Skundai dėl pareigūnų veiksmų: kas tikroji auka

Skundai dėl pareigūnų veiksmų: kas tikroji auka

Julija Kirkilienė

Vienas vasario savaitgalis (vasario 20-21 d.) išgarsino Elektrėnus. Tai buvo mėnulio virsmas į pilnatį, gal todėl Šviesos gatvės dviejų daugiabučių butuose vyko du triukšmingi baliai, o kaimynai kvietė policijos pareigūnus triukšmui nutildyti. Nežinia, ar pareigūnai tildydami triukšmautojus tikrai buvo virtę tikrais sadistais, ar baliauninkai panoro jiems atkeršyti už sutrukdytas linksmybes, bet viešoji erdvė ir teisėsaugos institucijos buvo užverstos skundais dėl neva smurtavusių pareigūnų. Tą naktį Elektrėnų policijos komisariate budėjo Sigitas Gulbinas bei teisės ir kalbos kultūros magistrė, dėl romantikos ir idėjos atėjusi dirbti į policiją,  Eglė Karaliūnaitė.

Auka 1

Pirmadienį po audringojo savaitgalio į redakciją užėjo tėvas, kurio bute jo sūnus šventė gimtadienį. Jis pateikė informaciją, kad triukšmo malšinti atvykęs policijos ekipažas užėjo į butą raminti jaunimo ir prieš juos naudojo smurtą: purškė dujas, mušė jo sūnų, naudojo elektrošoką, nepilnamečius išvaikė į gatvę,  už triukšmavimą surašė protokolą ir buto savininką nubaudė 2 eurų bauda.  Tą patį pirmadienį portale TV3 pasirodė informacija apie kitus triukšmadarius, kuriems taip pat buvo iškviesta policija ir kurie taip pat skundėsi neva pareigūnai smurtavo prieš triukšmautojas. O socialiniame tinkle Facebook atsirado raginimai Elektrėnų jaunimui rengti protesto akcijas po Elektrėnų PK langais. Pagal viešai paskleistą informaciją, atrodo, kad tą savaitgalį visas leistinas tvarkos normas pažeidė  ir jaunimas, ir pareigūnai.

Pirma auka save laiko  jaunimas, tą naktį triukšmingai šventęs daugiabučio patalpose – laiptinėse,  bute ir daugiabučio kieme.

Auka 2

Antroji auka – daugiabučių gyventojai, triukšmautojų kaimynai, kvietę policiją triukšmui numalšinti. Už nemiegotą naktį žmonių niekas neatsiprašė, niekas nekompensavo moralinės skriaudos. Tos nakties liudytojai kalbėjo apie abu atvejus. Ten, kur triukšmavo merginos, policijai atvažiavus, triukšmas buvo nutilęs, o išvažiavus – tęsėsi. Kad policininkai būtų mušę merginas, kaimynai negirdėję, bet kad bute sugyventinis mušąs moterį, kaimynai girdi visada, nes moteris šaukia. Tame nuomojame bute, pasak kaimynų, triukšmas vyksta dažnai, bet po paskutinio pasilinksminimo buto savininkai nuomos sutartį nutraukė. Bute, kuriame jaunimas šventė gimtadienį, kaimynai sakė, kad triukšmas nesąs dažnas. Tą naktį pareigūnai į butą buvę kviesti du kartus: vieną kartą kvietė kaimynai, kitą kartą, atrodo, patys vaikinai, šventę gimtadienį.  Kaimynai sakė, kad atvažiavus pareigūnams, bute triukšmas buvo nurimęs. Kaimynai tariamai kankinamų vaikinų pagalbos šauksmo taip pat negirdėjo, bet triukšmas iš buto  buvo persikėlėlęs į gatvę. Daugiabučiuose gyvena žmonės, turintys savų problemų ir gyvenimo būdą. Viena iš kalbintųjų kaimynų, dėl triukšmo negalėjusi tą naktį miegoti, turi sunkią širdies ligą, kiti – augina mažamečius vaikus. Kaimynai sakė, jeigu reikės, apie tos nakties triukšmus, galės paliudyti ir teismuose.

Auka 3

Trečia  tos nakties auka tapo   pareigūnai. S. Gulbinas laikinai, kol vyksta tyrimas, perkeltas dirbti į Trakų policijos komisariatą. Policijos departamento Imuniteto valdyba dėl pareigūno galimai neteisėtų veiksmų  pradėjo tyrimą.  Pats S. Gulbinas į klausimus atsakinėjo trumpai: dirbau savo darbą,  įgaliojimų neviršijau, įstatymų nepažeidžiau. Su juo budėjusi jauna pareigūnė Eglė sako, kad  po tokių skundų jai prapuolė visas pareigūno darbo romantizmas. Skundas, kad pareigūnė neva spyrusi merginoms į galvas, vadinusi jas „bomžėmis“, Eglę palaužė psichologiškai. Pareigūnė didžiavosi dirbanti su principingu, savo darbą mylinčiu patruliu S. Gulbinu, į kurį lygiuojasi kiti pareigūnai, bet šiuo metu deda ant svarstyklių skundus ir padėkas bei svarsto, ar  jos menkai apmokamas bet sąžiningai dirbamas darbas ir nuolatinė psichologinė įtampa atneša valstybei daugiau naudos, ar žalos. Dabar leidžiamos valstybės lėšos tyrimams, apklausoms ir jos nedarbingumui apmokėti. Merginai po tos nakties pačiai prireikė medikų pagalbos.  Metus Elektrėnų PK atidirbusi pareigūnė svarsto, ar tęsti tarnybą.

