Jauni žmonės smalsūs, žingeidūs, greitai perima naujoves. Meno mokykloje iš pradžių dirbau koncertmeistere, vėliau jau turėjau savo mokinių – mokiau vaikus groti bei dainuoti, taip praleidau beveik 5 metus.
Gretai pavyko su vaikais sukurti ryšį, kuris leido subalansuoti draugišką bendravimą su mokiniais ir reiklumą darbui pamokose. Kaip tai pavyksta?
„Dirbant su vaikais man svarbiausia sukurti palankias sąlygas jų kūrybiškumui atsiskleisti: nesukelti įtampos, baimės jausmo, kad kažko neįveiks, nesugebės padaryti; palaikyti nenuobodžią, saugią, kintančią aplinką; duoti vaikui laisvę kūryboje – eksperimentuoti, improvizuoti, išgirsti. Ir nuolat stengiuosi priminti, kad klaidos muzikoje neegzistuoja, netyčia nuspausta ne ta nata reiškia naujo kūrinio gimimą, o vaikas tampa kompozitoriumi“, – apie darbą meno mokykloje kalba Greta.
Pašnekovė pasakoja, kad šį darbą šiek tiek sutrikdė magistrinis darbas. Greta stažuotis išvyko į Estijos sostinę Taliną, nes ten puikiai išvystyta šiuolaikinė muzika, ten gyvenantys ir dirbantys muzikantai nevengia naujovių bei improvizacijų.
„Visada kažką kūriau. Jei ne muziką, tai rengiau projektus. Nuo 14 metų pradėjau kurti dainas, su savo drauge turėjau grupę „Shamanna Bug“. Kūrėme ir atlikome elektroninę muziką, mūsų kūrinius transliavo radijo stotys. Ši kūrybinė draugystė truko iki studijų Muzikos akademijoje, vėliau požiūriai į muziką išsiskyrė“, – prisimena Greta.

Vis labiau linksta į chorinę muziką

Greta Garmašaitė, nors ir neilgai dirbo Meno mokykloje Elek­trėnuose, bet užsirekomendavo kaip kūrybiškas ir šiuolaikiškas jaunas žmogus. Ji koncertavo, rašė projektus ir tuomet sulaukė pasiūlymo perimti vadovavimą moterų chorui „Eldija“. „Buvusi vadovė Asta Balnionytė-Grajevskė išėjo į mo­tinystės atostogas, aš ėmiausi vadovauti chorui. Kai chorvedė nutarė į šį darbą negrįžti, aš jau galutinai tapau jo vadove. Kolektyvas draugiškas, pavyko pasikviesti naujų, jaunų narių. Manau, jaunas moteris vilioja tai, kad mūsų choro repertuaras šiuolaikiškas, aš noriu, kad moterys dainuotų negirdėtus, sunkius kūrinius. Ir mums puikiai sekasi. Per pandemiją su Molėtų ansambliu virtualiu būdu išmokome ir įrašėme V. Kernagio dainą „Baltas paukštis“. Susidraugavome ir su Vilniaus mokytojų vyrų choru „Vytis“, dalyvavome internetiniuose projektuose. Gyvai taip pat surengėme koncertus Vilniuje, Elektrėnuose, Pašušvyje. Štai neseniai grįžome iš B.Gorbulskio kūrybai paminėti skirto konkurso „Vasaros šokis“. Ten buvo pelnyta II vieta ir diplomas už geriausią kūrinio atlikimą. Choras pelnė ir nominaciją už geriausią dainos interpretaciją“, – laimėjimu džiaugėsi Greta, rodydama apdovanojimus.
Paklausta, kokią dainą rinkosi konkursui, Greta įvardija „Thula Mama“. „Aš ir į chorą bei darbą su jo narėmis stengiuosi žiūrėti ne kasdieniškai, moteris mokau šiuolaikiškų dainų, stengiuosi išmokyti kiekvienai epochai būdingo dainavimo“, – teigia muzikantė.
Greta neslepia užsibrėžusi am­bicingus tikslus. „Mūsų choras neturi jokios kategorijos. Vasario mėnesį dalyvausime atrankoje, sieksime gauti aukščiausią, pirmąją kategoriją. Jau užsiregistravome į 2024 metų respublikinę dainų šventę, mokysimės repertuarą. O atrankai atliksime sudėtingą V. Augustino kūrinį „Tas spindulys“, kuriame naudosime ir kūno perkusiją, seniai jos mokomės“, – sako jaunoji kompozitorė.

Pajuto muzikinių knygelių vaikams stygių

Greta Garmašaitė mėgsta dirbti su vaikais. Ji darbuojasi privačiame vaikų darželyje. Ten moko vaikus dainuoti, šokti, vaidinti. „Dirbdama su 2–6 metų vaikais pajutau, kad labai stinga muzikinio turinio knygelių. Per trumpą laikotarpį sukūriau 12 dainelių. Joms pati parašiau ir tekstus. Aranžuotes sukūrė mano sužadėtinis Deimantas Balys, o knygelių išlei­dimą finansavo Lietuvos kultūros taryba. Džiaugiuosi rezultatu, manau, kad mano kūrinius vaikai ilgai dainuos. Tekstai nesudėtingi, bet prasmingi – apie Lietuvą, rudenį, medžius. Visas savo knygelės „Gar gar muzikinės kelionės“ daineles kartu su gyvo garso grupe įrašėme ir paleisime animacinio filmuko pavidalu „Youtube“ platformoje. Vokalų įrašuose dalyvavo ir mergaitės iš Elektrėnų, jas paruošė kompozitorė ir geriausia mokytoja Neringa Lapinskienė. Animacinius filmukus kūrė elekrėnietė, grafikos dizainerė Silvija Vaškelytė“, – pasakoja apie savo kūrybinį bendradarbiavimą Greta.
Į klausimą, kiek laiko trunka kūrybinis procesas, kaip ji sukuria dainą, kompozitorė sako, kad tai gali būti ir pusės valandos darbas, ir ilgesnis procesas. „Man kūrybiniai sumanymai gimsta netikėtai – vairuojant automobilį, klausantis muzikos ar tiesiog einant gatve“, – sako G. Garmašaitė. Sukurti dainą ar kitą kompoziciją, pasak Gretos, jai padeda ir senovinė muzika iš Italijos archyvų. „Gavau leidimą juos perrašyti iš paties Romos generalinio prokuroro. Esu susižavėjusi renesanso, baroko muzika su daug romantizmo elementų“, – sako Greta, džiaugdamasi bendradarbiavimu su Kjodžos salos archyvais.

Moko muzikuoti ir suaugusiuosius

Greta Garmašaitė su suža­dėtiniu Deimantu turi savo studiją Vilniuje. „Ateina pas mane suaugę žmonės – nori išmokti muzikos žaidimams, nustebinti būsimą sutuoktinį bei svečius per vestuves, nori sugroti dainas iš mėgstamų filmų ar mylimų atlikėjų kūrinius. „Vaikai labiau improvizuoja, svajoja, kuria. O suaugusieji labiau motyvuoti, užsibrėžę tikslus. Ateina, pasimoko, o po mėnesio – jau groja. Man smagu, jie džiaugiasi. Visi patenkinti bendru rezultatu“, – sako Greta. Ji teigia, kad namuose su Deimantu stengiasi nemuzikuoti, pailsi galva ir kūnas.

Elektrėnuose bus daugiau gyvos muzikos

Baigiantis 2022 metams ir artėjant naujiesiems Greta Garmašaitė puoselėja naujus planus. „Pagrindinė mano vizija – pritraukti kuo daugiau jaunimo į renginius, kuriuose skamba gyva muzika. Šiemet buvo „Freskos muzika“ – geri koncertai, bet jie buvo mokami, klausytojų, mano galva, būtų daugiau, jei tai būtų visiems prieinami koncertai. Lietuvos kul­tūros tarybai parengiau projektą, jei gausim finansavimą, šis koncertų ciklas kitais metais bus atviras. Pernai aš pradėjau dirbti pačioje metų pabaigoje. Iš karto teko ruoš­ti renginį „Elektrėnų žiburys“. Jį padarėme Getsbio stiliumi, atvyko jaunų, įdomių atlikėjų. Dabar rengsime šį apdovanojimų vakarą jau kitu stiliumi, dar negaliu at­skleisti paslapties. Didysis kitų metų festivalis jau mano mintyse: tai bus „Ars Nova“, išvertus „Naujasis menas“. Šiuose abiejuose dideliuose renginiuose bus daugiau manęs ir mano idėjų“, – teigia Greta.
O labiausiai ji puoselėja svajonę sukurti instrumentinės muzikos ir vokalinio ansamblio derinį. „Šis kolektyvas atliktų mano autorines kompozicijas, išleistume albumą, surengtume koncertą elektrėniškiams. Mano idėja tokia – visi kūriniai skambės lietuvių kalba ir bus apie Lietuvos gamtą. Jei nepavyks gauti finansavimo, darysime savo jėgomis bei lėšomis“, – sako kūrėja. Tai bus klasikiniai kūriniai ir tai bus pirmas atvejis Lietuvoje, kai derinama chorinė muzika su improvizacijomis. Į albumą turi tilpti penki Gretos kūriniai, kuriuos pirmasis perklausys jos mylimasis. Po jo įvertinimo kūrybiškoji Greta nebijo jų pateikti klausytojams. Tad linkime merginai sėkmės ir 2023 metais tikėkimės išgirsti šią muzikinę naujieną.
„Esu labai patenkinta darbu Elektrėnų kultūros centre, čia susipažinau su labai daug ta­lentingų žmonių, su kuriais norisi kurti idėjas, jas plėtoti ir auginti Elektrėnų kultūrinį gyvenimą“, – sako Greta Garmašaitė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aktualijos


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aktualijos


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aplinkos apsauga


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Archyvas


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Darbo partija


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnai


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnų krašto šviesuoliai


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Europietiška savivaldybė


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Keliai aukštumų link


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Keliai link aukštumų


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69