Socialinės dirbtuvės: nauji vėjai bendruomenės gyvenime

Socialinės dirbtuvės: nauji vėjai bendruomenės gyvenime

Įsibėgėjęs pavasaris maloniai šypsosi ir Vievio buitinių paslau­gų centro socialinių dirbtuvių da­lyviams. Socialinė darbuotoja Vita Bisikirskienė džiaugiasi: po kelių mėnesių dirbtuvės minės dvejų metų jubiliejų. Per beveik dvejus metus centro komandai teko susidurti su įvairiais išbandymais ir krizėmis, bet nesklandumai sėkmingai įveikti, o socialinių dirbtuvių dalyvių gaminiai rado kelią pas pirkėjus.

Atskleidžia geriausias savybes

Socialinėse dirbtuvėse Vievio buitinių paslaugų centre kiekvieną darbo dieną pluša 10 žmonių su intelekto negalia. Mokytis naujų dalykų ir tobulinti įgūdžius jiems padeda specialistų komanda. V. Bisikirskienė sako, kad socialinės dirbtuvės pakeitė šių 10 žmonių gyvenimus: čia jie įgijo pasitikėjimo savimi, pradėjo pasitikėti aplinkiniais, susibičiuliavo su vietos bendruomene.

Socialinėse dirbtuvėse kuriami gaminiai išpopuliarėjo tarp pirkėjų ir Vievyje, ir kituose miestuose. (Vievio buitinių paslaugų centro archyvo nuotr.)

Pašnekovė pabrėžia, kad bene svarbiausia socialinėse dirbtuvėse yra tai, jog kiekvienas čia priimamas toks, koks yra, – tai žmonėms leidžia atskleisti geriausias savo ­savybes, drąsiai dalytis patirtimi su kitais.
„Dirbtuvėse siekiame rasti kiekvieno dalyvio stipriąsias puses, o tuomet padedame jas ugdyti, pasitelkti jas kūrybiniame ir darbiniame procesuose, – sako V. Bisikirskienė. – Lankytojams nuolat pabrėžiame, kad jie yra stiprūs, gabūs ir svarbūs.“

Gamina paklausius gaminius

Vievio buitinių paslaugų centro pagrindinė veikla – teikti pramoninio skalbimo paslaugą. Pa­slauga, planuojama, startuos už kelių mėnesių, ji bus teikiama Elektrė­nų savivaldybės įstaigoms ir organizacijoms. Paslaugą teiks socialinių dirbtuvių dalyviai.
Kol vyksta paruošiamieji darbai, socialinių dirbtuvių dalyviai nesėdi rankų sudėję: kuria rankdarbius, skirtus dekoruoti buitį, mezga įvairių raštų merino vilnos kojines bei pirštines suaugusiems, neria tapukus ir kojinytes vaikams.
„Dirbtuvių dalyvių mezginiai sulaukė palankių vertinimų, tapo paklausūs dėl raštų kokybės ir įvairovės. Žiemą mezginiai ypatingai paklausūs, todėl tenka mobilizuoti mezgėjų pajėgas, norint įvykdyti visus užsakymus“, – šypsosi V. Bisikirskienė.
Populiarumo sulaukė ir iš akmens karoliukų gaminamos akinių virvelės. Nemažai šių virvelių iške­liavo į įvairias Lietuvos vietas. Pir­kėjai noriai perka ir čia gaminamus įvairiaspalvius kvapnius muiliukus.

Darbavosi ir per karantiną

„Klientai mus vertina už lanks­tumą prisitaikant prie besikeičiančių aplinkybių ir lojalumą, už kruopščiai vykdomus užsakymus ir sutar­tų įsipareigojimų laikymąsi“, – džiaugiasi V. Bisikirskienė pasakodama, kad socialinės dirbtuvės veiklos nenutraukė ir per karantiną.
Vievio buitinių paslaugų centras buvo pasirašęs paslaugų teikimo sutartį su Vievio daugiabučio savininkais ir kartą per savaitę socialinė darbuotoja su 3 lankytojais vykdavo tvarkyti daugiabučio laiptines, ­tvarkyti aplinką.
Socialinių dirbtuvių komanda sumanė gaminti inkilus paukščiams. Lankytojams buvo parūpinti reikalingi įrankiai ir medžiagos, užimtumo specialistė A. Slavinskaitė paruošė techninę informaciją, kad laikantis socialinės distancijos ir kitų saugumo reikalavimų, darbas galėtų vykti dirbtuvių patalpose. Inkilais prekiavo patys ir elektroninėje parduotuvėje.
„Po beveik dvejų metų veiklos galiu drąsiai sakyti, kad socialinės dirbtuvės ne tik pakeitė dalyvių ­gyvenimus, bet ir įnešė naujų vėjų į bendruomenės gyvenimą“, – įsitikinusi socialinė darbuotoja V. Bisikirskienė.

Kam skirtos socialinės dirbtuvės?

Jų veikla aprėpia žmonių su intelekto ar psichosocialine negalia turinčių žmonių užimtumą ir skatina darbinių įgūdžių lavi­nimą. Šiuo metu Lietuvoje veikia 27 socialinės dirbtuvės.

Ką jose veikia žmonės su negalia?

Socialinėse dirbtuvėse žmonės su intelekto ar psichosocialine negalia gali kurti tam tikras paklausias prekes ar teikti bendruomenėje reikalingas paslaugas. Tai darbo įgūdžių ugdymas mažiau savarankiškiems žmonėms su intelekto ar psichosocialine negalia, kurie negali dirbti atviroje darbo rinkoje.

Kokia jų nauda?

Iki šiol globos namuose gyvenantys žmonės su negalia dažniau buvo įtraukiami į įvairias menines veiklas, kurių pobūdis labiau pramoginis nei ugdomasis. Pačiam žmogui naudinga įgyti konkrečių įgūdžių ir galbūt ateityje pradėti dirbti. Tai sukuria prasmės jaus­mą, ypač kai žmogus gali savimi bent iš dalies pasirūpinti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Užs. 2043

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos balsas

Europos Pulsas