Atsakymai aukoms 1

Policijos generalinis komisaras Linas Pernavas  po žmonių pasipiktinimo Elektrėnų policijos pareigūnų veiksmais, pradėjo patikrinimą bei ikiteisminį tyrimą dėl piktnaudžiavimo.

Policijos generalinis komisaras L. Pernavas mano,  kad šiuo atveju ir kitais panašiais atvejais  nereikia daryti skubotų išvadų, o reikia palaukti  tyrimo išvadų. „Šiuo metu  yra atliekamas informacijos patikslinimas, pradėtas ikiteisminis tyrimas“, –  sako L. Pernavas. Policijos departamentas pranešė, kad gavus piliečio pareiškimą, Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Imuniteto skyriuje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl piktnaudžiavimo. Baudžiamasis kodeksas numato, kad valstybės tarnautojas ar jam prilygintas asmuo, piktnaudžiavęs tarnybine padėtimi arba viršijęs įgaliojimus, jeigu dėl to didelės žalos patyrė valstybė, Europos Sąjunga, tarptautinė viešoji organizacija, juridinis ar fizinis asmuo, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų. Policijos generalinis komisaras L. Pernavas ragino žmones nebijoti ir nebūti abejingiems, jei jie susiduria su įgaliojimus viršijančiais policijos pareigūnais. Pasak jo, jei piliečiai nepasitiki vietiniais policijos komisariatų vadais, tokiais atvejais rekomenduojama kreiptis į apskričių policijos komisariatų vadovybę ar net tiesiogiai pas jį patį. „Jeigu žmonės mato nekokybišką, negerą policijos darbą, aš jau nešneku apie nusikalstamą veiklą, tai yra rajono policijos komisariatų vadovai, yra apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų vadovai, yra, be abejo, Policijos departamento vadovai, tai reikia kreiptis, kalbėti. Yra pasitikėjimo telefonas, kuriuo siūlau naudotis, yra ir mano elektroninis paštas, kuris yra viešai paskelbtas“.

Atsakymas aukoms  2

Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos vardu Vytautas Lamauskas redakcijai sakė, kad įvairiems tvarkos pažeidėjams nepatinka pareigūnų  principingumas ir sąžiningumas, nesitaikstymas su įtariamųjų statusais, todėl įvairiais būdais bando juos apšmeižti, jais atsikratyti. Profsąjungos vadovas sako S. Gulbiną pažįstantis iš įvairių tyrimų dėl jo melagingai  apskųstų veiksmų. Pareigūnas žino, kad įtariamieji jį dažnai skundžia, todėl dažniausiai įvykius filmuoja. Šiuo atveju pareigūnui atrodė, kad filmuoti nėra reikalo. Triukšmadarius jie perspėjo, surašė protokolus ir nė nenumanė, kad bus apskųsti, apšmeižti. Profsąjungos šį kartą S. Gulbinui teikia nemokamą teisinę pagalbą į teisinę gynybą ir tiki, kad ikiteisminis tyrimas bus atliktas profesionaliai. Kadangi šį kartą įrašų nei pareigūnai, nei jų nuskriaustieji nepateikė, teisybę nustatyti teks apklausų būdu. Liudytojų šį kartą bus daug, o už melagingus parodymus numatoma atsakomybė, todėl profsąjungos tiki, kad teisybė bus išaiškinta ir kaltieji nubausti, nesvarbu, kurioje jie pusėje pasijuto aukomis.

Atsakymas tiems, kas nori suprasti

Elektrėnų PK viršininkas Andžej Grudinskij sako esantis garantuotas už savo darbuotojus, kad jie nėra sadistai. Pareigūnas kalba, kad jų misija yra padėti žmonėms ir tą naktį jie padėjo tiems, kas dėl triukšmo negalėjo miegoti. „Juk bet koks konfliktas psichologiškai žmogų veikia ne tik darbe, bet ir po darbo, o pareigūnai irgi yra žmonės, turintys savo pomėgius, šeimas, todėl jie konfliktų visada stengiasi išvengti“, – kalbėjo A. Grudinskij. Ir tą naktį naudoti bet kokį smurtą nebuvo reikalo, nes konflikto niekas neprovokavo. Nors su pasipriešinimu pareigūnai susiduria dažnai. Vien per 2015 metus užregistruota 115 atvejų, kai pareigūnams buvo pasipriešinta. Jau šiais metais dėl triukšmo bute pareigūnai vyko į 103 iškvietimus. A. Grudinskij sako, kad pareigūnas S. Gulbinasdėl savo principingumo ir sąžiningumo savivaldybėje turi daug priešų. Vien per 2014-2015 metus patrulio S. Gulbino ekipažas nustatė per 30 nusikalstamų atvejų, kuriems buvo pradėtos teisminės bylos. Dauguma tų bylų – dėl narkotikų turėjimo ar platinimo. Komisaras sako, kad dėl patrulio S. Gulbino perkėlimo į kitą komisariatą Elektrėnų nusikaltėliams ir tvarkos pažeidėjams gyvenimas tikrai nepalengvės. Visi komisariato darbuotojai ir pats viršininkas pasiruošę išeiti patruliuoti į gatves. A. Grudinskij sako, kad Elektrėnų policininkai  pasiruošę ginti pareigūno garbę ir Elektrėnų bei valstybės saugumą, to padaryti linkusių pažeisti viešąją tvarką žmonių skundai nesutrukdys. Pareigūnas jau pasidomėjo, kas šį kartą skundėsi. Tarp jų – teistųjų artimieji, aukštose valstybinėse pareigose dirbantys tėveliai ir pan. Dėl minimų įtarimų komisaras prašo žmonių palaukti tyrimų išvadų, su kuriomis jis pažadėjo visuomenę supažindinti.

Palaikymas  pareigūnams

Elektrėnų bendruomenė neliko abejinga minimiems įvykiams, todėl į redakciją, socialinius tinklus ir Elektrėnų komisariatą pradėjo plaukti pareigūnams padėkos. Elektrėniškiai prisimena nusikalstamumo lygį savivaldybėje iki pradedant viršininku dirbti A. Grudinskij, todėl grįžti į tuos laikus nebenori. Tada policininkai buvo vadinami mentais, o patys policininkai savo darbą taip suprato: „…sulaikome nusikaltėlį, paguldome, o minia aplinkui susirenka ir rėkia: mentai žmogų muša. Kam mums to reikia?“. Dabar policininkų mentais niekas nebevadina,  pakišom išsisukti nebegali, gatvėse žmonės jaučiasi saugūs, o į iškvietimus pareigūnai atskuba laiku.

Elektrėnų bendruomenė „Elektrėnų kraštas“ viešai pareiškė pasitikėjimą Elektrėnų policijos pareigūnų darbu, reiškia jiems padėką ir yra pasiruošę bendradarbiauti. Elektrėniškė Daiva Rosliakienė viešoje padėkoje pareigūnams rašo: „Negaliu nereaguoti į šiuo metu žiniasklaidoje pasirodžiusius straipsnius dėl policijos pareigūnų vykdomų neteisėtų veiksmų. …Negalėčiau suskaičiuoti, kiek kartų teko kviesti pareigūnus dėl kaimyno keliamo triukšmo… Noriu pažymėti, kad atvykus policijos pareigūnams pagal mūsų iškvietimus nėra tekę girdėti, kad pareigūnai būtų mušę ar kitaip smurtavę prieš mūsų kaimyną ir jo kompaniją. Todėl kyla klausimas, kodėl žiniasklaidoje pasirodė tokie straipsniai su nešvankiais komentarais apie policijos pareigūną S. Gulbiną.  O aš kaip tik noriu padėkoti visiems Elektrėnų policijos pareigūnams ir asmeniškai S. Gulbinui už sąžiningą darbą ir pagalbą žmonėms…“

Nijolės Kepežėnienės padėka

2016 m. vasario 15 d. Vilniaus g., Vievyje,  įvykusio eismo įvykio metu pareigūnai buvo dėmesingi, iškvietė greitąją pagalbą, po medicininės apžiūros Elektrėnų ligoninėje pavėžėjo iki policijos komisariato, sutvarkius reikiamus dokumentus, parvežė namo į Vievį, dėl to buvau maloniai nustebinta (juk savo transporto priemonės neturėjau, jau vėlyvas vakaras, sveikatos būklė prasta).  Nuoširdžiai dėkoju Elektrėnų policijos komisariato pareigūnams – Viešosios policijos skyriaus Patrulių būrio vadui Sigitui Gulbinui ir vyriausiajai patrulei Eglei Karaliūnaitei – už korektišką, profesionalų tarnybinių pareigų atlikimą.  Dar kartą Jiems ačiū.

Už operatyvų reagavimą į iškvietimus ir darbą su jaunimu, linkusiu nusikalsti, Elektrėnų pareigūnams taip pat dėkoja pedagogė Rasa Kraukonienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų